Porady domowe

Zanim zaczniesz porządki, zadbaj o odkurzacz. Czyszczenie odkurzacza krok po kroku

Zabierasz się za sprzątanie, a z odkurzacza dochodzą dziwne dźwięki? Chrobotanie, buczenie oraz nieprzyjemny zapach mogą wiązać się z brudnym filtrem, zapchaną rurą ssącą lub przepełnioną komorą. Wniosek nasuwa się sam: czas na czyszczenie. Zastosuj sprytną metodę, aby szybko wyczyścić odkurzacz. Pokazujemy krok po kroku jak to zrobić.

Zanim zaczniesz porządki, zadbaj o odkurzacz. Czyszczenie odkurzacza krok po kroku
Zabrudzenia zebrane w odkurzaczu to siedlisko bakterii. Fot. 123rf.com

Spis treści:

Dlaczego trzeba regularnie czyścić odkurzacz?

Nowoczesny odkurzacz, choć wiele w nim funkcji, które mają ułatwiać ci pracę, sam się nie wyczyści. Istnieją modele z automatycznym systemem opróżniania, wyposażone w specjalną komorę na wodę do szybszego usuwania zanieczyszczeń lub inne, inteligentne udogodnienia. Jednak nie zastąpią one regularnego czyszczenia ręcznego. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego trzeba regularnie czyścić odkurzacz, pomyśl o tym, co się w nim gromadzi podczas częstych, domowych porządków.

Na podstawie jednego z badań, którego wyniki opublikowane zostały na łamach czasopisma Applied and Environmental Microbiology, dowiedziono, że zabrudzone odkurzacze, których nie poddaje się regularnym zabiegom opróżniania, mycia i konserwacji stanowią potencjalne źródło pleśni oraz groźnych bakterii. W czasie sprzątania mogą one rozprzestrzeniać się, a tym samym zagrażać zdrowiu domowników. Kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi pochodzącymi z wnętrza urządzenia jest szczególnie niebezpieczny dla alergików, dlatego warto regularnie czyścić odkurzacz.

Przeczytaj również: Niezrównana metoda na kurz. Nie trzeba ścierać go codziennie

Jak często czyścić odkurzacz? Nie codziennie, ale sumiennie

Na myśl o kolejnym domowym obowiązku i konieczności mycia jeszcze jednego urządzenia masz ochotę odstawić je w najciemniejszy kąt, a w efekcie sięgnąć po starą, dobrą miotłę? Nie zrażaj się niepotrzebnie. Nawet starsze odkurzacze, mające wiele elementów, które wymagają czyszczenia, jesteś w stanie ogarnąć w kilku prostych krokach. I z pewnością zajmie ci to mniej czasu niż ręczne zamiatanie wszystkich kątów.

Rozłożony odkurzacz Pamiętaj o czyszczeniu zapasowych szczotek i pojemników. Fot. 123rf.com

Cotygodniowe rozkładanie odkurzacza niemalże na atomy nie jest konieczne. Wystarczy, że zachowasz pewną regularność, zgodnie z poniższymi wytycznymi:

  • szczotki i elementy z włosiem – po każdym użyciu,
  • pojemnik wodny na kurz – po każdym użyciu,
  • pojemnik próżniowy – po kilku cyklach sprzątania, ale można też wtedy, gdy wykorzystana zostanie połowa lub dwie trzecie pojemności, to poprawi jego wydajność,
  • filtry – przynajmniej raz w miesiącu,
  • wąż, rura ssąca i teleskopowa, łączniki, itp. wnętrzności – gdy zajdzie taka potrzeba, ale nie rzadziej niż co pół roku.

To, jak często czyścić odkurzacz zależy od kilku czynników m.in. od tego, ile razy w tygodniu go używasz. Istotne są też rodzaje wciąganych zabrudzeń. Psie i kocie kłaczki, obecność dzieci w domu oraz liczna rodzina z pewnością przemawiają za tym, aby myć urządzenie nieco częściej.

Przeczytaj też: Jak czyścić grzejniki? Odkurzanie, mycie oraz usuwanie kurzu na zewnątrz i wewnątrz kaloryfera

Jak wyczyścić odkurzacz? Krok po kroku trzymaj się tej kolejności

Pozbądź się zebranego kurzu, resztek włosów i zabrudzeń z podłogi oraz mebli, a także nieprzyjemnego zapachu w kilku prostych krokach. Nie będzie to wymagało wiele pracy, a efekt przerośnie twoje oczekiwania. Zanim zaczniesz regularne czyszczenie odkurzacza, przygotuj wszystkie niezbędne produkty do mycia, osuszania oraz parę nieoczywistych dodatków, które uprzyjemnią ci pracę nieco później. Potrzebujesz: 

  • niewielka szmatka z mikrofibry,
  • gąbka,
  • spray lub płyn dezynfekujący,
  • płyn do mycia naczyń lub inny płyn uniwersalny, którego używasz na co dzień,
  • mocny sznurek, najlepiej taki, który nie zostawia „farfocli”,
  • miękka szczotka i nożyczki,
  • ulubiony olejek zapachowy.

