Rośliny domowe

Scindapsus: domowe pnącze podobne do bluszczu

Kwiaty w domu nie są tylko dekoracją. Opieka nad nimi może stać się fascynującą pasją. Okazy bardzo efektowne, a przy tym szybko rosnące, odwdzięczą się pięknym wyglądem w krótkim czasie. Jedną z tych wdzięcznych roślin, zazieleniających parapety w zawrotnym tempie jest scindapsus. Poznaj tajniki jego uprawy. 

Scindapsus: domowe pnącze podobne do bluszczu
Scindapsus to bardzo szybko rosnące pnącze. Fot. Pixabay.com

Z artykułu dowiesz się:

Scindapsus — roślina dla początkujących

Scindapsus, którego nazwa oznacza "podobny do bluszczu", to bardzo szybko rosnące pnącze. Jego pędy mogą przyrastać nawet pół metra w ciągu roku, co przy jego długowieczności skutkuje kilkoma metrami przez całe życie. Ze względu na bardzo szybkie efekty uprawy scindapsus jest polecany dla osób początkujących. Jego piękne, grube liście dodadzą pewności siebie na początku przygody z hodowlą roślin.

Liście scindapsusa są bardzo dekoracyjne, o sercowatym kształcie. Ich barwy różnią się w zależności od odmiany. Zewnętrzna część liści jest dość charakterystyczna w dotyku. Pokrywa ją meszek zwany kutnerem. Nadaje on roślinie niepowtarzalny blask, szczególnie widoczny u roślin ze srebrzystymi plamkami ubarwienia.

Właściwa pielęgnacja roślin doniczkowych opiera się na zapewnieniu okazom jak najlepszych warunków życia — zazwyczaj zbliżonych do warunków występujących w ich naturalnym otoczeniu. Pierwotnym miejscem życia scindapsusa była południowo-wschodnia Azja. Panujący tam wymagający klimat monsunowy uodpornił tę roślinę na zróżnicowane warunki klimatyczne. Pielęgnacja scindapsusa zwykle nie stanowi więc dużej trudności.

Liście scindapsusa są bardzo dekoracyjne. Fot. Pixabay.com

Scindapsus – wymagania

Jakie wymagania należy spełnić, by zapewnić  scindapusowi optymalne warunki do rozwoju? Czego nie lubi roślina, a co jej przysłuży? Oto najważniejsze zasady uprawy scindapusa.

  • Stanowisko

Wybierz dla niego stanowisko jasne, o rozproszonym świetle. To tam będzie rosnąć najpiękniej. Unikaj bezpośrednio padających promieni słonecznych — mogą go mocno poparzyć. Zdecydowanie roślina ta nie nadaje się na południowy (najbardziej nasłoneczniony) parapet. Scindapsus dość dobrze radzi sobie w półcienistych, a nawet cienistych miejscach, jednak wtedy jego liście mogą być mniejsze i pojawiać się na pędzie w większych odstępach.

  • Podłoże

Po zakupie przesadź scindapsusa w podłoże uniwersalne. Zmieszaj je z perlitem, by zapewnić korzeniom dobrą cyrkulację powietrza. Możesz także wzbogacić podłoże chipsami kokosowymi i korą sosnową (jak u filodendronów). Pamiętaj, by nie nawozić rośliny przez pierwsze dwa miesiące po przesadzeniu do nowego podłoża. Ziemia jest wtedy jeszcze zbyt zasobna w składniki odżywcze i dodanie kolejnych może skutkować przenawożeniem (żółknięcie liści wzdłuż nerwów liściowych).

  • Podlewanie

Scindapsus jest bardzo wrażliwy na przelanie. Aby do tego nie dopuścić, podlewaj go, gdy ziemia w doniczce prawie całkowicie wyschnie. Na szczęście ta roślina sama podpowiada, kiedy należy ją podlać. Wywija liście na zewnątrz — z łatwością zauważysz ten moment. Aby się upewnić, możesz także sprawdzić poziom wilgotności ziemi. Włóż w nią palec lub drewniany patyczek. Jeśli wyczujesz lekką wilgoć na spodzie doniczki, a patyczek będzie praktycznie suchy — to odpowiedni czas na podlewanie.

  • Nawożenie

Scindapsus, ze względu na szybkie tempo wzrostu, bardzo lubi nawożenie. Stosuj nawóz do roślin zielonych co drugie podlewanie w sezonie wiosenno-letnim. W sezonie jesienno-zimowym  możesz nawozić połową zalecanej dawki nawozu raz w miesiącu.

  • Wilgotność powietrza

Optymalną wilgotnością powietrza do uprawy scindapsusa jest 50-60%. Jeśli w twoim mieszkaniu wilgotność jest zbyt niska, postaraj się ją podnieść. Popularnym sposobem na to jest zraszanie, ale absolutnie nie wykorzystuj go przy uprawie scindapsusa. Jego liście, ze względu na pokrywający je meszek, tego nie tolerują. Aby zwiększyć wilgotność, możesz wykorzystać nawilżacz powietrza lub porozstawiać wokół rośliny naczynka z wodą.

