Porady ogrodnicze

Długowieczna bylina na słoneczną stronę ogrodu. Gęsiówka kaukaska – sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Gęsiówka kaukaska to wyjątkowo piękna dekoracja ogrodu. Ta zimozielona bylina rozpoczyna kwitnienie wczesną wiosną, tworząc gęste poduszki obsypane kwiatami. Jest bardzo wdzięczna i łatwa w uprawie, a dodatkowo ma uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji gęsiówki kaukaskiej.   

Długowieczna bylina na słoneczną stronę ogrodu. Gęsiówka kaukaska – sadzenie, uprawa i pielęgnacja
Gęsiówka kaukaska to zimozielona bylina, która zachwyca obfitym kwitnieniem. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda gęsiówka kaukaska?  

Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) to długowieczna bylina z rodziny kapustowatych. Pochodzi z Kaukazu oraz basenu Morza Śródziemnego. Dorasta do 10-20 cm wysokości (chociaż można też spotkać odmiany niższe) oraz ma poduszkowaty pokrój. Pędy gęsiówki kaukaskiej są rozgałęzione i gęsto ulistnione, a jej liście są szarawozielone oraz filcowato owłosione. Warto zaznaczyć, że jest to bylina zimozielona, co oznacza, że nie gubi ona liści na zimę.     

Główną ozdobę gęsiówki kaukaskiej stanowią kwiaty, które utrzymują się na roślinie od marca do kwietnia, czasem do maja. Przy sprzyjających warunkach może powtarzać kwitnienie również we wrześniu. Niewielkie kwiaty tworzą grona najczęściej barwy białej lub kremowej, rzadziej różowej. Jest ich na tyle dużo, że potrafią zasłonić niemal całą powierzchnię liści, co nadaje roślinie pięknego i niepowtarzalnego wyglądu. Kwiaty gęsiówki kaukaskiej są miododajne oraz wydzielają przyjemny zapach.     

Gęsiówka kaukaska – odmiany

Gęsiówka kaukaska ma kilka ciekawych odmian, które różnią się od siebie barwą kwiatów czy osiąganymi rozmiarami. Do najpopularniejszych należą m.in.:

  • 'Plena' – odmiana o kwiatach pełnych, które swoją budową i układem przypominają nieco lewkonie. Osiąga ok. 10 cm wysokości, może być również stosowana na kwiat cięty;
  • 'Variegata' – odmiana gęsiówki kaukaskiej, która wyróżnia się niezwykle dekoracyjnymi liśćmi o szarozielonym kolorze z kremowobiałym obrzeżeniem. Białe kwiaty pojawiają się już w marcu, a wysokość rośliny nie przekracza 10 cm;
  • 'Rosea' – odmiana o różowych kwiatach, które pojawiają się w kwietniu. Osiąga do 15 cm wysokości;
  • 'Compinkie' – charakteryzuje się ciemnoróżowymi kwiatami, które pojawiają się na przełomie marca i kwietnia;
  • 'Pinkie' – tworzy intensywnie różowe kwiaty, zebrane po kilka sztuk w kwiatostany o wysokości ok. 15 cm;
  • 'Pixie Cream' – odmiana o kremowobiałych kwiatach i szarozielonych liściach;
  • 'Little Treasure Deep' – odmiana karłowata, która w kwietniu obsypuje się ciemnoróżowymi kwiatami.   

gęsiówka kaukaska Gęsiówka kaukaska kwitnie wiosną – od marca do kwietnia. Fot.123RF.com

Uprawa gęsiówki kaukaskiej

Gęsiówka kaukaska jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie, dlatego doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników. Aby zachwycała nas swoim pięknym kwitnieniem wiosną, warto jednak zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Poznaj tajniki uprawy gęsiówki kaukaskiej.

  • Sadzenie

Gęsiówki kaukaskie zaleca się sadzić jesienią (we wrześniu lub październiku). Mogą być wysadzane zarówno z nasion, jak i z sadzonek. Warto pamiętać, że rośliny te szybko się rozrastają, dlatego optymalna rozstawa przy ich sadzeniu powinna wynosić 20-25 cm. Miejsce uprawy trzeba dobrze przemyśleć, ponieważ gęsiówki kaukaskie źle znoszą przesadzanie.   

