Porady ogrodnicze

Najlepsze terminy wysiewu kwiatów do gruntu. Co i kiedy warto posiać w ogrodzie?

Marzą ci się kolorowe rabaty w ogrodzie, które są pełne kwitnących kwiatów? Dobór gatunków to dopiero pierwszy krok, aby móc podczas całego sezonu cieszyć się widokiem ulubionych roślin. Ważny jest również odpowiedni moment wysiewu kwiatów. Jest on szczególnie istotny w przypadku tych nasion, które wysiewa się wprost do gruntu. Jakie gatunki się do tego nadają? Kiedy siać kwiaty w ogrodzie? Poznaj kompletny terminarz i zaplanuj pracę na kolejne miesiące. 

Najlepsze terminy wysiewu kwiatów do gruntu. Co i kiedy warto posiać w ogrodzie?
Jakie kwiaty można siać wprost do gruntu? Kiedy najlepiej to zrobić? Sprawdź! Fot. CanvaPro

Spis treści:

Co warto wiedzieć o wysiewie kwiatów?

Nasiona niektórych gatunków roślin wymagają przygotowania z nich rozsady. Inne natomiast nie potrzebują tego zabiegu i można wysiewać je wprost na grządki. Wystarczy umieścić je w ziemi w ogrodzie, podlewać i uzbroić się w cierpliwość. Prostota tego typu uprawy zadecydowała o tym, że cieszy się ona niebywałą popularnością. Jednak zarówno przygotowując rozsadę na parapecie, jak i wysiewając nasiona roślin bezpośrednio do gruntu, musimy trzymać się odpowiednich terminów.

Musimy wiedzieć, kiedy posiać dany gatunek, aby uprawa zakończyła się powodzeniem. Niektóre z nich (przykładowo te o długim okresie wegetacyjnym) powinny się znaleźć w ziemi już w marcu! Z pewnością żaden ogrodnik nie chciałby przegapić odpowiedniego momentu rozpoczęcia uprawy swoich ulubionych roślin, dlatego warto wiedzieć, co i kiedy należy wysiać na rabacie.

Wysiew nasion bezpośrednio do gruntu to najtańsza metoda zakładania ukwieconych rabat. W końcu mała paczuszka nasion kosztuje nas dużo mniej niż kilka, a nawet kilkanaście gotowych sadzonek, które musielibyśmy zakupić w centrum ogrodniczym. Przygotowanie własnej rozsady na parapecie również wiązałoby się z poniesieniem kosztów podłoża czy doniczek. Jeśli chcemy zaoszczędzić na pracach ogrodowych jeszcze więcej, możemy skorzystać z nasion, które samodzielnie zebraliśmy w ogrodzie w poprzednim sezonie.

Wysiewając nasiona kwiatów wprost do gruntu, odpowiednio przygotujmy stanowisko. Wysiewając nasiona kwiatów wprost do gruntu, odpowiednio przygotujmy stanowisko. Fot. CanvaPro

Zanim wysiejemy nasiona kwiatów bezpośrednio na grządki, musimy przygotować wybrane stanowisko. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby gleba miała odpowiednią strukturę. Ziemię należy przekopać i spulchnić, a także wymieszać z nawozami organicznymi, takim jak kompost czy dojrzały obornik. Zabiegi te warto wykonać dużo wcześniej, najlepiej poprzedniej jesieni. Tak przygotowaną glebę tuż przed wysiewem wystarczy wyrównać grabiami. To, jak głęboko będziemy siać nasiona, uzależnione jest od danego gatunku i odmiany rośliny. Informacji na ten temat szukajmy na opakowaniu z materiałem siewnym.

Przeczytaj również: Jak siać nasiona w styczniu, żeby wykiełkowały i właściwie rosły? Nietypowe metody siewu

Jakie kwiaty można wysiewać do gruntu?

Niektóre popularne kwiaty ogrodowe możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu, z uwzględnieniem odpowiedniego terminu. Moment ten uzależniony jest przede wszystkim od czasu, jakie nasiona potrzebują, aby wykiełkować, podobnie jak wrażliwości młodych roślin na działanie niskiej temperatury. Termin wysiewu kwiatów do gruntu musi uwzględniać również okres wegetacji, który potrzebny jest danemu gatunkowi do wzrostu i zakwitnięcia. Moment umieszczenia nasion w glebie musimy dobrać pod kątem tego, w jakim terminie chcemy uzyskać kwitnącą roślinę.

