Rośliny domowe

Liście anginki żółkną i wysychają na zimę? Zobacz, co musisz zrobić

Anginka to niezwykła roślina o wielu zastosowaniach, używana bardzo często w ziołolecznictwie. Jej pielęgnacja nie jest skomplikowana, dlatego warto ją mieć na swoim parapecie. Jednak co zrobić, gdy liście anginki usychają lub żółkną? Sprawdź, jak zadbać o swoją roślinę również zimą i o czym musisz pamiętać, aby rosła zdrowo.

Liście anginki żółkną i wysychają na zimę? Zobacz, co musisz zrobić
Anginka to roślina o wielu nazwach, ale i wielu zastosowaniach. Fot.123RF.com

SPIS TREŚCI:

Anginka – charakterystyka

Anginka znana jest również pod nazwami, takimi jak: pelargonia pachnąca, geranium czy ruzyndla. To roślina, która należy do rodziny bodziszkowatych. Posiada zielone, szerokie, owłosione liście, wydzielające piękny zapach po potarciu. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość olejków eterycznych.

Anginka to roślina wieloletnia oraz długowieczna. Wyróżniają ją jej kolorowe kwiaty, które mogą przybierać barwę białą, różową lub purpurową.

Wśród najbardziej rozpoznawalnych odmian anginki wyróżnia się:

  • pelargonium crispum o różanym zapachu
  • geranium migdałowe o pieprzowym zapachu
  • pelargonię kutnerowatą o miętowym zapachu

Anginka – pielęgnacja

Anginka nie jest wymagającą rośliną. Jednak ze względu na panujący w naszym kraju klimat, powinna być uprawiana wyłącznie w doniczce. Niewskazane jest przechowywanie jej w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza.

Geranium warto postawić w miejscu, w którym jest stały dostęp do światła słonecznego, ponieważ tak jak wszystkie pelargonie i ta roślina jest światłolubna

  • Przycinanie

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji anginki jest jej przycinanie. Należy to robić w sposób delikatny. W praktyce wystarczy uszczykiwanie wierzchołków pędów. Dzięki temu roślina jest pobudzana do życia i bujnie się rozkrzewia. Sprawia to również, że anginka wypuszcza nowe liście.

W okresie wzrostu rośliny należy ten zabieg wykonywać kilkakrotnie. Dzięki wykonywaniu go możemy również formować anginkę w kulisty kształt. Chcąc osiągnąć taki efekt, musimy przycinać łodygi rośliny za pomocą ogrodniczego sekatora.

Po zimie, wraz z początkiem wiosny, możemy przyciąć suche lub mniej urodziwe pędy anginki, równocześnie pozostawiając 3-4 węzły nad ziemią.

Trzeba także pamiętać o tym, aby przez cały rok systematycznie usuwać połamane i uschnięte elementy rośliny.  

  • Nawożenie

Pomimo faktu, że anginka nie potrzebuje gleby bardzo żyznej i bogatej w składniki odżywcze, to jednak podczas okresu silnego wzrostu warto wspomóc roślinę nawozem. Sprawdzi się w tym przypadku zwyczajny nawóz do pelargonii albo wieloskładnikowy nawóz dla roślin doniczkowych.

Nawożenie powinno się przeprowadzać od marca do września, raz na dwa tygodnie. Dzięki temu roślina zostanie pobudzona do rozrastania się oraz do wydawania kwiatów. Zasilanie nawozem należy wstrzymać, gdy zbliża się zima.

  • Przesadzanie i rozmnażanie

Raz w roku, najlepiej wiosną powinno się przeprowadzać przesadzanie anginki. Nowa doniczka przeznaczona dla rośliny, powinna być większa od poprzedniej tylko o jeden numer, ponieważ anginka nie potrzebuje dużo przestrzeni na korzenie.

Dodatkowo wybrana przez nas doniczka musi mieć dziurki w podstawie, a jej dno należy pokryć warstwą drenującą. Powinna się ona składać ze żwiru albo ogrodniczego keramzytu.

Rozmnażanie rośliny jest proste, ponieważ anginkę łatwo jest ukorzenić. Wystarczy oderwany pęd rośliny włożyć do wody, a kiedy wypuści on korzenie, przenieść pęd do gleby. Jednak, gdy nie chcemy czekać na to, aż korzenie rozwiną się w wodzie, to pobrane pędy możemy od razu wsadzić do ziemi. Nasza roślina bez problemu powinna się ukorzenić także i w ten sposób.

