Rośliny domowe

Zachwyca różnobarwnymi liśćmi i pokrojem. Jak uprawiać i dbać o stromanthe?

Chcesz wprowadzić odrobinę egzotycznego klimatu w swoim domu? Postaw na stromanthe. Ta roślina doniczkowa przywędrowała do nas z tropikalnych wilgotnych lasów oraz zachwyca barwnymi, błyszczącymi liśćmi. Jej pielęgnacja nie należy jednak do najłatwiejszych, gdyż wymaga pewnej wiedzy. Ale warto spróbować podjąć się uprawy stromanthe, a stanie się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza.         

Zachwyca różnobarwnymi liśćmi i pokrojem. Jak uprawiać i dbać o stromanthe?
Stromanthe to egzotyczna roślina, która wyróżnia się barwnym ulistnieniem. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Stromanthe – egzotyczna i kapryśna

Stromanthe to roślina z rodziny marantowatych, to której zalicza się około 20 gatunków. Do tej grupy należą też kalatea i maranta. Z racji tego, że gatunki te są do siebie podobne, często są ze sobą mylone. Stromanthe pochodzi z tropikalnych wilgotnych lasów Ameryki Południowej. W uprawie pokojowej dorasta do metra wysokości i osiąga do 50 cm szerokości. Roślina ma wzniesione pędy oraz zwarty, gęsty pokrój.

Największą ozdobą stromanthe są przepiękne liście, które wyszastają najczęściej naprzemiennie. Są duże, wydłużone, osadzone na długich i sztywnych ogonkach liściowych. Mają też błyszczącą powierzchnię oraz w zależności od odmiany zachwycają różnorodnością barw. Na powierzchni liści przeplatają się odcienie zieleni, różu, bieli oraz czerwieni – wygląda to tak, jakby ktoś wylał na nie farby w różnych kolorach. Dolna strona blaszki liściowej ma lekko różowe lub intensywnie czerwone zabarwienie. To sprawia, że stromanthe stanowi punkt centralny w każdym pomieszczeniu. W okresie kwitnienia na roślinie pojawiają się małe kwiaty, które wyróżniają się jaskrawymi kolorami. Są one złożone w wiechowate lub kłosowate kwiatostany.     

Gatunki i odmiany stromanthe

Istnieje wiele gatunków zaliczających się do rodzaju Stromanthe, natomiast w warunkach domowych można uprawiać tylko dwa z nich: Stromanthe amabilis oraz Stromanthe sanguinea. Pierwsze z nich wyróżnia się owalnymi liśćmi w odcieniach zieleni i srebra. Stromanthe sanguinea ma z kolei dość wąskie liście, które są wybarwione w różne odcienie zieleni, beżu, różu czy czerwieni. Gatunek ma kilka ciekawych odmian, które cechują się nieco innym ubarwieniem liści. Wśród nich warto wymienić m.in.:

  • Stromanthe sanguinea 'Triostar' – jedna z najbardziej znanych i cenionych odmian, która tworzy duże, wydłużone liście z białymi, różowymi i czerwonymi pasmami. Spodnia strona blaszki liściowej jest bordowo-fioletowa;

  • Stromanthe sanguinea 'Magic Star' – odmiana o pięknych liściach, które są ozdobione nieregularnymi plamami i smugami w kolorach różowym, zielonym lub kremowym. Spód blaszki oraz ogonki liściowe są bordowe;

  • Stromanthe sanguinea 'Stripe Star' – roślina ta wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi z jaśniejszym paskiem biegnącym przez środek;

stromanthe Odmiany stromanthe o różnych kolorach i wzorach liści przyciągają uwagę miłośników roślin na całym świecie. Fot.123RF.com

  • Stromanthe sanguinea 'Cayenne' – odmiana o intensywnie czerwonych liściach z zielonymi żyłkami;

  • Stromanthe sanguinea 'Horticolor' – odmiana ta wyróżnia się liśćmi w ciepłych odcieniach zieleni, które od spodu są ciemnoczerwone;

  • Stromanthe sanguinea 'Bicolor' – roślina tworzy liście z jasnozielonymi krawędziami i ciemniejszym centrum.

Przeczytaj również: Gdzie postawić grubosza, aby przyciągnąć szczęście i pieniądze do domu?

Jak uprawiać stromanthe?

Decydując się na uprawę stromanthe należy liczyć się z tym, że jest to roślina dość kapryśna i wymagająca. Z racji tego, że w warunkach naturalnych rośnie w najniższych partiach lasów deszczowych, potrzebuje zapewnienia podobnych warunków. Jednym z najczęstszych problemów w uprawie tej rośliny są uschnięte liście. Mogą też zwijać się w rurkę, co jest oznaką niedostatecznego podlewania. Zdarza się też, liście początkowo tracą swój bogaty kolor, a następnie zaczynają brązowieć. Dzieje się tak, gdy roślina została przenawożona. Chociaż stromanthe wymaga wiele uwagi i przestrzegania pewnych zasad pielęgnacyjnych, warto spróbować podjąć się jej uprawy, a na pewno odwdzięczy się nam pewnym wyglądem.

