Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Trawnik, będący wizytówką każdego przydomowego ogrodu, często narażony jest na uszkodzenia manifestujące się jako suche, brzydkie plamy, które negatywnie wpływają na jego wygląd. Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorodne, od nieadekwatnej pielęgnacji po choroby i ataki szkodników, które powodują żółknięcie trawy. Jak pozbyć się suchych placków na trawniku? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Brązowienie iglaków to problem, który dotyka większość ogrodów w okresie wiosennym. Wówczas wcześniej soczyście zielone krzewy stają się nieestetyczne i suche. Dlaczego iglaki brązowieją po zimie? Przedstawiamy aż 7 powodów i wyjaśniamy jak sobie z tym poradzić.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Marzysz o zielonym trawniku, który będzie ozdobą twojego ogrodu? Zastanawiasz się, jaką trawę wybrać i jak ją wysiać, aby cieszyć się imponującym efektem? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jak krok po kroku stworzyć wymarzony trawnik, który będzie cieszył oko przez cały sezon.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Idealna kompozycja kwiatów w ogrodzie powinna cechować się równowagą w formie, kolorach i kształtach. Ważne są wszystkie jej elementy, a pozostawienie pustych przestrzeni nie zawsze się sprawdza. W sąsiedztwie róż na pniu oraz pnących możemy posadzić wiele kwiatów ozdobnych, w tym ziół, traw i rozmaitych roślin okrywowych. Które pasują do nich najlepiej? Dlaczego sąsiedztwo roślin jest ważne? Dowiedz się, jak zapewnić krzewom różanym najlepsze sąsiedztwo i stworzyć okładkową kompozycję w ogrodzie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Lawendzie po zimie z pewnością przyda się odżywka. Pobudzi ona roślinę do wytwarzania liści i zawiązków kwiatów. Te z kolei pięknym zapachem zwabią do ogrodu pszczoły, które przy okazji zapylą inne rośliny. Jeśli chcesz cieszyć się latem fioletowymi kwiatami lawendy, podaj jej tę domową odżywkę. Jest tania i prosta w przygotowaniu, a jej skład dość zaskakujący.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Aby osiągnąć sukces w uprawie pomidorów, należy odpowiednio przygotować rozsadę. Natomiast czasem się zdarza, że sadzonki stają się nadmiernie wybujałe i wiotkie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt wczesny wysiew nasion, ale nie tylko. Powodem jest też niezapewnienie roślinom odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W przypadku, gdy sadzonki pomidorów zaczynają być wybujałe, musimy jak najszybciej zareagować. W tym celu wystarczy je… pogłaskać.     

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Teren pełen bujnej zieleni i kwitnących roślin to marzenie chyba każdego ogrodnika. Jednak biorąc się za zagospodarowanie działki, rzadko kiedy mamy ten przywilej, że została ona już wcześniej obsadzona zgodnie z naszymi preferencjami. Pusty teren chcielibyśmy jak najszybciej urządzić, dlatego szukamy roślin, które rosną równie szybko, co nasze wyobrażenie o pięknym ogrodzie. Na szczęście wśród okazów dobrze znoszących kaprysy naszego klimatu mamy prawdziwych maratończyków – to gatunki drzew, które szybko rosną i zdobią teren przez całe lata. Sprawdź, co posadzić na działce, aby wypełnić ją zielenią.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W jaki sposób nawozić pomidory, aby zawsze cieszyć się ich bogatym smakiem i pięknymi czerwonymi owocami? Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym ogrodnikiem, czy doświadczonym farmerem, nasz krótki przewodnik podpowie ci, jak, kiedy i czym nawozić pomidory, aby każdego roku cieszyć się obfitymi plonami.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Dalie to wyjątkowej urody kwiaty, które zakwitają latem i zdobią rabaty aż do pierwszych przymrozków. Na przestrzeni lat uzyskano tysiące odmian, które różnią się kształtem, kolorem czy terminem kwitnienia. Ponieważ bulwy dalii nie zimują w gruncie, trzeba je sadzić co roku. Czynność ta jest dosyć prosta, ale wymaga pewnej wiedzy. Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić dalie. Przedstawiamy też nowe odmiany, które z pewnością zachwycą cię oryginalnymi kształtem i pięknymi kolorami.       

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pelargonia jest ciepłolubną byliną bardzo popularną na balkonach i tarasach. Doskonale radzi sobie na balkonach wychodzących na południe. Pelargonia jest odporna na wiele chorób i szkodników, ponadto bardzo łatwo ją rozmnożyć z zielonych pędów. Kiedy najlepiej to robić? Marzec lub początek kwietnia to najlepszy okres na rozmnażanie przezimowanej pelargonii. Dzięki temu już w maju twój balkon pokryje się mnóstwem kwiatów. W kilku krokach podpowiemy ci, jak to zrobić.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wiosna to idealny czas nawożenia roślin domowych i tych rosnących w ogrodzie. Jednak coraz więcej osób zaangażowanych w świadome uprawy rezygnuje z nawozów chemicznych na rzecz ich bezpieczniejszych, naturalnych odpowiedników. Stosujemy to, co stosowali nasi dziadkowie i często dostrzegamy zaskakujące efekty. Tak jest na przykład z łupinami orzechów włoskich, które w pielęgnacji roślin znajdują wiele zastosowań. Jednym z nich jest nawóz z łupin orzechów – poznaj 3 sposoby na wykorzystanie tego naturalnego składnika, a więcej go nie wyrzucisz.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Katalpa, a właściwie surmia bignoniowa, to niewielkie i wyjątkowo dekoracyjne drzewko, które zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników ogrodnictwa. Wyróżnia się swoimi dużymi liśćmi, przepięknymi kwiatami i efektownym pokrojem, a do tego jest odporna na suszę i zanieczyszczone powietrze. Aby zachować jej zdrowie i piękny wygląd, koniecznie należy ją przyciąć po zimie. Jak to dobrze zrobić? Trzymaj się kilku wskazówek, a katalpa będzie miała ładny pokrój i stanie się punktem centralnym w twoim ogrodzie.        

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wielu ogrodników decyduje się na uprawę borówki amerykańskiej ze względu na jej pyszne owoce. Warto jednak pamiętać, że krzew wymaga odpowiedniego rodzaju podłoża. Wybór niewłaściwej ziemi może negatywnie odbić się na owocowaniu. Jakie jest najlepsze podłoże do uprawy borówki amerykańskiej? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Sadzenie kwiatów to wielka przyjemność, zwłaszcza gdy dosłownie chwilę później z cebulek rozwijają się piękne, kolorowe główki z pofalowanych płatków. Spośród wczesnowiosennych piękności na szczycie listy okazów do zasadzenia u wielu z nas znajdują się żonkile. Nie sposób dziwić się temu – swoją barwą elektryzują, a ich obecność na rabacie zwiastuje nieodwołalne odejście zimy i powrót ciepłych dni. Do kiedy kwitną żonkile i co zrobić z kwiatami, gdy zaczynają więdnąć? Złote trąbki koniecznie trzeba przyciąć, aby za rok znów zakwitły w pełnej okazałości.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.