Jakie kwiaty możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu? Na liście znajduje się wiele popularnych roślin. Wymienić można gatunki jednoroczne, takie jak groszek pachnący, nagietek lekarski, gipsówka, smagliczka nadmorska, maciejka, kosmosy, godecja wielkokwiatowa, cynie, nasturcje, aksamitki czy słoneczniki. Bezpośrednio do gruntu możemy wysiewać również rośliny dwuletnie. O jakich gatunkach mowa? Jest ich wiele, między innymi naparstnice purpurowe, malwy ogrodowe, dziewanny, bratki, niezapominajki, stokrotki, goździki brodate czy dzwonki ogrodowe.

Kosmosy to kwiaty, których nasiona możemy wysiewać bezpośrednio na grządki. Kosmosy to kwiaty, których nasiona możemy wysiewać bezpośrednio na grządki. Fot. CanvaPro

W przypadku roślin dwuletnich musimy jednak mieć na uwadze to, że wysiewając nasiona w ogrodzie późno, powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć. Młode siewki są szczególnie wrażliwe na działanie mrozu, jeżeli więc rosną w ogrodzie jesienią, wymagają dodatkowego okrycia. Wystarczy zabezpieczyć rabatkę agrowłókniną lub stroiszem wykonanym z gałązek iglaków.

Musimy pamiętać również o tym, że nasiona, które wysialiśmy bezpośrednio do gruntu, potrzebują dużo wilgoci, aby równomiernie wykiełkować. Z tego powodu grządki trzeba regularnie podlewać. Warto to robić jednak z ostrożnością, nie kierując na zagony mocnego strumienia wody, żeby nie wypłukać nasion z gleby.

Kiedy siać kwiaty w ogrodzie? Praktyczny terminarz

Lwie paszcze wysiejmy do gruntu w kwietniu, a słoneczniki w maju. Lwie paszcze wysiejmy do gruntu w kwietniu, a słoneczniki w maju. Fot. CanvaPro

Ukwiecona rabata to niewątpliwie najpiękniejsza ozdoba przydomowego ogrodu. Jeśli chcemy cieszyć się jej nieodpartym urokiem, musimy wysiać nasiona poszczególnych roślin w odpowiednim momencie. Kiedy siać kwiaty w ogrodzie? Skorzystaj z praktycznego terminarza.

  • W drugiej połowie marca wysiewamy do gruntu czarnuszkę damasceńską, klarkię wytworną, gipsówkę oraz groszek pachnący.

  • W kwietniu wysiewamy w ogrodzie takie rośliny jak: aksamitka niska, cynia wytworna, dziwaczek, godecja wielkokwiatowa, nagietek lekarski, chaber bławatek, astry chińskie, czarnuszka, rezeda wonna, smagliczka nadmorska, szkarłat zwisły, złocień trójbarwny, nachyłek barwierski, kosmos, nemezja, maciejka, lwie paszcze.

  • Pierwsza połowa maja to dobry moment na wysianie kwiatów wrażliwych na mróz. Gdy minie ryzyko przymrozków, znajdźmy miejsce w ogrodzie na cynie, nasturcje, wilce klapowane i słoneczniki ozdobne. Końcówka maja będzie natomiast doskonałym czasem na wysianie bezpośrednio do gruntu dziewanny, naparstnicy purpurowej oraz malwy ogrodowej.

  • Nieco później, bo dopiero w czerwcu, wysiejmy w ogrodzie goździki brodate oraz dzwonki ogrodowe.

  • Przełom lipca i sierpnia będzie doskonałym momentem na wysianie w ogrodzie popularnych bratków, niezapominajek oraz urokliwych stokrotek.

Siew wprost do gruntu to najłatwiejsza metoda tworzenia ukwieconej rabaty, dlatego od lat nie traci na popularności wśród ogrodników. Aby jednak móc cieszyć się urodą ulubionych roślin, musimy pilnować terminu wysiewu poszczególnych kwiatów. Pamiętajmy również o tym, że wymagania gatunków się różnią. Każdy z nich ma własne preferencje co do rodzaju gleby i jej wilgotności czy stopnia nasłonecznienia stanowiska.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwiaty wczesnej wiosny. Jak uprawiać przebiśniegi?

Stratyfikacja nasion w lodówce i na mrozie. Szybciej i lepiej wykiełkują

Tych nasion nie kupuj. Co oznacza F1, a co F2?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.