  • Stanowisko

Dla stromanthe należy zapewnić miejsce jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, ponieważ mocne słońce może uszkodzić liście. Warto też pamiętać, ze im ciemniejsze stanowisko, tym słabiej wybarwiają się liście. W okresie wegetacyjnym optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 22-25 st. C, natomiast w czasie chłodniejszych miesięcy potrzebuje temperatury w przedziale 16-22 st. C. Należy też mieć na uwadze, że stromanthe nie lubi zarówno przeciągów, jak i gwałtownych zmian temperatury. Dlatego należy unikać stawiania doniczki w pobliżu często otwieranych okien lub drzwi.     

uprawa stromanthe Stromanthe należy do roślin trudnych w uprawie, gdyż jest dość kapryśna. Fot.123RF.com

  • Ziemia

Ta egzotyczna piękność preferuje żyzną, lekką, próchniczą, dobrze przepuszczalną glebę, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,6-6,0). W tym celu można użyć uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych, rozluźniając ją piaskiem i torfem. Najlepiej sprawdzi się jednak ziemia dedykowana palmom. Podczas sadzenia rośliny nie można zapomnieć o warstwie drenażowej, która pomaga w odprowadzaniu nadmiaru wody z gleby, co zapobiega zalaniu roślin i gniciu korzeni. Można użyć keramzytu, kamyków lub żwiru.    

  • Podlewanie i zraszanie

Podczas podlewania stromanthe należy zachować ostrożność. Roślina ta oczekuje stale lekko wilgotnego podłoża, nie toleruje suszy, ale jednocześnie nie lubi nadmiaru wody. Dlatego nawadnianie powinno być częste, lecz umiarkowane. Do podlewania używamy wody odstanej, powinna też mieć temperaturę o 2-3 stopnie wyższą od temperatury w otoczeniu. Wraz z nadejściem chłodniejszych miesięcy należy zmniejszyć częstotliwość podlewania, aby uniknąć gnicia korzeni oraz rozwoju chorób grzybowych.

Stromanthe lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego wskazane jest nawet codziennie zraszanie liści. W czasie upałów należy to robić dwa razy dziennie. W przeciwny wypadku końcówki liści rośliny zaczną zasychać, a na blaszkach liściowych pojawia się brzydkie plamy. W okresie grzewczym należy trzymać stromanthe z dala od źródeł ciepła. W pobliżu rośliny można też umieścić nawilżacz powietrza lub postawić ją na tacy z wilgotnymi kamykami.     

  • Nawożenie    

Nawożenie rośliny najlepiej przeprowadzać od wiosny do jesieni, co 2-3 tygodnie. Dawka powinna być mniejsza, niż zaleca producent. Najlepiej sprawdzą się preparaty o dużej zawartości potasu. Można stosować tradycyjne nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Zimą z kolei zasilanie warto ograniczyć.  

jak uprawiać stromanthe Stromanthe wymaga codziennego zraszania liści. Fot.123RF.com

  • Przesadzanie

Młode okazy warto przesadzać co roku, z kolei starsze, kilkoletnie egzemplarze – co 3-4 lata. Czynność tę najlepiej przeprowadzić wiosną lub wczesnym latem. Doniczki powinny być nieco większe od poprzednich (np. o jeden numer), dzięki czemu rośliny będą mogły prawidłowo się rozwijać. W trakcie wykonania czynności należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Podczas przesadzania nie można zapomnieć o warstwie drenażowej (co najmniej 2-3 cm). W tym celu sprawdzi się keramzyt, żwir lub perlit.     

  • Choroby i szkodniki

Problemy w uprawie stromanthe pojawiają się głównie wskutek niewłaściwej pielęgnacji (np. zbyt suchego powietrza). Jeśli chodzi o szkodniki, roślinę mogą zaatakować m.in. mszyce, przędziorki, wciornastki czy mączliki. Mogą one doprowadzić do usychania liści oraz pogorszenia kondycji stromanthe.  

Stromanthe – warto wiedzieć

Stromanthe to fascynująca roślina doniczkowa, która przyciąga wzrok swym cudownym, barwnym ulistnieniem. Co ciekawe, z nastaniem nocy jej liście składają się na spoczynek, a rano ponownie się rozwijają. W ciągu dnia mogą też zmieniać swoją pozycję, kierując się do słońca. Co więcej, w zależności od warunków oświetleniowych mogą zamieniać intensywność kolorów. Oprócz walorów dekoracyjnych stromanthe pomaga oczyszczać powietrze z toksyn, takich jak formaldehyd i ksylol. Niestety może być toksyczna dla zwierząt domowych, takich jak psy czy koty, jeśli zostanie przez nie zjedzona. Mimo to warto zdecydować się na uprawę stromanthe, która dostarczy ci wiele radości i satysfakcji.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Brązowa sansewieria, srebrzysty skrzydłokwiat czy boska hoja? Oryginalne nowości wśród znanych kwiatów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.