W przypadku uprawy z nasion zaleca się wysiew roślin wiosną do skrzynek pod osłonami. Po wytworzeniu pierwszych właściwych liści sadzonki można przesadzić do doniczek. Z kolei na miejsce stałe wysadzamy rozsadę jesienią.   

  • Stanowisko

Gęsiówka kaukaska jest rośliną światłolubną, dlatego najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jej zjawiskowym kwitnieniem. Z kolei posadzona w półcieniu lub cieniu będzie zauważalnie słabiej kwitnąć.  

Przeczytaj również: Wiosną stworzy w ogrodzie złoty dywan. Omieg wschodni – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

  • Ziemia

Podczas uprawy gęsiówki kaukaskiej najlepiej sprawdzi się podłoże niezbyt żyzne, wapienne oraz umiarkowanie wilgotne. Ziemia powinna być luźna, przepuszczalna i dobrze zdrenowana. Gęsiówka nie toleruje gleb ciężkich, gdyż nie lubi nadmiaru wody. Takie warunki zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i obumierania rośliny.   

  • Podlewanie i nawożenie

Gęsiówka kaukaska jest odporna na suszę i źle znosi nadmiar wody. Zbyt obfite podlewanie może być przyczyną pojawienia się chorób grzybowych, które mogą spowodować obumieranie rośliny. W okresie długotrwałej suszy warto zadbać o regularne, ale umiarkowane podlewanie.   

Jeśli chodzi o nawożenie, gęsiówka kaukaska nie wymaga częstego nawożenia. Przed kwitnieniem wystarczy ją zasilić nawozem dla roślin kwitnących. W tym celu można też zastosować kompost. W marcu oraz we wrześniu wystarczy rozłożyć go wokół roślin w warstwach ok. 2-3 cm.   

  • Rozmnażanie

Gęsiówkę kaukaską można rozmnażać na 3 sposoby. Pierwszą metodą jest wysiew nasion w okresie od kwietnia do maja do skrzynek, a następnie przesadzanie sadzonek na miejsce stałe jesienią. Drugą metodą jest rozmnażanie gęsiówki kaukaskiej z sadzonek rozetowych, przeciętych zaraz po przekwitnięciu rośliny. Następnie umieszczamy je w doniczkach wypełnionych podłożem (najlepiej mieszanką torfu i piasku). Gęsiówki można też rozmnażać poprzez podział. Do podziału bryły korzeniowej warto przystąpić wiosną. Rośliny dzielimy tak, aby każda z nich miała kilka wierzchołków wzrostu. Następnie należy skrócić liście i korzenie, po czym posadzić rośliny na miejsce stałe.  

  • Choroby i szkodniki

Gęsiówka kaukaska jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Mimo to mogą ją zaatakować takie choroby, jak mączniak rzekomy, septorioza czy bielik krzyżowych (biała rdza). Ponadto może paść ofiarą takich szkodników, jak pchełki i warzywnice.   

  • Zimowanie

Wielką zaletą gęsiówki kaukaskiej jest to, że jest odporna na mróz. Warto jednak pamiętać, że różne odmiany wykazują różną odporność na niskie temperatury. Odmiany o dużych walorach dekoracyjnych (np. o pełnych kwiatach) mogą wymagać okrywania na zimę. W tym celu warto osłonic rośliny agrowłókniną lub stroiszem.   

Gęsiówka kaukaska – zastosowanie w ogrodzie

Gęsiówka kaukaska cieszy się popularnością nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, lecz także na uniwersalność, gdyż można ją wkomponować praktycznie w każdy ogród. Zaliczana jest do tzw. piątki skalniakowej, czyli najpopularniejszych gatunków polecanych do uprawy na skalniakach. Bardzo ładnie prezentuje się w towarzystwie takich gatunków, jak floksy, smagliczki nadmorskie, żagwiny ogrodowe czy ubiorek wiecznie zielony. Gęsiówkę kaukaską można też uprawiać w pojemnikach. Równie często sadzona jest na podwyższonych rabatach. Wykorzystywana jest też do obsadzania skrajnych powierzchni.      

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jesienne sadzenie czosnku ozdobnego. Kuliste kwiaty będą królować w ogrodzie na wiosnę

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.