Porady ogrodnicze

Skrzyp zimowy – atrakcyjna i wiecznie zielona roślina. Uprawa i pielęgnacja Equisetum

Skrzyp zimowy (Equisetum) jest rośliną trwałą i wiecznie zieloną. Stanowi ozdobę ogrodu ze względu na łodygi, które wyglądem przypominają bambusa. Equisetum cechują małe wymagania pielęgnacyjne, jednak warto je sobie uświadomić, aby efektywnie dekorował ogród przez cały rok, nawet zimą. Dowiedz się, jak uprawiać skrzyp zimowy oraz jakie ma właściwości i zastosowanie.  

Skrzyp zimowy – atrakcyjna i wiecznie zielona roślina. Uprawa i pielęgnacja Equisetum
Dowiedz się, jak uprawiać skrzyp zimowy oraz jakie ma właściwości i zastosowanie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda skrzyp zimowy? 

Skrzyp zimowy jest rośliną, która rośnie w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Mierzy od 40 do 130 cm, natomiast jego szerokość wynosi od 5 do 10 cm. Docelowe rozmiary osiąga po roku.  

Skrzyp zimowy jest zimozielony, a więc kwitnie przez cały rok. Jego cechą charakterystyczną są grube, sztywne i nierozgałęziające się pędy o szarozielonej barwie. Każdy z nich składa się z węzłów i międzywęźli, które wypełnia powietrze. Skrzyp zimowy ma pędy płonne i zarodnionośne. Te pierwsze produkują substancje odżywcze, natomiast drugie – nasionka.  

Equisetum cechuje się także łuskowatymi liśćmi tworzącymi coś w rodzaju ciemnych opasek, które oplatają pędy. Nie uczestniczą one w fotosyntezie, dlatego funkcja ta przypadła łodydze.  

Uprawa skrzypu zimowego 

Skrzyp zimowy nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Należy jednak poznać podstawowe elementy jego uprawy, aby pięknie zdobił ogród przez cały rok. 

  • Sadzenie 

Termin sadzenia skrzypu zimowego przypada na kwiecień i maj. Na metrze kwadratowym powinniśmy sadzić od 3 do 5 sadzonek. Można także zrobić z nich małe grupy, sadząc rośliny po 10 sztuk.  

skrzyp zimowy Skrzyp zimowy jest rośliną trwałą i wiecznie zieloną. Fot.123RF.com

  • Ziemia 

Skrzyp zimowy dobrze rośnie na próchnicznej, żyznej, wilgotnej i świeżej glebie. Jej odczyn pH powinien być lekko kwaśny. 

  • Stanowisko 

Stanowisko skrzypu zimowego powinno być słoneczne lub półcieniste. Sadzimy go w miejscach osłoniętych od wiatru, ponieważ silne podmuchy mogą połamać pędy rośliny.

  • Podlewanie i nawożenie 

Skrzyp zimowy wymaga regularnego podlewania, szczególnie latem. Nie musimy natomiast intensywnie nawozić rośliny. Możemy używać naturalnych nawozów organicznych tj. kompost czy obornik.  

  • Przycinanie 

W celu dobrego rozwoju należy regularnie przycinać pędy skrzypu zimowego. Warto wykonać ten zabieg pielęgnacyjny wiosną, aby pobudzić do wzrostu nowe pędy. 

  • Rozmnażanie 

Skrzyp zimowy rozmnażamy przez sadzonki lub podział kęp. Ten drugi sposób jest najpopularniejszy. Wczesną wiosną lub jesienią przekopujemy kępę i dzielimy ją na mniejsze części. Możemy także pobierać sadzonki z dobrze rozwiniętych pędów.  

Przeczytaj również: Rozmnażanie krzewów z sadzonek zdrewniałych. Jakie rośliny rozmnożyć przez sadzonkowanie?

  • Choroby i szkodniki 

Skrzyp zimowy może zostać zaatakowany przez mszyce, które hamują wzrost oraz rozwój liści i pędów rośliny. Zostawiają na nich miód spadziowy sprzyjający rozwojowi pleśni. Innym szkodnikiem są przędziorki objawiające się w małych, białych lub żółtych plamach na liściach. Roślina wygląda na osłabioną i zasychającą.  

Skrzyp zimowy może zachorować na zgniliznę korzeni, jeśli będziemy go podlewać zbyt intensywnie. Warto zaopatrzyć roślinę w drenaż. Z kolei nadmierne zraszanie Equisetum może spowodować wystąpienie brunatnych oraz czarnych plam.

 

Zastosowanie skrzypu zimowego 

Skrzyp zimowy porasta wilgotne lasy i łąki. Swoje zastosowanie znajduje w ogrodach, stanowiąc ich całoroczną dekorację. Equisetum będzie pasować szczególnie do ogrodu w stylu japońskim. Tę roślinę można także wkomponować w drewniane pomosty, metalowe oraz betonowe elementy, aby powstał styl high–tech.

Skrzyp zimowy warto umieścić w pojemnikach na balkonie lub stworzyć z niego tło czy nawet główny element przy oczku wodnym. Wpasuje się także w tło szarej ściany bądź zwykłego płotu.  

Właściwości skrzypu zimowego 

Skrzyp zimowy to jedna z najstarszych roślin występujących na Ziemi o właściwościach, które można wykorzystać w kosmetyce, a nawet w lecznictwie. Equisetum może pomóc w leczeniu prostaty, alergii czy reumatyzmu. Skrzyp zimowy ma właściwości moczopędne. Pomaga przy schorzeniach nerek i chorobach pęcherzyka moczowego.  

Ta dekoracyjna roślina przyspiesza gojenie ran, łagodzi oparzenia, a także stan zapalny jamy ustnej oraz migdałków. W kosmetyce może okazać się pomocna przy leczeniu łupieżu, jak również we wzmacnianiu włosów, paznokci i skóry.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Zimozielone rośliny iglaste do ogrodu. 10 ciekawych i oryginalnych gatunków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.