  • Pielęgnacja liści

Zewnętrzna strona liści jest pokryta charakterystycznym meszkiem — kutnerem. Chroni on roślinę przed zimnem i zbyt silnym słońcem. Spowalnia także parowanie, dłużej utrzymując prawidłowe nawodnienie liści. Z uwagi na delikatność kutnera nie możesz czyścić liści w tradycyjny sposób. Aby pozbyć się kurzu, wykorzystuj miękki pędzelek, który nie uszkodzi ich struktury, a zmiecie zanieczyszczenia.

Jak prowadzić pnącze?

Rośliny pnące, jak sama nazwa wskazuje, uwielbiają się piąć. Wtedy ich liście osiągają największe rozmiary. Na rynku można znaleźć wiele dekoracyjnych podpór, palików kokosowych i bambusowych, które można zamontować w doniczce.

Możesz także prowadzić scindapsusa w taki sposób, by jego coraz dłuższe pędy przewieszały się z doniczki. Wtedy warto umieścić go w makramie lub ustawić na półce, by prezentował się jeszcze lepiej. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku liście będą osiągać mniejsze rozmiary, niż gdyby pięły się do góry.

Scindapsus - rozmnażanie

Rozmnażanie scindapsusa, jak większości pnączy, jest bardzo proste. Aby to zrobić obetnij pęd z kilkoma liśćmi około centymetra poniżej oczka (tj. miejsca, z którego wyrasta nowy liść). Tak pozyskaną sadzonkę pozostaw na około pół godziny, by rana zarosła tzw. tkanką kalusową. Po tym czasie umieść ją w słoiku z wodą, by się ukorzeniła (wodę wymieniaj na świeżą przynajmniej raz w tygodniu).

Rozmnażanie scindapsusa jest bardzo proste. Fot. Pixabay.com

Pierwsze korzonki powinny pojawić się już po kilku tygodniach. Gdy osiągną ok 10 centymetrów, sadzonkę możesz już posadzić do ziemi. Dobrym pomysłem jest dosadzanie sadzonek do rośliny matecznej, w celu jej zagęszczenia. Możesz także stworzyć zupełnie nową roślinę w innej doniczce.

Przycinanie pędów bardzo korzystnie wpływa na pnącza. Dzięki temu produkują nowe pędy poniżej miejsca cięcia i stają się coraz gęstsze. Zabieg rozmnażania wykonuj wiosną i latem. W tym okresie przebiega on dużo szybciej niż jesienią i zimą.

Problemy w uprawie scindapsusa

Chociaż pielęgnacja roślin doniczkowych z rodzaju scindapsus nie powinna stanowić problemu. Czasem mogą pojawić się pewne trudności.

  • Szkodniki

Mimo tego, że szkodniki atakują scindapsusa dość rzadko. Warto co tydzień zapobiegawczo przeglądać spody liści w poszukiwaniu przędziorków i wciornastków. O długotrwałej obecności szkodników mogą świadczyć żółknące i zamierające liście.

  • Błędy w podlewaniu

Przelanie to najczęstsza przyczyna śmierci, która spotyka kwiaty w domu. U scindapsusa zdarza się ono dość często. Liście stają się wówczas brązowe i miękkie. By uniknąć problemu, pamiętaj o zasadach prawidłowego podlewania tej rośliny.

  • Wysychające końcówki liści

Wysychające końcówki liści świadczą o niewystarczającej wilgotności powietrza. Zadbaj o wilgotność w granicach 50-60%, najlepiej wykorzystując nawilżacz.

  • Suche brązowe plamy lub blednięcie koloru liści

To objawy poparzenia słonecznego. Pamiętaj, by nie narażać scindapsusa na palące słońce. Gdy zauważysz ślady oparzenia, jak najszybciej przestaw roślinę w bardziej zacienione miejsce.

Scindapsus jest bardzo wrażliwy na przelanie. Fot. Pixabay.com

Najczęściej spotykane odmiany scindapsusa

Scindapsus to piękna roślina. Bogactwo jej odmian pozwala na stworzenie ciekawych i prostych w uprawie barwnych kompozycji.

Najpopularniejsza odmiana to Scindapsus Pictus Argyraeus, czyli scindapus pstry srebrzysty. Jego srebrzyste plamki zdobią ciemnozielone liście.

Podobny Scindapsus Pictus Silvery Ann ma plamki bardziej nieregularne, czasem rozlane na większą część liścia.

Z kolei Scindapsus Treubi (zwany Moonlight) jest jakby w całości pomalowany srebrną poświatą. Ze względu na mniejszą ilość chlorofilu wymaga trochę większej ilości słońca.

Istnieją także kolekcjonerskie, bardziej odbiegające wyglądem rodzaje, jak np. Scindapsus Treubi Dark Form, którego liście są niemal czarne i przyjmują bardziej wydłużony kształt.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.