  • Choroby i szkodniki

Anginka to roślina, która nie choruje zbyt często. Mimo wszystko istnieje pewno ryzyko, szczególnie gdy roślina znajduje się w mieszkaniu, w którym jest suche powietrze. Wtedy na jej liściach mogą się rozwijać przędziorki. Ich obecność można zauważyć, gdy na liściach zaczną pojawiać się delikatne pajęczynki. Można się ich pozbyć za pomocą oprysku preparatem owadobójczym.

Oprócz tego na angince mogą się pojawić także mączliki, które są małymi, białymi owadami, przypominającymi muszki. Przez ich obecność żółkną liście rośliny, tracą swój kształt i usychają. Dodatkowo pojawia się na nich czarna i lepka grzybnia. Latające owady możemy spróbować wyłapać za pomocą odkurzacza lub pułapek lepowych umieszczonych w pobliżu doniczek.

Jednak w celu wytępienia również i larw insekta, należy użyć środków owadobójczych, które działa na mączliki we wszystkich stadiach rozwoju. Jednak, by wytępić również larwy insekta, trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki owadobójcze, działające na mączliki we wszystkich stadiach rozwoju.

Przeczytaj również: Jak uprawiać malinę moroszkę? Niezwykłe właściwości złota północy

Co zrobić, gdy anginka usycha lub żółknie zimą?

Anginka na zimę bardzo często marnieje, ponieważ jest to dla niej okres spoczynku. Wtedy właśnie anginka usycha lub żółknie. Jednak jest to całkowicie normalne i jeśli dzieje się to w tym okresie, to nie jest to oznaką choroby lub obecności szkodników.

W tym przypadku należy pamiętać o tym, aby anginkę nadal podlewać co 7 dni, ale oszczędniej niż latem. Oprócz wprowadzenia ograniczenia podlewania warto również obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, w którym przechowujemy roślinę. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to powinniśmy  postawić anginkę np. dalej od grzejnika lub w miejscu, gdzie jest dość chłodno w naszym domu.

Jednak tak jak wspominaliśmy, najważniejszą zasadą, gdy nasza anginka usycha i żółknie jest ograniczenie podlewania, dzięki czemu nasza roślina przetrwa okres spoczynku i będzie rosła zdrowo jeszcze przez długi czas.

Anginka – zastosowanie

Roślina nazywana jest anginką nie bez przyczyny. Olejek z niej pozyskiwany jest wykorzystywany w farmacji jako składnik leków.

Świeże oraz zgniecione liście tej rośliny wykorzystywane są również często do leczenia domowego. Stosuje się je np. jako środek uśmierzający ból podczas anginy, łagodzący stany zapalne, obrzęki czy stłuczenia. Roślina używana jest również podczas leczenia zapalenia ucha. Wtedy należy zwinięte w kulkę liście rośliny umieścić na brzegu ucha, w taki sposób, aby nie przesuwały się głębiej. Dzięki temu zabiegowi złagodzimy ból oraz wspomożemy leczenie infekcji.

Popularną metodą jest również sporządzanie nalewki z liści pelargonii, które się sieka, zalewa alkoholem i pozostawia tak na 10 dni. Następnie kilka kropel takiej mieszanki dolewa się do herbaty. Ma to działanie, które pozwala obniżyć ciśnienie krwi oraz wspomaga trawienie. Nalewka używana jest również do wcierania w bolące stawy albo w miejsca stłuczeń.

Wiele osób również wdycha zapach rosnącej anginki. Pomaga on dzięki zawartym w roślinie olejkom eterycznym, zrelaksować się oraz wspomaga lepszy sen.

Poza ziołolecznictwem anginka używana jest także jako ochrona przed insektami. Jej cytrusowy zapach jest przyjemny dla ludzi, jednak dla komarów i much jest on odstraszający.

Przeczytaj również: Jest niezastąpione na ból ucha i infekcje. Poznaj właściwości i zasady uprawy geranium

anginka Anginka posiada właściwości łagodzące bół ucha i przeziębienie. Fot. 123RF.com

Liść laurowy. Magiczna i zdrowa przyprawa na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.