Spis treści:
Kiedy przesadzać storczyki – rośliny dają znaki
Storczyk to piękna roślina doniczkowa, która uznawana jest za kłopotliwą w pielęgnacji. Czy to prawda? Wbrew obiegowej opinii rośliny te są łatwe w utrzymaniu (zwłaszcza popularne Phalaenopsisy), o ile wiemy, w jaki sposób odpowiednio się o nie zatroszczyć. Poznanie konkretnych wymagań storczyków jest niezbędne, jeśli chcemy cieszyć się ich długim i obfitym kwitnieniem. Większość gatunków potrzebuje przesadzenia mniej więcej co 2 lata. Jest to jednak dość ogólna zasada, dlatego należy uważnie obserwować swój okaz i szukać sygnałów, które daje roślina, gdy potrzebuje zmiany podłoża i doniczki.
Kiedy przesadzać storczyki? Odpowiedni czas przypada na okres od kwietnia do września, najlepiej zaraz po kwitnieniu. Jeśli roślina wymaga przesadzenia, ale nadal kwitnie, po przenosinach najprawdopodobniej zrzuci zawiązane pąki. To koszt, z którym musimy się liczyć, jednak ważniejsze niż kwiaty jest utrzymanie rośliny w zdrowiu i poprawa jej warunków wzrostu. Nie martwmy się, ponieważ już wkrótce storczyk przyjmie się w nowym podłożu i wypuści masę nowych pąków.
Skąd możemy wiedzieć, że storczyk potrzebuje przesadzenia? Szukajmy następujących sygnałów:
- Korzenie zajmują całą doniczkę, wyrastają przez otwory odpływowe i wystają na wierzchu;
- Widoczne są fragmenty martwych korzeni – gnijących (miękkich i brązowych) lub przesuszonych;
- Podłoże się rozkłada, rozpada na mniejsze kawałki i stało się mało przewiewne;
- Storczyk nie rośnie, bo nie ma miejsca na dalszy rozwój korzeni;
- Podłoże jest mokre i pojawiła się na nim pleśń.
Gdy storczyk potrzebuje przesadzenia, daje wyraźne sygnały. Fot. Mariia Demechenko/CanvaPro
Przeczytaj również: Moja monstera była już spisana na straty. Uratowała ją odżywka z liści laurowych, wypuściła nowe liście
Jak przesadzić storczyka krok po kroku?
Storczyka należy przesadzić również wtedy, gdy rośnie w nieodpowiedniej doniczce. Ozdobna osłonka, która nie posiada otworów drenażowych i nie przepuszcza światła, musi zostać wymieniona na nowy pojemnik. Powinien on umożliwiać odpływ nadmiaru wody, a także gwarantować swobodny dostęp powietrza i światła do korzeni (może być ażurowy oraz przezroczysty). Pamiętajmy też o dobraniu lekkiego podłoża – najlepiej sprawdzi się specjalna mieszanka dla orchidei.
Przesadzenie storczyka nie jest trudnym zadaniem, choć wymaga od nas ostrożności. Oto kilka wskazówek, jak przeprowadzić ten zabieg krok po kroku:
- Jeśli storczyk przekwitł, przycinamy pęd kwiatowy nad dolnym węzłem (zgrubienie na łodydze);
- Wyjmujemy roślinę z donicy i delikatnie potrząsamy, pozbywając się starego podłoża;
- Przyglądamy się korzeniom storczyka. Za pomocą zdezynfekowanych nożyczek lub sekatora usuwamy wszystkie chore, miękkie lub przebarwione korzenie;
- Miejsca cięcia posypujemy mielonym cynamonem, aby chronić je przed patogenami grzybowymi;
- Roślinę umieszczamy w nowej doniczce, układamy korzenie i obsypujemy je podłożem.
Przesadzając storczyka, zapewniamy mu dostęp do świeżego podłoża i dajemy przestrzeń do nieskrępowanego wzrostu. Wszystko to jest dla niego niczym zastrzyk energii, po którym długo i obficie kwitnie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Żelazne zasady podlewania roślin doniczkowych. Jak sprawdzić, czy kwiaty mają sucho?
Latem robię storczykom specjalną kąpiel. Rozrastają się i kwitną oszałamiająco