Porady ogrodnicze

Dlaczego pomidory nie kwitną i nie zawiązują owoców? Przygotuj naturalny dokarmiacz

Samodzielna uprawa pomidorów pozwala cieszyć się tanimi, ekologicznymi plonami z własnego ogródka. Jednak co zrobić, gdy pomidory nie zawiązują owoców pomimo obfitego kwitnienia? To częste zjawisko, dlatego tłumaczymy, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy i podpowiadamy, czym dokarmiać pomidory, żeby zaczęły owocować.

Dlaczego pomidory nie kwitną i nie zawiązują owoców? Przygotuj naturalny dokarmiacz
Nawożenie pomidorów specjalnym preparatem wspomoże ich wzrost i obfite owocowanie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego pomidory nie kwitną? Być może źle je nawozisz

Od drugiej połowy czerwca większość uprawianych pomidorów kwitnie i zawiązuje pierwsze owoce. Na tym etapie będą one jeszcze małe i zielone, chyba że dysponujemy szklarnią i w związku z tym udało nam się wysiać rośliny wcześniej, niż w marcu.

Wówczas na przełomie bieżącego i kolejnego miesiąca możemy cieszyć się już pierwszymi, dojrzałymi pomidorami. Oczywiście pod warunkiem, że nie popełniliśmy podstawowych błędów w uprawie pomidorów, przez które kwiaty wyglądają marnie, jest ich niewiele i z różnych powodów nie zawiązują owoców.

Trzeba mieć świadomość, że kluczem do sukcesu jest prawidłowe nawożenie. Niestety wielu ogrodników-amatorów przesadza z tą czynnością. Jeżeli dostarczymy im zbyt dużo azotu, liście pomidorów będą pięknie się błyszczeć, lecz ich kwiaty i owoce będą ubogie.

Do prawidłowego rozwoju roślinom potrzebne są im również mikroelementy, takie jak bor, potas czy fosfor, które znajdziemy w nawozach wieloskładnikowych lub biohumusie.

Błędy w uprawie pomidorów, które rujnują uprawy

Kolejną z przyczyn, dlaczego pomidory nie kwitną, może być nieodpowiednia cyrkulacja powietrza i temperatura w szklarni. Gdy robi się tam zbyt sucho i gorąco (powyżej 30 stopni Celsjusza) albo zbyt zimno (poniżej 15 stopni Celsjusza), plony na pewno nie będą obfite.  

Aby pomidory lepiej owocowały, należy je regularnie ogławiać, usuwać odrosty boczne i zbędne liście dolne, jeśli zauważymy ich nadmiar. Trzeba także pamiętać o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu i ochronie przed szkodnikami. Zbyt obfite nawadnianie może bowiem doprowadzić do chorób grzybowych albo zgnicia korzeni.

Bardzo ważny jest również dostęp do światła słonecznego i odpowiednia gleba. Ziemia pomidorów powinna mieć lekko kwaśny odczyn (pH od 5,5 do 6,5). W przeciwnym razie warzywo nie będzie mogło się odpowiednio rozwijać.

Przeczytaj również: Mszyce zaatakowały pomidory? Przygotuj specjalną mieszankę, która wymiecie szkodniki z całego ogrodu

Dlaczego pomidory kwitną, ale nie zawiązują owoców?

Jeżeli chodzi o to, dlaczego pomidory kwitną, ale nie zawiązują owoców, to może być to efekt nieodpowiedniej pogody. Jak wiadomo, do zapylenia kwiatów potrzebne są owady, m.in. trzmiele. A tych często na próżno wypatrywać można przy balkonowej uprawie pomidorów na dwunastym piętrze w bloku…

Jednak nawet w takiej sytuacji nasze uprawy nie są skazane na zmarnowanie. Po prostu musimy samodzielnie wypędzlować kwiaty pomidorów lub potrząsać ich gronami tak, aby pyłek osypywał się na znamiona słupków. Ten zabieg okaże się również przydatny, gdy problemem jest duża wilgoć w powietrzu.

Podsumowując przyczyny, dlaczego pomidory nie zawiązują owoców:

  • zbyt wysoka temperatura,
  • zbyt niska temperatura,
  • zbyt duża wilgoć,
  • zbyt suche powietrze,
  • nieodpowiednia gleba,
  • brak dostępu do światła,
  • brak owadów zapylających,
  • nieprawidłowe nawożenie.

Przeczytaj również: Naturalna ochrona dla pomidorów i ogórków. Jak przygotować gnojówkę z odwaru skrzypu polnego?

Czym dokarmiać pomidory, żeby zaczęły owocować? Ten przepis to hit

Nawożenie pomidorów specjalnym preparatem wspomoże ich wzrost i obfite owocowanie. Wzmacniającą mieszankę możemy przygotować tanim kosztem w domowym zaciszu. Do tego celu potrzebne nam będzie zaledwie kilka składników.

Pierwszym jest suszona pokrzywa. To roślina zawierająca cenne składniki odżywcze, na czele z: azotem, potasem, fosforem, żelazem, magnezem czy wapniem.

Drugi to popiół drzewny, który również korzystnie wpływa na pomidory z uwagi na swój skład mineralny. Znajdziemy w nim m.in.: potas, fosfor, wapń, magnez czy siarkę.

Taki skład naturalnego nawozu do pomidorów wzmocni ich korzenie, odporność na  zmienne warunki atmosferyczne, choroby i szkodniki pomidorów.

Do wysokiego naczynia wsypujemy małą łyżeczkę pokrzywy, a następnie dodajemy połowę łyżeczki popiołu drzewnego (w proporcjach 2:1). Całość zalewamy wrzątkiem i zostawiamy do ostygnięcia. Później „wywar” trzeba jedynie odcedzić i domowy nawóz do pomidorów, jest gotowy do użycia. Stosujemy go od 1 do 2 razy w miesiącu.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

"Na zdrowie": Miechunka, mały wielki owoc! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.