Porady domowe

Szybko się rozmnażają i robią wiele szkód. Jak pozbyć się prusaków, które zasiedliły się w domu?

Prusaki to szkodniki, które często mylimy z karaluchami. Są od nich mniejsze i szybsze, ale tak samo groźne i uciążliwe. Szybko się rozmnażają i przenoszą niebezpieczne choroby. Jak sprawdzić, czy nie osiedliły się w naszym domu i jak się ich pozbyć? Warto wypróbować najskuteczniejsze metody walki z nimi i ustrzec się plagi prusaków.

Szybko się rozmnażają i robią wiele szkód. Jak pozbyć się prusaków, które zasiedliły się w domu?
Prusaki trafiają do naszych domów wraz z używaną odzieżą, zabawkami czy meblami. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to są prusaki?

Prusaki są często mylone z karaluchami, jednak to dwa odmienne gatunki owadów. Prusaki są mniejsze i bardziej ruchliwe od karaluchów, z dobrze rozwiniętymi, tylnymi skrzydłami i wyraźnie spłaszczonym ciałem. Karaczan prusak (Blattella germanica) to gatunek karaczana z rodziny zadomkowatych, należący do podrodziny Blattellinae.

Prusaki wyróżniają się złotobrązowym kolorem z czerwonawym odcieniem i sztywnym pancerzem. Jeśli chodzi o wielkość, dorosłe osobniki osiągają około 10-15 mm. Gatunek ten wywodzi się z Azji, jednak w tej chwili ma bardzo szeroki zasięg geograficzny. To niebezpieczne szkodniki, które często pojawiają się w naszych domach i których ciężko się pozbyć.

Jak rozpoznać, że prusaki są w domu?

Prusaki trafiają do naszych domów wraz z używaną odzieżą, zabawkami czy meblami. Niestety, możemy je też sami przywieźć z urlopu, jako niechcianych pasażerów. Szkodniki mogą również przenieść się w blokach z mieszkania do mieszkania ciągiem wentylacyjnym czy rurami. Mogą dostać się do wnętrza także oknem. Mimo że mają skrzydła, prusaki nie latają. Są jednak ruchliwe i dość szybkie. Uaktywniają się przede wszystkim w nocy, jednak można zauważyć ślady ich obecności w domu.

Przede wszystkim lubią miejsca ciepłe i wilgotne, więc mogą się skryć w łazience. Często też pojawiają się w kuchni, szukając tam resztek jedzenia. Gdzie gniazdują prusaki? Warto sprawdzić w szafkach i pod nimi, czy nie kryją się tam dorosłe osobniki lub kokony prusaków. Właśnie w takich kokonach rozwijają się liczne jaja. Wychodzące z nich larwy początkowo są białe, a następnie ciemnieją. Mogą schować się w dowolnej szczelinie, więc warto zajrzeć również w okolice listew przypodłogowych, pod dywany i meble.

Obecność prusaków możemy łatwo sprawdzić, rozsypując w kuchni cukier. Należy to zrobić wieczorem, a następnie zgasić światło. Gdy zaświeci się je po kilku godzinach, być może uda się dostrzec dorosłe osobniki, uciekające zaraz po jego włączeniu.

Jakie szkody mogą poczynić prusaki?

Prusaki to uciążliwe szkodniki, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale też są niebezpieczne. Przenoszą bowiem groźne pasożyty i choroby, jak gruźlica, grypa czy cholera.

Przenoszą one też na swoich ciałach alergeny, zanieczyszczając nimi pożywienie. Zwalczanie prusaków jest więc istotne także dla alergików. Szkodniki te zanieczyszczają bakteriami, odchodami i pleśnią produkty spożywcze. Przyczyniają się też do psucia żywności.

Jak pozbyć się prusaków z domu?

By zapobiec pojawieniu się prusaków, warto utrzymywać porządek, co jakiś czas sprzątając również w zakamarkach kuchni czy łazienki. Jeśli jednak dostrzeżemy obecność prusaków w domu, należy też szybko podjąć z nimi walkę. Szkodniki te bardzo szybko się rozmnażają i zbyt późne podjęcie działania może spowodować, że będziemy mieli do czynienia z prawdziwą plagą.

Istnieją pewne naturalne metody zwalczania prusaków. Oto kilka propozycji:

  • Cukier i soda oczyszczona – prusaki nie oprą się słodkiej przekąsce, a soda oczyszczona jest dla nich zabójcza.

  • Cukier puder i proszek do pieczenia – prusaki zostaną zwabione cukrem do pułapki, a zawarta w proszku do pieczenia soda oczyszczona pozwoli się ich pozbyć.

  • Kocimiętka – zapach tej rośliny odstrasza prusaki.

  • Liście laurowe – woń suszonych liści laurowych działa na te szkodniki dezorientująco, przez co w końcu poszukają sobie nowej siedziby.

  • Piwo – prusaki lubią jego zapach, więc wlanie go do kilku miseczek i ustawienie przy nich drewienka, po którym mogą wejść, może je zwabić do płynu. Po prostu się w nim utopią.

  • Cukier i kwas borowy – dostępny w aptekach kwas borowy nie jest trujący dla ludzi i zwierząt domowych, za to pomoże wytępić prusaki. Należy wymieszać kwas borowy z cukrem w równych proporcjach i rozsypać w miejscach, w którym się pojawiają.

Przeczytaj również: Ta przyprawa pomoże ci się pozbyć pluskiew. Każdy ma ją w kuchni

Jeśli naturalne metody zawiodą, należy wykorzystać dostępne środki chemiczne do zwalczania prusaków. W sklepach dostępne są specjalne proszki i żele. Można też zdecydować się na opryski, jednak z uwagi na ich toksyczność trzeba zachować ostrożność, a bezpośrednio po zabiegu opuścić mieszkanie nawet na kilka godzin.

Przeczytaj również: 15 robaków, które żyją w twoim domu. Jak się ich pozbyć?

Masz w domu pchły? To nie powód do wstydu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.