Porady domowe

Trzepanie dywanów na śniegu wraca do łask. Dlaczego warto to robić?

Trzepanie dywanów na śniegu cieszyło się kiedyś ogromną popularnością. Patent ten praktykowały nasze babcie i mamy. Z biegiem lat zwyczaj trzepania dywanów zaczął zanikać. W zamian przyszły odkurzacze i inne środki czystości, które pomagają usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Niemniej coraz więcej osób zaczyna wracać do tego, zdawałoby się, zapomnianego zwyczaju. Dlaczego warto trzepać dywany na śniegu i czy to działa? Sprawdź.     

Trzepanie dywanów na śniegu wraca do łask. Dlaczego warto to robić?
Czy trzepanie dywanów na śniegu działa? Wyjaśniamy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego warto trzepać dywany na śniegu?

Trzepanie dywanów na śniegu kojarzy się z dawnymi czasami, gdy praktycznie na każdym osiedlu był trzepak. Jednak czasy się zmieniły. Pojawiły się nowoczesne odkurzacze zapewniające wysoką efektywność, a spod bloków znikają kolejne trzepaczki. Przecież dywany trzepią już tylko seniorzy. Wydawać by się mogło, że trzepanie dywanów przeszło do lamusa. A jednak! W ostatnich latach czynność ta wraca do łask i stała się wręcz modna.

Dlaczego warto trzepać dywany na śniegu? Przede wszystkim jest to skuteczny sposób na usunięcie zanieczyszczeń, które gromadzą się w ich włóknach. Chodzi tutaj m.in. o kurz, roztocza, włosy czy sierść zwierzaków. Chociaż odkurzacz zrewolucjonizował sposób, w jaki utrzymujemy czystość w naszych domach, nie jest w stanie dokładnie wyczyścić dywanu, jak trzepanie go. Warto też wiedzieć, że ujemne temperatury pomagają usunąć nieprzyjemne zapachy, a także zarodniki pleśni i grzybów. Dlatego niezłym pomysłem jest wystawienie dywanu na mróz (najlepiej na 48 godzin), co pomoże nam pozbyć się bakterii i zarodników. Co więcej, trzepanie dywanów na śniegu odświeża jego wygląd. Podczas trzepania włókna są unoszone i rozluźniane, dzięki czemu stają się bardziej miękkie i miłe w dotyku. To sprawi, że twój dywan będzie wyglądał jak nowy. Nie bez powodu ten sposób praktykowały nasze babcie i mamy.      

jak trzepać dywany na śniegu Trzepanie dywanów na śniegu to patent, który stosowały już nasze babcie. Fot.123RF.com

Jak trzepać dywany na śniegu?

Trzepanie dywanów na śniegu nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga od nas pewnej wiedzy. Zanim przystąpimy do czynności, należy upewnić się, że na zewnątrz jest ujemna temperatura, aby nie dopuścić do jego zamoczenia. Istnieją dwie metody na trzepanie dywanów na śniegu. Pierwsza z nich polega na rozłożeniu go na białym puchu włosiem do dołu. Następnie uderzamy w niego trzepaczką. Należy to robić dokładnie i powoli. Nie musimy używać do tego wiele siły, ponieważ to wcale nie gwarantuje lepszego efektu.     

Drugi sposób polega na ułożeniu dywanu na śniegu, a następnie posypaniu go śniegiem (można to zrobić m.in. za pomocą miotełki). Następnie energicznie zamiatamy dywan, po czym pozostawiamy go na 10-15 minut. Po tym czasie odwracamy go na drugą stronę i powtarzamy cały proces. To doskonały sposób na czysty i puszysty dywan.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Wietrzenie pościeli na mrozie. Ujemna temperatura zabija roztocza

Czyszczenie wykładziny. Raz-dwa pozbędziesz się brudu i nieprzyjemnego zapachu

Domowe środki do czyszczenia podłogi. Bez matowych plam, smug i zacieków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.