Rozłóż urządzenie na części, wyjmij pojemnik na kurz, filtr, odczep szczotki, z komór wewnętrznych wyjmij elementy zapasowe z włosiem zarówno te używane rzadziej, jak i te nieużywane wcale. Aby dobrze przygotować sprzęt do nadchodzących porządków – nieważne, z jakiej okazji – trzymaj się określonej kolejności wykonywania zadań.

Szczotki

To pierwsze linia do walki z brudem w twoim domu, dlatego zwróć na nie szczególną uwagę. Po rozmontowaniu urządzenia wytrzep je, wyczesz resztki nagromadzonego włosia, a trudne do zdjęcia kołtuny rozetnij nożyczkami. Niektóre odkurzacze pod główną szczotką mają specjalne wyżłobienie służące do prowadzenia ostrza bez ryzyka uszkodzenia szczotki. Na koniec spryskaj szczotkę sprayem do dezynfekcji i pozostaw do wyschnięcia.

Pojemnik na kurz

Tu warto raz na jakiś czas posłużyć się wodą z płynem do mycia i gąbką, aby dokładnie usunąć osad z kurzu na ściankach. Aby dokładnie wyczyścić odkurzacz krok po kroku, warto wykorzystać patyczki do uszu nasączone płynem – z ich pomocą dostaniesz się tam, gdzie nic innego nie dochodzi.

Filtry

Jeśli filtr jest zapchany, oczyść go ręcznie najlepiej nad zewnętrznym pojemnikiem na śmieci, aby nie kurzyć tym, co już dawno zebrane, w domu. Niektóre filtry wielorazowe można myć pod kranem (chłodną wodą), co też warto uczynić przynajmniej raz na jakiś czas. Tyle że wtedy musisz powstrzymać się od sprzątania, aż dokładnie same wyschną lub wykorzystać zamiennik.

Mycie filtra Sprawdź, czy filtr w twoim odkurzaczu wymaga czyszczenia, czy wymiany. Fot. CanvaPro

Obudowa

Tu warto ułatwić sobie zadanie, podłączając odkurzacz do prądu. Oczywiście tylko wtedy, gdy wszystkie czynności "na mokro” zostały już zakończone, a urządzenie złożone w całość. Wtedy można bezpiecznie wydmuchać szczeliny i zakamarki, by ostatecznie przetrzeć obudowę wilgotną ściereczką na błysk.

Jak wyczyścić rurę od odkurzacza? Ta metoda jest najlepsza

Elementy plastikowe warto umyć z zewnątrz wodą z płynem za pomocą gąbki. Mniejsze części można też namoczyć w misce z taką mieszaniną, a następnie odłożyć do wyschnięcia lub wytrzeć. Ale jak wyczyścić rurę od odkurzacza w środku? Tu trzeba sięgnąć po nieco kreatywności, a także sznurek i ścierkę. Przywiąż wilgotną szmatkę mocno do długiego kawałka sznurka... i przeciągnij środkiem teleskopowej rury. Najlepiej, powtórz zabieg dwukrotnie, ale pomiędzy sprawdź, czy węzeł się nie poluzował, bo wyjęcie ścierki ze środka już nie będzie takie proste.

Czyszczenie miękkiej rury odkurzacza w środku dostarczy jeszcze więcej frajdy, dlatego możesz powierzyć to zadanie dzieciom. Ale uwaga, będzie mokro. Mieszaninę z wody i płynu wlej do środka (wystarczy odrobina), a rurę przesuwaj ruchem wahadłowym, aż ciecz dokładnie ją przepłucze. Pamiętaj, że tak umyta rura musi dokładnie wyschnąć, inaczej zalepi się brudem.

Regularne czyszczenie odkurzacza w środku nie tylko wyeliminuje ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów oraz wyrzucania zebranego kurzu z powrotem w powietrze. To także najprostszy sposób na brzydkie zapachy. Pamiętaj, aby przed pierwszym odkurzaniem wciągnąć rurą trochę ryżu, będzie on absorbować ewentualną wilgoć zebraną wraz z brudem oraz nieciekawe zapachy.

W kwestii aromatów możesz zrobić jeszcze więcej – w końcu w pachnącym domu mieszka się i odpoczywa dużo milej. Skropienie suchego filtra przed ponownym założeniem ulubionym olejkiem zapachowym to sztuczka, która zapewni Ci nieustanny efekt odświeżenia przestrzeni. Z pewnością będzie ona wisienką na torcie połyskującego wnętrza.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Sposób na szybsze sprzątanie – odkurzacz myjący podłogi

Jak skutecznie walczyć z kurzem?

Ścierasz, a on znów osiada? Tak pozbędziesz się kurzu na dłużej. Genialny trik

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.