Rośliny domowe

Co zrobić, gdy bromelia nie kwitnie? Wystarczy towarzystwo...owoców

Tropikalnie kwitnące bromelie słyną z bezproblemowej pielęgnacji, jednak jak przystało na rośliny egzotyczne, miewają swoje kaprysy. Co zrobić, gdy bromelia nie chce kwitnąć mimo naszych usilnych starań i uważnej pielęgnacji? Pomogą jej w tym... owoce. Wystarczy kilka dni w ich towarzystwie, a po pewnym czasie barwne kwiatostany bromelii znów „pokolorują” parapet.

Co zrobić, gdy bromelia nie kwitnie? Wystarczy towarzystwo...owoców
Jak pielęgnować bromelię w domu? Pilnujmy światła, regularnego podlewania rozety i bliskości owoców, jeśli chcemy, by zakwitła. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Jak pielęgnować bromelię w domu? 

Najpopularniejsze gatunki z rodziny bromelii należą do roślin wytrzymałych, tolerancyjnych i dość łatwych w utrzymaniu. Niezależnie od tego, czy twój parapet zdobi barwna guzmania, frizea, echmea czy oplątwa, sprzyja jej dobre naświetlenie (choć lekko rozproszone) oraz regularne podlewanie kielicha. Jeśli chcielibyśmy wspomóc roślinę, zapewniając jej warunki zbliżone do naturalnych, możemy regularnie spryskiwać kwiat lub postawić niedaleko nawilżacz powietrza. 

Pielęgnacja bromelii w domu: 

  • stanowisko – widne i ciepłe, ale nigdy nie w pełnym słońcu; 
  • podlewanie – regularne zraszanie w czasie kwitnienia oraz stale uzupełniana i wymieniana woda w rozecie; możemy też lekko zwilżać samo podłoże; 
  • nawożenie  nie jest niezbędne, ale w okresie kwitnienia można dodatkowo odżywić roślinę. 

W naturze niektóre gatunki bromelii rosną na drzewach po to, by zyskać większy dostęp do światła. Wodę i pożywienie pobierają z powietrza przez cienkie włoski i łuski, znajdujące się w środkowym kielichu rośliny. Jeśli trudno ci ocenić, jakie otoczenie będzie najlepsze dla twojego okazu, zwróć uwagę na jego liście. Bromelie, które mają grubsze ulistnienie, preferują stanowiska suche, z kolei te z cienkimi liśćmi lepiej adaptują się do środowisk wilgotnych.  

Specjalny system absorpcyjny sprawia, że te rośliny dobrze radzą sobie w okresie przejściowych upałów, dlatego latem możemy spokojnie wystawiać je na balkon lub taras. Wypielęgnowana bromelia jest też naszym sprzymierzeńcem w domu, ponieważ ma ona korzystny wpływ na jakość powietrza, z gatunek frizea dodatkowo w nocy wydziela tlen, stąd jej rosnąca popularność w sypialniach.

Przeczytaj również: Dlaczego piwonia nie kwitnie? Sprawdź, jak pielęgnować i czym podlewać piwonię 

Co zrobić, gdy bromelia nie chce kwitnąć? 

Bromelie należą do roślin monokarpicznych, co znaczy, że kwitną tylko raz w ciągu całego swojego życia, a po wydaniu kwiatów zamierają. Jednak to, co często uważamy w bromeliach za kwiaty, tak naprawdę nimi nie jest. Rośliny te wydają mięsiste, nieco skórzaste przylistki w intensywnych barwach, a ich kwiaty, których pojawienie się jest niemałym wydarzeniem, są naprawdę niepozorne. Utrzymanie tropikalnego wybarwienia kwiatostanów oraz samo kwitnienie bromelii można wspomóc poprzez stymulację chemiczną rośliny. Choć brzmi to bardzo poważnie, tak naprawdę wystarczy w tym celu wykorzystać... owoce, najlepiej jabłka.  

Wszystko przez wydzielany przez nie etylen, gaz, który uwalniając się, stymuluje kwitnienie. Ten hormon roślinny zaliczany jest do głównych związków organicznych odpowiedzialnych za regulację wzrostu, a także wieloetapowego rozwoju roślin. Jego rzeczywiste działanie możemy zaobserwować, gdy np. położymy dojrzałe jabłka obok niedojrzałych bananów. Dużą ilość gazu wydzielają też inne owoce: 

  • awokado 
  • świeże morele, 
  • brzoskwinie, 
  • mango, 
  • gruszki, 
  • dojrzałe pomidory. 

Ich towarzystwo pobudzi proces kwitnienia bromelii tak, jak przyspiesza dojrzewanie u innych, leżących tuż obok owoców. Dlatego właśnie, jeśli nie wiesz, co zrobić, gdy bromelia nie chce kwitnąć, zacznij od owocowej próby stymulacji tego procesu. Są różne szkoły: 

  • jedni obkładają podłoże bromelii pokrojonymi jabłkami, 
  • drudzy stawiają miskę z dojrzałymi owocami obok doniczki, 
  • jeszcze inni obkładają owocami roślinę i przykrywają od góry folią. 

Najbezpieczniejszą opcją na próbę będzie położenie jabłek na paterze tuż obok doniczki, a jeśli to nie podziała, przełożenie ich do niej, tuż obok łodygi bromelii. Ważny jest też czas, jabłkowy okład powinien leżeć tam przynajmniej kilka dni, choć na efekt magicznego kwitnienia trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Kolorowe bromelie Wyhodowanie nowych okazów kwiatów z bromelii nie jest trudne. Już po roku od posadzenia sadzonek możemy spodziewać się barwnych kwiatostanów. Fot. 123rf.com/CanvaPro

Co zrobić, gdy bromelia przekwitnie? 

Kwitnienie roślin monokarpicznych kończy się ich zasychaniem. Na szczęście, gdy bromelia przekwitnie, można ją rozmnożyć, wykorzystując w tym celu odrosty, które roślina wytworzy w dolnej części łodygi. Zanim pobierzemy sadzonki, powinniśmy odczekać trochę, aż wykształcą się do rozmiaru niewielkiej roślinki. W tym okresie ważne jest dolewanie wody do kielichów młodych bromelii, aby zapewnić im najlepsze warunki rozwoju. Po ok. 2 tygodniach możemy wyjąć sadzonki z podłoża wraz z wykształconymi już korzeniami. Czas przełożyć je do nowych doniczek.  

Najlepsze podłoże dla bromelii to ziemia przepuszczalna z warstwą drenażu – sprawdzą się torf, kamyki, keramzyt i odrobina piasku. Doniczka nie musi być duża, wystarczy taka, w której system korzeniowy zyska przestrzeń do rozrostu, a szeroka rozeta znajdzie miejsce do swobodnego rozłożenia się na boki. Tak przesadzone sadzonki możemy wystawić na parapet północny lub wschodni, pilnując, aby w pierwszych tygodniach nie poparzyło jej słońce, a ziemia nie uległa przesuszeniu. Taki okaz z rośliny matecznej powinien zakwitnąć mniej więcej po roku. Warto na to poczekać. 

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Anturium przestało kwitnąć? Nic straconego, przygotuj najlepszą odżywkę, która pobudzi do kwitnienia

Woda z bogactwem witamin na lepsze kwitnienie. Róże będą zdrowo i bujnie kwitły

Co zrobić, żeby storczyki kwitły przez cały rok? Wypróbuj triki z czosnkiem i mlekiem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.