Porady ogrodnicze

Jak zrobić kompostownik drewniany? Jak zacząć prowadzenie kompostownika

Kompostownik drewniany służy do zagospodarowania odpadów z domu, jak i z ogrodu. Dzięki niemu uzyskamy naturalny i ekologiczny nawóz do roślin. Jego wykonanie nie jest trudne. Potrzebujesz małej przestrzeni na podwórku i kilku niedrogich narzędzi. Przedstawiamy instrukcję budowy kompostownika z drewna krok po kroku.

Jak zrobić kompostownik drewniany? Jak zacząć prowadzenie kompostownika
Przedstawiamy instrukcję budowy kompostownika z drewna. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kompostownik drewniany warto zbudować, ponieważ do jego wykonania nie potrzeba ani specjalnych umiejętności, ani drogich narzędzi. Gdy go zbudujesz, wystarczy wrzucać do niego resztki jedzenia, skoszoną trawę czy gałęzie. Dzięki temu powstanie skuteczny nawóz poprawiający strukturę gleby, użyźniająca ją za pomocą zawartości próchnicy.  

Jak przygotować miejsce pod kompostownik? 

Na początek musimy znaleźć właściwe miejsce dla budowy kompostownika drewnianego. Nie zajmuje on dużo przestrzeni, dlatego zmieści się nawet w kącie. 

Kompostownik z drewna warto zbudować z tyłu działki, aby nie rzucał się zbytnio w oczy. Powinien jednak być na tyle blisko, aby bez problemu wrzucić do niego resztki jedzenia czy skoszoną trawę. 

Pod kompostownik drewniany warto przygotować miejsce na glebie, która jest przepuszczalna, a nie podmokła. Miejsce dla kompostownika musi być zaciszne, zacienione i osłonięte od wiatru. Warto budować go pod drzewem lub krzewami.  

kompostownik drewniany Budowa kompostownika z drewna nie jest trudna. Potrzebujesz małej przestrzeni na podwórku i paru niedrogich narzędzi. Fot.123RF.com

Co jest potrzebne do budowy kompostownika z drewna? 

Do wykonania kompostownika z drewna potrzebujemy 4 palików o długości co najmniej 120 cm. Pozostałe narzędzia to: 

  • deski; 
  • szlifierka; 
  • impregnat; 
  • młotek; 
  • gwoździe; 
  • siatka;
  • folia perforowana;
  • zszywacz. 

Deski do budowy kompostownika drewnianego mogą być nowe lub stare np. odzyskane z palet.  

Przeczytaj również: Błędy w kompostowaniu. Pamiętaj o tym, a kompost będzie najwyższej jakości

Jak zbudować kompostownik drewniany krok po kroku? 

Na początek musimy oczyścić stare deski z resztek farby oraz przeszlifować je szlifierką. Dzięki tej czynności łatwiej zaimpregnujemy kompostownik z drewna, będzie on bardziej reprezentatywny. 

Kolejnym krokiem jest impregnacja desek do kompostownika drewnianego. Używamy do tego impregnatu ochronno – dekoracyjnego lub naturalnego pokostu lnianego. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie struktury drewna i zabezpieczenie przed wilgocią.  

Następnie wbijamy w ziemię paliki, w rogach kompostownika. Deski przycinamy tak, aby sięgały od jednego do drugiego palika.  

W tym momencie przystępujemy do budowy struktury kompostownika drewnianego. Mocujemy deski do palików z trzech stron za pomocą młotka i gwoździ. Między deskami zostawiamy kilkucentymetrowe odstępy, aby zapewnić dostęp powietrza.  

Gdy postawiliśmy ściany kompostownika z drewna, to przyczepiamy zszywaczem siatkę i folię perforowaną. Krok ten nie jest konieczny, ale przyspiesza proces tworzenia nawozu, ponieważ wewnątrz kompostownika z drewna zostaje utrzymane ciepło.  

Jak zacząć prowadzenie kompostownika? 

Po zbudowaniu kompostownika z drewna na jego dnie wykonujemy prosty drenaż. Potrzebujemy do tego połamanych lub pociętych gałęzi. Układamy ich grubą warstwę – około 20-30 cm. 

Następnie na gałęziach układamy lżejszą warstwę kompostu, jaką jest słoma, torf, ziemia ogrodowa czy skoszona trawa. Możemy także dodać trochę gotowego kompostu, aby wprowadzić do tego środowiska bakterie niezbędne w procesie fermentacji. 

Później umieszczamy kolejną warstwę w kompostowniku z drewna. Składa się ona z bieżących odpadów. Pamiętajmy jednak, aby kolejne warstwy przysypywać ziemią lub gotowym kompostem.  

Na koniec umieszczamy warstwę okrywową pozwalającą na utrzymanie wysokiej temperatury. Najlepiej osłonić kompostownik z drewna płachtą lub drewnianą pokrywą. Możemy użyć do tego liści, jednak nie będą skutecznie chronić kompostu w trakcie ulewy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jak zrobić kompost z liści? Do czego używać, korzyści ze stosowania

Kojąca kocimiętka. Koty ją uwielbiają! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.