Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Elegancka wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius) znana jest też jako wydmuchrzyca nadmorska. To bylina z rodziny wiechlinowatych. Występuje głównie na wydmach nadmorskich w północnej i środkowej Europie. W Polsce można ją spotkać nad Bałtykiem.
Wydmuchrzyca piaskowa jest wieloletnią, zimozieloną trawą o wyprostowanych, mocnych źdźbłach. Dorasta do ok. 1 m wysokości. Jej liście są szorstkie i kłujące. Pokrywa je woskowa warstwa. Dzięki temu zyskują dodatkową ochronę i szarozielony odcień. Podczas długotrwałej suszy liście zwijają się, aby ograniczyć parowanie. Kłosowate kwiatostany pojawiają się w czerwcu i utrzymują do końca sierpnia.
Szczególnie piękne, srebrzystoniebieskie źdźbła ma odmiana „Blue Dune”. Tworzy kępy o wysokości do 80 cm.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla wydmuchrzycy piaskowej
Najlepsze stanowisko dla wydmuchrzycy piaskowej to miejsce jasne i nasłonecznione. Do takich warunków przyzwyczajona jest w swoim naturalnym środowisku. Podłoże dla tej trawy powinno być przepuszczalne i niezbyt żyzne. Dobrze sprawdza się ziemia piaszczysta.
Uprawa i pielęgnacja wydmuchrzycy piaskowej
Wydmuchrzyca piaskowa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewaj ją tylko w przypadku przedłużającej się suszy. Trawa nie wymaga nawożenia. Jeśli kępa nadmiernie się rozrosła, możesz ją przyciąć. Najlepiej zrób to wiosną, zanim bylina wypuści nowe pędy.
Sposoby na rozmnażanie wydmuchrzycy piaskowej
Rozmnażanie wydmuchrzycy piaskowej wykonuje się przez podział kępy. Bylina jest bardzo ekspansywna. Pozbawiona kontroli bardzo szybko się rozrasta.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: -