Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Wykałaczki można znaleźć praktycznie w każdym domu, co wynika z ich uniwersalnego charakteru. Służą do usuwania resztek jedzenia między zębami, znajdują częste zastosowanie w kuchni, ale nie tylko. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że te drewniane patyczki mogą pomóc w pielęgnacji roślin, a nawet w walce z pędrakami. Brzmi zaskakująco, nieprawdaż? Sprawdź, jak w nietypowy sposób wykorzystać wykałaczki w ogrodnictwie.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Miłośnicy ogrodnictwa często wybierają ziemię uniwersalną z supermarketów, kierując się wygodą i ceną. Niestety – najczęściej nie służy to zdrowiu ich roślin. Niska jakość takiej ziemi, bogatej w niewłaściwie przetworzony torf, może prowadzić do chorób, takich jak pleśń, oraz do ogólnego stłumienia wzrostu. Na co zwracać uwagę podczas wyboru podłoża, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do rozwoju? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Trudno wyobrazić sobie lato bez smaku rzodkiewki. Lekko pikantna, świeża i aromatyczna stanowi składnik wielu dań, a także przysmak na surowo, który wielu z nas doskonale pamięta z dzieciństwa. Nie kupuj rzodkiewki w markecie, jeśli możesz wysiać ją w ogródku, a nawet dużej donicy na balkonie. Tym bardziej że nie musisz już kłopotać się pilnowaniem rozstawy i głębokości siewu – pomoże ci w tym samodzielnie wykonany znacznik. Oto prosta instrukcja, jak zrobić znacznik do rzodkiewki. Mąż przygotował go w kilka chwil, następnego dnia już mogłam wysiewać nasionka.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W nowoczesnych ogrodach laurowiśnia wykorzystywana jest zarówno jako soliter, jak i element złożonej kompozycji roślinnej. Jak na gatunek popularny jako żywopłot ma konkretne, dość wysokie wymagania uprawowe, ale efekt po przycięciu i sumiennej pielęgnacji zapiera dech. Co posadzić obok laurowiśni, aby podkreślić jej naturalne walory, zapewnić korzystne warunki oraz stworzyć harmonijną, wielosezonową dekorację ogrodu? Sprawdziliśmy, jakie rośliny czują się dobrze w jej towarzystwie, a przy tym eksponują to, co w laurowiśni najpiękniejsze.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pozbawione skorupy ślimaki to prawdziwa zmora wszystkich ogrodników. Największy problem z nimi mamy wiosną, gdy ze znajdujących się w glebie jaj wykluwają się setki żarłocznych osobników. Szkodniki te niszczą praktycznie wszystkie rośliny, jakie spotkają na swojej drodze, a ich ulubionym przysmakiem są młode siewki. Szukasz skutecznego sposobu na ślimaki w ogrodzie? Zanim sięgniesz po chemię, sprawdź, jak się pozbyć nieproszonych gości za pomocą ekologicznego środka. Podpowiadamy, jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Maliny są cenione ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne. To prawdziwa skarbnica cennych dla organizmu substancji, dlatego warto je włączyć do swojej diety. Krzewy te są chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach i na działkach. Choć ich uprawa nie jest trudna, wymaga poświęcenia czasu i uwagi. Chcąc cieszyć się dorodnymi owocami, warto zadbać o dokarmianie krzewów. Podpowiadamy, jak samodzielnie przygotować naturalne nawozy do malin, które sprawią, że krzaki będą uginać się od soczystych owoców.       

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Fasolka szparagowa, choć pochodzi z Ameryki Południowej, w Polsce świetnie plonuje i jest chętnie uprawiana. Jest cennym w składniki odżywcze warzywem, które chętnie siejemy w ogródkach i na działkach. Jak i kiedy sadzić fasolkę szparagową? Liczy się odmiana i sąsiedztwo. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Cis pospolity to roślina iglasta, która odnajdzie się niemal w każdym ogrodzie. Popularne iglaki nie są trudne w uprawie, jednak trzeba pamiętać o przeprowadzaniu istotnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest przycinanie cisu. Kiedy powinno się to robić i jak ciąć rzeczone iglaki krok po kroku? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Fuksja większości ogrodników kojarzy się z niezwykle dekoracyjną rośliną balkonową, która ze względu na niską mrozoodporność traktowana jest jako kwiat jednosezonowy. Nie każdy wie, że istnieje gatunek tej rośliny mogący przetrwać zimę w naszym klimacie. To fuksja magellańska – efektowny krzew, który możemy posadzić w gruncie. Jak ją pielęgnować, aby zachwycała aż do późnej jesieni? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas uprawy fuksji magellańskiej.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Cieszynianka wiosenna to mało znana, ale urocza bylina, która pojawia się wczesną wiosną i zachwyca nietypowym kwitnieniem. W naturze najliczniej występuje w okolicach Cieszyna, stąd nazwa rośliny. Jej nietuzinkowy wygląd sprawia, że jest doskonałą propozycją do ogrodów, a uprawa nie powinna sprawiać problemu. Jak uprawiać cieszyniankę wiosenną? Poznaj jej wymagania oraz wskazówki dotyczące pielęgnacji.       

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Do wyhodowania krzaczków pełnych smacznych pomidorów nie potrzebujesz chemii. Zamiast syntetycznych środków do nawożenia wykorzystaj samodzielnie przygotowane dokarmiacze, które pomogą im wytworzyć silne łodygi, zdrowe liście i całe kiście soczystych owoców. Odtąd ani gorsze warunki glebowe, ani stresy środowiskowe im niestraszne. Zebraliśmy przepisy na najlepsze, polecane przez ogrodników naturalne nawozy pod pomidory, dzięki którym będą smakowały jak te najsłodsze, najdorodniejsze ze słonecznych stanowisk w ogródku twojej mamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Kolorowe, niezwykle urokliwe bratki zdobią nasze balkony i ogrody już od wczesnej wiosny. Choć są proste w uprawie oraz niewymagające, trzeba zapewnić im właściwe warunki, aby długo i obficie kwitły. Zatroszczmy się nie tylko o odpowiednie stanowisko czy podlewanie, ale również zasilanie kwiatów w składniki pokarmowe. Sprawdź, jak zrobić nawóz na kwitnienie bratków, dzięki któremu będą najpiękniejszą dekoracją aż do późnego lata. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Kompost to niezwykle cenny nawóz, który może sprawić, że uprawa warzyw oraz roślin ogrodowych będzie o wiele prostsza i przyjemniejsza. Domowy kompost to także dobry sposób na pozbycie się kuchennych resztek i ograniczenie ilości produkowanych przez nas śmieci. Sprawdź, w jaki sposób go przygotować i co do niego dodać, aby był bogaty w składniki odżywcze.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Trawnik, będący wizytówką każdego przydomowego ogrodu, często narażony jest na uszkodzenia manifestujące się jako suche, brzydkie plamy, które negatywnie wpływają na jego wygląd. Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorodne, od nieadekwatnej pielęgnacji po choroby i ataki szkodników, które powodują żółknięcie trawy. Jak pozbyć się suchych placków na trawniku? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.