Spis treści:
Jakie właściwości ma skórka granatu?
Granaty to bardzo lubiane owoce egzotyczne, które cenimy za niepowtarzalny, słodko-cierpki smak. Kupujemy je ze względu na otoczone soczystym miąższem pestki, choć to nie one są przedmiotem dzisiejszego artykułu. Nie każdy wie, że niezwykle cenna jest również skórka granatu, która zwykle ląduje w koszu na śmieci. Te owocowe resztki stanowią bogate źródło składników odżywczych dla roślin, więc bez wahania przygotujmy z nich całkowicie naturalny, ekologiczny nawóz. Dzięki niemu zarówno kwiaty doniczkowe, jak i uprawy w ogrodzie będą bujnie i zdrowo rosły.
Skórki granatu obfitują w polifenole, magnez, wapń i potas. Znajdziemy w nich także sód oraz fosfor, jak i ważne mikroelementy (miedź, żelazo, cynk). Tak bogaty skład sprawia, że skórki granatu mogą wspierać kondycję roślin na kilka sposobów. Przede wszystkim pomagają w rozbudowie systemu korzeniowego, zwiększają odporność na ataki szkodników oraz chorobotwórczych patogenów i chronią rośliny przed stresem powodowanym przez niekorzystne warunki panujące w otoczeniu. Dlatego, zamiast wyrzucać skórki z granatu, zróbmy z nich wartościowy nawóz, którego wszechstronne działanie będzie wspierać zdrowie naszych roślin.
Skórka granatu obfituje w potas i inne składniki niezbędne dla roślin. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Pomidory bez chorób. Dlaczego właśnie tak trzeba sadzić pomidory?
Płynny nawóz ze skórki granatu do roślin
Skórki, a nawet twarde pestki, które pozostają po przyrządzaniu soku z granatu, przydadzą nam się do przygotowania płynnego nawozu. Możemy wykorzystać go do rozmaitych roślin, zarówno rosnących w domu, jak i w ogrodzie (świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku warzyw). Jakie rośliny warto zasilać nawozem ze skórki granatu? Podlewam nim następujące:
- Warzywa – pomidory, brokuły, kapusta, papryka;
- Rośliny ozdobne – róże;
- Zioła – szałwia, rozmaryn, bazylia, kolendra, oregano;
- Rośliny doniczkowe – paprotka, filodendron, aglaonema, wężownica, figowiec.
Przygotowanie płynnego nawozu z resztek granatu jest bardzo proste. Świeżą skórkę z jednego owocu wystarczy pokroić na kawałki i wrzucić do kielicha blendera (możemy dodać też małą garść pestek granatu z miąższem lub bez niego). Wlewamy ok. 2/3 szklanki wody, po czym miksujemy do momentu, aż otrzymamy jednolitą masę. Łączymy ją z 5 częściami wody, a następnie wykorzystujemy do podlewania roślin co 2-3 tygodnie. Nawóz pobudzi je do wzrostu i wesprze ich kondycję, a w przypadku gatunków jadalnych poprawi walory smakowe. Będzie to zauważalne szczególnie podczas uprawy warzyw, które staną się bardziej aromatyczne i wyraziste w smaku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Uprawa bazylii w ogrodzie i w donicach. Pielęgnacja i najlepsze odmiany bazylii
Hakonechloa – efektowna trawa do cienia. Uprawa i pielęgnacja
Sadzenie oberżyny w maju. Proste zasady i duże zbiory bakłażana