Rośliny domowe

Anturium przestało rosnąć, dawno nie kwitło? Zrób organiczną odżywkę i podlewaj nią kwiat raz na 15 dni

Anturium to efektowna roślina doniczkowa, która cieszy się olbrzymią popularnością. Zachwyca pięknymi kwiatami o intensywnym kolorze oraz błyszczącymi liśćmi w kształcie serca. Niestety zdarzają się sytuacje, w których roślina ta przestaje kwitnąć. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka błędów, które mogą pojawić się w uprawie. Na szczęście istnieje sprawdzony sposób, by pobudzić anturium do intensywnego wzrostu i kwitnienia. Wystarczy zrobić domową odżywkę i podlewać nią kwiat.

Anturium przestało rosnąć, dawno nie kwitło? Zrób organiczną odżywkę i podlewaj nią kwiat raz na 15 dni
Podpowiadamy, jak zadbać o anturium, by pięknie kwitło i dobrze rosło. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego anturium nie rośnie i nie kwitnie?

Kwitnienia anturium przypada od lutego do września, więc odpowiednio pielęgnowane cieszy oko przez długi okres w roku. Czasem jednak zdarza się, że roślina nie chce kwitnąć. Czym jest spowodowana taka sytuacja? Oto najczęstsze powody:

  • zbyt mała ilość światła,
  • brak zimowego okresu spoczynku,
  • nieprawidłowe nawożenie,
  • nieodpowiednie podlewanie.

Błędy w uprawie anturium

Choć anturium jest rośliną wymagającą, to przy odpowiedniej pielęgnacji stanowi oryginalną ozdobę każdego wnętrza. Dlatego warto dowiedzieć się, jakich błędów unikać, aby dobrze rosło i pięknie kwitło. Jakie są najczęstsze z nich?

  • Niewłaściwe miejsce – niezwykle ważnych czynnikiem, wpływającym na prawidłowy wzrost i kwitnienie anturium, jest wybór odpowiedniego stanowiska. Roślina powinna stać w ciepłym i jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Silne promienie słoneczne mogą poparzyć liście, zaś ustawienie doniczki w całkowitym cieniu może przyczynić się do zaniku kwitnienia.  

anturium Najlepszym stanowiskiem dla anturium jest miejsce z rozproszonym światłem. Fot.CanvaPro

  • Źle podlewanie – roślina lubi wilgoć i to zarówno w powietrzu, jak i podłożu. Dlatego wymaga regularnego i obfitego podlewania, zwłaszcza w okresie wegetacji. Trzeba jednak bardzo uważać, by nie przesadzić z ilością wody. Co więcej, anturium nie znosi podlewania zimną, chlorowaną i twardą wodą, co może skutkować pojawieniem się ciemnych plam na liściach. Nieodpowiednia woda może też przyczynić się do osłabienia rośliny i wstrzymania jej kwitnienia. Najlepsza woda dla anturium to przefiltrowana, odstana, o temperaturze pokojowej.   

  • Nadmiar nawozów – nie należy przesadzać z zasilaniem anturium. Nadmiar azotu przyczynia się do wypuszczania kolejnych liści, niemniej kosztem kwitnienia. U przenawożonych roślin na liściach, a zwłaszcza na ich brzegach, mogą pojawić się żółte, brunatne, nieregularne plamy. Aby zadbać o kwitnienie anturium, warto zdecydować się na nawóz z niską zawartością azotu, a z dodatkową dawką potasu.

  • Zimne przeciągi – roślina ta nie lubi zimnych przeciągów, dlatego nie powinna stać w pobliżu uchylonego okna.

Jak pobudzić anturium do wzrostu i kwitnienia? Domowa odżywka czyni cuda

Anturium zachwyca swoją niepowtarzalną urodą. Zdarza się jednak, że roślina ładnie rośnie, ale nie chce kwitnąć. Jak sobie poradzić z tym problemem? Oprócz zapewnienia podstawowych warunków uprawowych należy też zadbać o właściwe nawożenie. Niestety preparaty ze sklepu nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Dlatego wystarczy przygotować domową odżywkę, która pobudzi anturium do wzrostu i obfitego kwitnienia. Do jej przygotowania potrzebne będą drożdże piwne, które można nabyć w każdym supermarkecie czy sklepie ze zdrową żywnością.

Drożdże piwne to przede wszystkim bogate źródło witamin z grupy B, które pomagają pobudzić wzrost roślin i wzmocnić układ korzeniowy. Dodatkowo mają w swoim składzie m.in. potas, fosfor, cynk i magnez, co pozytywnie wpływa na ich kondycję. Przygotowanie domowej odżywki do anturium jest niezwykle proste. Wystarczy tylko wymieszać jedną łyżkę drożdży piwnych z jednym litrem wody. I gotowe! Tak przygotowaną odżywką podlewamy kwiat raz na 15 dni. Dzięki temu anturium szybko obsypie się kwiatami. Taki organiczny nawóz można też stosować do innych kwitnących roślin doniczkowych.               

Przeczytaj również: 

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Zamiokulkas nie chce rosnąć, już dawno nie wypuścił nowych liści? Zastosuj organiczną odżywkę

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.