Porady ogrodnicze

Rośliny wskaźnikowe. Sprawdź, jaką ziemię masz w ogrodzie

Rośliny wskaźnikowe mogą okazać się nieocenione podczas przygotowań do uprawy wymagającej rośliny, gdy najpierw musimy sprawdzić jakość ziemi w ogrodzie. Zaliczamy do nich głównie chwasty, które na pierwszy rzut wydają się nieprzydatne. Aby obalić ten mit, tłumaczymy, co to są rośliny wskaźnikowe, podajemy ich zastosowanie oraz listę najpopularniejszych gatunków wskaźnikowych.

Rośliny wskaźnikowe. Sprawdź, jaką ziemię masz w ogrodzie
Czym są rośliny wskaźnikowe? Te gatunki wskaźnikowe ustalą odczyn pH gleby. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to są rośliny wskaźnikowe?

Jeżeli chodzi o to, czym są rośliny wskaźnikowe, to są to gatunki, które porastają wyłącznie obszary o konkretnych właściwościach. Charakteryzują się one wąskim zakresem tolerancji na jeden lub więcej czynników środowiskowych, dlatego, gdy stanowisko jest do nich niedopasowane, kondycją roślin wskaźnikowych jest słaba.

Dzięki temu w przybliżeniu pozwalają one określić: typ podłoża, jego odczyn, wilgotność, temperatura, poziom nasłonecznienia, stopień zanieczyszczenia czy stężenia soli mineralnych w glebie. A to z kolei ułatwia ogrodnikom przygotowanie odpowiednich warunków do uprawy roślin, które chcą posadzić.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Rośliny wskaźnikowe a odczyn gleby

Najlepszym sposobem, aby zbadać odczyn gleby, jest wykorzystanie do tego celu specjalnych przyrządów, takich jak: kwasomierz glebowy i zbadanie próbek w laboratorium. Nie wszyscy mają jednak możliwość skorzystania z tak zaawansowanych metod i wtedy z pomocą mogą przyjść nam rośliny. Wiele z nich to gatunki powszechnie uznawane za chwasty.

Gatunki wskaźnikowe - przykłady

Konkretne gatunki wskaźnikowe pomogą nam określić odczyn gleby w naszym ogrodzie tak, aby, jak najlepiej dopasować ziemię pod uprawę interesującej nas rośliny.

  • gatunki wskaźnikowe a odczyn gleby - lekko kwaśny

O tym, że w swoim ogrodzie mamy do czynienia z podłożem kwaśnym lub lekko kwaśnym świadczyć może dobry wzrost takich gatunków wskaźnikowych jak: koniczyna polna, skrzyp, fiołek trójbarwny, rdest kolankowy czy szczaw.

  • gatunki wskaźnikowe a odczyn gleby - zasadowy

W podłożu zasadowym najlepiej powinny czuć się takie chwasty jak: wilczomlecze, tobołki polne, pokrzywa żegawka, szałwia łąkowa, dziurawiec, bodziszek czy cykoria podróżnik.

  • gatunki wskaźnikowe a odczyn gleby - obojętny

O odczynie obojętnym gleby świadczyć może natomiast występowanie na danym obszarze gatunków wskaźnikowych chwastów takich jak: taszniki pospolite czy przetaczniki polne.

Przeczytaj również: Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Rośliny wskaźnikowe a składniki mineralne

Istnieje także zależność pomiędzy roślinami wskaźnikowymi a składnikami mineralnymi, które występują w podłożu na danym obszarze. Nie bez powodu gleby bogate w fosfor i potas na ogół porośnięte są koniczyną białą, a te, którym tego pierwiastka brakuje – mietlicą pospolitą.

  • Rośliny wskaźnikowe gleb o wysokiej zawartości azotu

I tak możemy zauważyć, że w przypadku silnego wzrostu pokrzywy, komosy, cykorii, podagryczników, serdeczników i gwiazdnic pospolitych mamy do czynienia z ziemią o dużej zawartości azotu.

  • Rośliny wskaźnikowe gleb o niskiej zawartości azotu

Z kolei, gdy tego minerału jest w ziemi zbyt mało, na grządce zauważymy przede wszystkim skupiska: fiołków, wrzosów, wyczyńców polnych, babek lancetowatych i koniczyny białej.

  • Rośliny wskaźnikowe gleb o niskiej zawartości wapnia

Rośliny wskaźnikowe gleb o niskiej zawartości wapnia to przede wszystkim chabry bławatki, pięciorniki, rumianek polny, fiołki polne i maruny nadmorskie.

  • Rośliny wskaźnikowe gleb o wysokiej zawartości wapnia

Na glebach o wysokiej zawartości wapnia dostrzeżemy jaskry rozłogowe, osety zwisłe, gorczycę polną, podbiał pospolity czy szałwię łąkową, ostróżeczkę polną czy groszek bulwiasty.

  • Rośliny wskaźnikowe gleb wilgotnych

Wśród roślin wskaźnikowych na glebach wilgotnych często spotykane są: skrzyp, trzcina i krwawnice pospolite. Występują tam również przetaczniki bobrowniczki i sitowie leśne.

  • Rośliny wskaźnikowe gleb próchniczych

Rośliny wskaźnikowe gleb próchniczych to przede wszystkim konwalijki dwulistne. Poza nimi spotykane są także marzanki wonne.

Źródło: PWN, opracowanie własne

Przeczytaj również: Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te rośliny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.