Rośliny domowe

Uprawa żeniszka z nasion. Będzie kwitł od maja do pierwszych przymrozków

Możesz wysiać go do skrzynki już w styczniu, w końcu im wcześniej to zrobisz, tym szybciej zakwitnie. Idealnie przyozdobi balkon i ogrodowe rabaty, a kilka okazów posadzonych w kole stworzy niebieski dywan z delikatnych jak mgiełka płatków. Chcesz wiedzieć, jak przebiega uprawa żeniszka z nasion? Podpowiadamy, od czego zacząć i kiedy kwiaty wysadzać do gruntu.

Uprawa żeniszka z nasion. Będzie kwitł od maja do pierwszych przymrozków
Wyjątkowe, niebieskie kwiaty zaleją rabaty ciepłą wiosną, jeśli tylko odpowiednio wcześnie zadbasz o wysiew. Fot. CanvaPro

Spis treści:  

Żeniszek meksykański – najlepszy na rabaty

Spośród urokliwych, łatwych w uprawie roślin jednorocznych, które doskonale pasują na słoneczne balkony, ogrodowe klomby i rabatki to żeniszek meksykański szczególnie zasługuje na uwagę. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że wymaga niewiele pracy przy wysiewaniu i rozsadach czy kwitnie gęstymi kępami o wyjątkowym wybarwieniu aż do pierwszych przymrozków. To również cenna roślina miododajna, zapewniająca pożywienie dla pszczół. Decydując się na jej wysianie, możesz stworzyć ukwiecony kącik przydatny dla tych właśnie owadów, łącząc żeniszka meksykańskiego np. z fiołkiem wonnym i lobelią, dodając dla przełamania kolorystyki kompozycji nagietka czy pozłotka.

Naturalnym środowiskiem występowania żeniszka meksykańskiego z rodziny astrowatych są tereny gorącego Meksyku, dlatego roślinka ta najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym i ciepłym. Umiejętnie pielęgnowana, obsypie się niebiesko-fioletowymi, różowymi lub białymi kwiatkami zebranymi w równokształtne koszyczki, roztaczając przy tym wokół przyjemną, balsamiczną woń. Do nasycenia ogrodu niebieskawymi kwiatami nie potrzeba specjalnego przygotowania. Proces uprawy żeniszka meksykańskiego, najlepszego na rabatach, jest zadziwiająco łatwy nawet wówczas, gdy zdecydujesz się wysiać go samodzielnie.

Przeczytaj również: Żeniszek meksykański - kolorowy dywan w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja żeniszka

Uprawa żeniszka z nasion

Aby na przełomie wiosny i lata móc obsadzić nim balkonowe kwietniki, wielobarwne klomby, obwódki ogrodowe czy rabatki powinieneś zadbać o wysiew najlepiej już styczniu. Oczywiście proces ten może też poczekać do marca, a nawet kwietnia, wówczas świeży wysiew nie będzie wymagał dodatkowego naświetlania. Jednak w ten sposób niebieskie, gęste kępki kwiatów pojawią się dopiero w połowie lata.

żeniszek Do najpopularniejszych kolorów żeniszka należy niebieski, biały, a także intensywnie różowy. Fot. CanvaPro

Wybierz nasiona interesującej cię odmiany, przygotuj drewnianą skrzynkę, żyzne, dobrze przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste podłoże, odrobinę czystego piasku oraz folię ochronną do zabezpieczenia wysiewu. Kolejne kroki, które trzeba wykonać to: 

  • wysianie nasion żeniszka powierzchniowo (lekko wciskając je w podłoże), 
  • okrycie wysiewu cienką warstwą czystego, suchego piasku, 
  • zwilżenie podłoża w pojemniku, 
  • przykrycie folią świeżo wysianych nasion (można na skrzynce położyć szybę).

Ważne, aby podłoże sadzonek żeniszka było stale lekko wilgotne, a pojemnik z nasionami ustawiony został w ciepłym miejscu np. przy południowym oknie. Uważnie obserwuj siewki, gdy zaczną kiełkować, najsłabsze z nich usuń. Pojawienie się pierwszych liści właściwych to znak, że sadzonki z pojemnika wymagają pikowania. Porozsadzaj je do osobnych doniczek, możesz wkładać po 2-3 roślinki do jednej.

Uprawa żeniszka z nasion zakłada uszczykiwanie wierzchołków korzeni pikowanych roślin – zabieg ten polega na delikatnym skubnięciu palcami końcówki pierwszych korzeni i działa stymulująco na wzrost oraz rozkrzewienie się kwiatu. Po ok. 5 tygodniach od posadzenia roślinę warto wspomóc naturalnym nawozem. 

Do ziemi w ogrodzie żeniszki powinny trafić dopiero po ostatnich wiosennych przymrozkach. Oznacza to, że dla bezpieczeństwa kwiatów nie powinno się ich wysadzać ani przenosić na taras czy balkon wcześniej niż w drugiej połowie maja. Wcześniej jednak przyzwyczaj je do zmiennych warunków, intensywnie wietrząc pomieszczenie. Wybierając miejsce do przeniesienia uprawy żeniszków z nasion, zadbaj o to, aby było ono słoneczne i osłonięte od mocnego wiatru. Gdy przez dłuższy czas zabraknie deszczu, pamiętaj o dodatkowym podlewaniu, a kiedy pierwsze kwiatostany zaczną przekwitać, przytnij je ostrożnie – to wydłuży czas kwitnienia.

We wrześniu lub październiku, gdy wystąpią przymrozki, spójrz wczesnym rankiem na oszronione, niebieskie kępki i jeszcze przez chwilę naciesz się ich widokiem. Zmarzniętych już nie uratujesz, ale z powodzeniem zasilisz nimi przydomowy kompostownik. Jeśli zdążysz, ogrodowe okazu możesz wykopać, zanim temperatury spadną poniżej zera i przenieść z powrotem do doniczki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jakie rośliny siać i sadzić w styczniu? Uprawa roślin wysiewanych w styczniu

Co wysiać w lutym? Zadbaj o to teraz, a kwiaty będą bujne, jak nigdy

Niewiele wymagają i kwitną aż do jesieni. Jak uprawiać dzwonki na balkonie i w ogrodzie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.