Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Hakonechloa – efektowna trawa do cienia. Uprawa i pielęgnacja

Hakonechloa jako jedna z niewielu traw doskonale znosi półcień. Jej rozłożyste kępy rozjaśnią ciemne przestrzenie w ogrodzie, a posadzone w donicach utworzą malownicze kaskady. Jesienią trawa wybarwi się na pomarańczowo lub bordowo i te kolorowe akcenty udekorują ogród na całą zimę. Uprawa hakonechloi nie jest skomplikowana, a mnogość odmian inspiruje do budowania ciekawych kompozycji. Dotąd jej nie posadziłeś? Podpowiadamy, jak to zrobić, by pierzaste kule były wielkie i intensywnie wybarwione.

Hakonechloa – efektowna trawa do cienia. Uprawa i pielęgnacja
Hakonechloa – trawa bambusowa do cienia rośnie w olbrzymich kępach, jeśli tylko pozwolisz jej na swobodne rozkrzewienie. To ciekawa dekoracja zacienionej przestrzeni. Fot. yuliab/123rf.com

Spis treści:

Hakonechloa  trawa bambusowa do cienia 

Przywykliśmy do tego, że ogrodowe trawy potrzebują wiele słońca. Decyduje o tym ich sawannowe, stepowe tudzież preriowe pochodzenie. Z hakonechloą jest nieco inaczej, ponieważ pochodzi ona z Japonii, gdzie rośnie skryta w cieniu innych roślin. Nadmiar słońca wręcz jej zaszkodzi, dlatego najlepiej będzie czuła się w półcieniu. Jeśli jednak masz w ogrodzie całkowicie zacienione miejsca, tam także możesz ją śmiało posadzić, będzie po prostu słabiej wybarwiona.

Trawy bambusowe bywają wysokie i inwazyjne, jednak nie dotyczy to japońskiej hakonechloi. Rośnie w kępach, ale nie rozkrzewia się na boki. W zależności od odmiany osiąga od 0,5 m do 1 m szerokości i od 60 cm do 90 cm wysokości. Może rosnąć pojedynczo lub w rzędach, ale warto wtedy zadbać o odpowiednie odległości pomiędzy sadzonkami.

Hakonechloa, trawa bambusowa do cienia, nie kwitnie spektakularnie jak niektóre gatunki, za to jej długie, pierzaście rozłożone źdźbła mają ciekawy, seledynowy kolor, często ozdobiony jaśniejszymi lub ciemniejszymi paskami. Dodatkowym walorem dekoracyjnym jest jesienne wybarwianie się hakonechloi na różowo, pomarańczowo, bordowo lub brązowo. Kolory będą ciekawym urozmaiceniem ogrodu w tym szczególnym okresie, gdy pozostałe rośliny zostają ogołocone z liści lub utrzymują monochromatyczną, zimozieloną formę.

Przeczytaj również: Najpiękniejsze trawy ozdobne do ogrodu. Niektóre tworzą gęsty żywopłot

Hakonechloa – ciekawe odmiany 

W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na różne odmiany japońskiej trawy bambusowej. Są wśród nich wyższe i niższe okazy, jednokolorowe i dwukolorowe, oryginalnie wybarwiające się jesienią. Do ciekawych odmian hakonechloi możemy zaliczyć:  

  • Hakonechloa macra 'Aureola'

Jedna z najpopularniejszych odmian, charakteryzująca się złocistożółtymi liśćmi z zielonymi paskami. Idealna do rozjaśnienia zacienionych miejsc w ogrodzie, osiąga wysokość około 30-40 cm. 

  • Hakonechloa macra 'All Gold'

Odmiana o intensywnie złotych liściach, bez zielonych pasków. Doskonale wygląda, kontrastując z ciemniejszymi roślinami, świetnie rośnie w pojemnikach i na rabatach. Wzniesie się na rabacie do około 30-45 cm wysokości. 

  • Hakonechloa macra 'Albostriata'

Ma zielone liście z kremowymi paskami, co nadaje jej delikatny, elegancki wygląd. Sprawdzi się w miejscach półcienistych, idealna jako roślina obwódkowa, ponieważ jest stosunkowo niska, osiąga wysokość około 30-45 cm. 

  • Hakonechloa macra 'Naomi'

Liście tej odmiany są zielone z kremowymi paskami, a jesienią przybierają czerwono-purpurowe odcienie. Pięknie komponuje się z roślinami o ciemniejszych liściach, nadaje się do pojemników, gdzie dorasta do około 30-45 cm. 

  • Hakonechloa macra 'Nicolas'

Znana z zielonych liści, które jesienią zmieniają kolor na pomarańczowo-czerwony. Doskonała do kolorystycznych kompozycji jesiennych, gdzie, jak większość jej podobnych odmian osiąga wysokość około 30-45 cm. 

  • Hakonechloa macra 'Beni Kaze'

Posiada zielone liście, które jesienią przybierają czerwone odcienie. Idealna do ogrodów naturalistycznych i jako roślina obwódkowa. Rośnie do około 45-60 cm wysokości. 

  • Hakonechloa macra 'Samurai'

Ma szerokie, zielone liście z białymi paskami, co nadaje jej wyjątkowy charakter. Najlepiej rośnie w cienistych miejscach, świetnie wygląda w pojemnikach, gdzie osiąga wysokość do około 30 – 45 cm.

trawa Japońskie trawy zachowują równy pokrój i utrzymują swoją kulistą formę w naturalny sposób. Nie musisz nic przy nich robić. Fot. oroch3/123rf.com

Wyżej wymienione odmiany różnią się między sobą strukturą, wielkością liści i przybieranymi o poszczególnych porach roku kolorami. Znając je wszystkie, możemy ciekawie zaaranżować zacienione miejsca w ogrodzie, nie rezygnując z ulubionych traw.

Uprawa hakonechloi  

Pielęgnacja hakonechloi nie jest skomplikowana, najważniejszy jest tu wybór odpowiedniego stanowiska i podłoża. Później roślina jest praktyczne samoobsługowa, dodatkowych zabiegów trawa ta wymaga tylko wiosną i w przypadku niektórych odmian również przed zimą. Poznaj najważniejsze zasady uprawy hakonechloi.

  • Sadzenie 

Najlepszy czas na sadzenie hakonechloi to wiosna lub jesień, gdy temperatura gleby jest umiarkowana. Sadź rośliny w odstępach około 30-45 cm, aby zapewnić im przestrzeń do wzrostu. Wykop dołek dwa razy większy od bryły korzeniowej. Umieść roślinę w dołku na tej samej głębokości, na której rosła w doniczce i wypełnij ziemią. Dobrze ugnieć ziemię wokół rośliny, a na koniec obficie podlej. 

  • Ziemia 

Hakonechloa preferuje gleby żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne, najlepiej lekko kwaśne do obojętnych (pH 6-7). Kompost lub dobrze przekompostowany obornik poprawią strukturę i żyzność gleby, warto rozłożyć je nieco wcześniej. 

  • Stanowisko 

Najlepsze są miejsca półcieniste, gdzie roślina wystawiona jest na działanie porannych promieni słonecznych, a następnie ma możliwość odpocząć w popołudniowym cieniu. W miejscach całkowicie zacienionych wzrost może być wolniejszy, a w pełnym słońcu może wymagać częstszego i z pewnością obfitego podlewania. Pamiętaj też, że trawa japońska lubi miejsca osłonięte od silnych wiatrów. 

  • Podlewanie i nawożenie 

Hakonechloa wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w przedłużających się niebezpiecznie okresach suszy. Gleba wokół bryły korzeniowej powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Na początku wiosny zastosuj nawóz wieloskładnikowy lub organiczny. Możesz również stosować nawozy płynne co 4-6 tygodni w okresie wegetacji, gdy potrzeby rośliny są największe. 

  • Przycinanie 

Wczesną wiosną przycinaj stare, martwe liście tuż nad ziemią, aby zrobić miejsce na nowe przyrosty. Hakonechloa nie wymaga częstego cięcia, ponieważ rośnie wolno i kępowo. 

  • Rozmnażanie 

Najłatwiej rozmnażać hakonechloę przez podział kęp. Wykop całą kępę, podziel ją na mniejsze części i posadź każdą z nich oddzielnie. Możesz też rozmnożyć roślinę przez sadzonki pobierane na wiosnę i ukorzeniane w wilgotnym podłożu.  

  • Choroby i szkodniki 

Hakonechloa jest stosunkowo odporna na choroby, ale bywa podatna na grzyby korzeniowe, zwłaszcza w warunkach nadmiernej wilgotności. Szkodniki rzadko atakują roślinę ze względu na cieniste preferencje, ale problemem mogą stać się ślimaki.

  • Zimowanie 

Hakonechloa jest mrozoodporna, wytrzymuje przy spadku temperatury do nawet -23°C, co oznacza, że w większości regionów Polski zimuje dobrze. Zachowane na czas mrozów kępy trawy chronią korzenie rośliny. W chłodniejszych regionach można zastosować lekką warstwę ściółki lub agrowłókninę, aby chronić korzenie młodych sadzonek przed ekstremalnymi temperaturami.

trawa Dopiero co posadzona, japońska trawa bambusowa wygląda bardzo niepozornie. Jednak nie popełnij błędu, pozostaw jej sporo miejsca, bo ani się obejrzysz, a rozrośnie się w naprawdę spore kępy. Fot. fotolinchen/CanvaPro

Hakonechloa – gdzie i obok czego sadzić?

Można by naprawdę długo wymieniać, jakie zalety ma rozłożysta hakonechloa. Gdzie i obok czego sadzić tę efektowną roślinę? Wykorzystaj ją w ogrodzie do aranżacji ciemnych i zacienionych miejsc, szczególnie trudnych do obsadzenia. Nada im jaśniejszych akcentów i ożywi puste przestrzenie. Będzie czuła się dobrze obok host oraz żurawek o podobnych wymaganiach stanowiskowych. Bambusowa trawa z Japonii sprawdzi się również na obwódki ścieżek i rabat, a jej charakterystyczny pokrój przyozdobi naturalistyczne aranżacje oczek wodnych.

Hakonechloa znakomicie się komponuje z wyższymi roślinami o ciemniejszych liściach, na tle których stanowi wyrazisty, jasny akcent. Fontanną swoich długich, swobodne opadających źdźbeł urozmaici jednolity obraz żywopłotu czy zasłoni brzydką podmurówkę. Hakonechloa nada się do ogrodów w stylu japońskim, orientalnym czy naturalistycznym, ale sprawdzi się też w nowoczesnych, wyszukanych kompozycjach o minimalistycznej formie. Uprawiana w pojemnikach stworzy malownicze kaskady – sadząc je w układzie terasowym, przy zachowaniu niewielkich różnic wysokości między piętrami, z łatwością uzyskamy efekt zielonego wodospadu.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Rozmnażanie traw ozdobnych — kiedy i jak dzielić trawy? Oto najważniejsze zasady

Co zamiast trawy, żeby nie kosić? Posadź karmnik ościsty, wszyscy będą podziwiać

Najpiękniejsze i oryginalne byliny do doniczek. Zdobią balkon, parapet i taras cały sezon

Piękna i najbardziej mrozoodporna roślina na świecie. Uprawa i pielęgnacja skalnicy Arendsa

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.