Rośliny domowe

Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jaką wybrać?

Kwiaty doniczkowe to niesamowita ozdoba domu, dzięki której pobyt we wnętrzu jest bardziej przyjemny. Niektóre odmiany potrafią dodatkowo oczyszczać powietrze z ciężkich metali i innych zanieczyszczeń. Jednak, żeby rośliny doniczkowe mogły zachwycać przez cały czas, potrzebują odpowiedniej ziemi. Zastanawiasz się, jakie podłoże wybrać? Sprawdź. 

Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jaką wybrać?
Każda roślina zaraz po zakupie, należy przesadzic do nowej ziemi. Fot. 123RF/PICSEL

Ziemia do kwiatów – dostępne rodzaje 

Każdą roślinę po zakupie należy przesadzić do nowego podłoża, ponieważ większość kwiatów jest uprawiana w niskiej jakości glebie, która nie zapewnia im odpowiednich warunków do rozwoju. Zabieg ten wykonuje się także, żeby mieć pewność, że w korzeniach rośliny nie grasują żadne szkodniki, które mogłyby zaszkodzić innym okazom w domu. 

Przesadzanie należy rozpocząć od doboru odpowiedniej gleby. W sklepach ogrodniczych jest bardzo szeroki wybór ziem do kwiatów doniczkowych: 

  • uniwersalnych – gotowe mieszanki materii organicznej i wielu składników mineralnych, które są potrzebne roślinom do prawidłowego rozwoju. W ich składzie znajdują się głównie: odkwaszony torf, który stanowi magazyn wody, tlenu oraz minerałów, kora sosnowa, która pomaga poprawić jakość gleby i piasek lub perlit, które zwiększają przepuszczalność podłoża. Niektóre podłoża zawierają nawozy długodziałające, których składniki stopniowo się uwalniają i zapewniają roślinom stały poziom niezbędnych minerałów. Uniwersalne ziemie sprawdzają się do sadzenia większości gatunków zarówno kwitnących, jak i tych, które tworzą wyłącznie zielone liście. Można ich użyć także do roślin, które są podatne na przelanie, ale najpierw warto dodać odrobinę piasku lub keramzytu, aby nieco rozluźnić podłoże, 
  • specjalnych, które są przeznaczone do wybranych gatunków, np. do kaktusów, paproci, juk czy palm. Zawierają one starannie dobrane składniki, takie jak np. kruszywa porowate, zeolit, kreda, kompost zielony i piasek drenażowy, które pomagają gatunkom egzotycznym lepiej zaadaptować się w polskich warunkach. Co więcej, specjalne mieszanki mają również odpowiednio dostosowane do potrzeb rośliny pH, dzięki czemu mogą one zdrowo się rozwijać, być bardziej odporne na różne choroby i szkodniki oraz lepiej znosić brak pierwotnego środowiska.  

Choć jest to dość trudne zadanie, można również samodzielnie skomponować glebę, która będzie spełniać wszystkie wymagania rośliny. Aby to zrobić, należy sięgnąć po odpowiednie komponenty ogrodnicze i wymieszać je, zachowując właściwe proporcje składników. To rozwiązanie sprawdza się, jeśli jesteś kolekcjonerem wielu odmian tego samego gatunku lub uprawiasz rośliny o niezwykłych wymaganiach glebowych.  

sadzenie aloesa w doniczce Samodzielnie skonponowane podłoże do rslin, doskonale sprawdzi sie w przypadku wymagających gatunków. Fot.123rf.com

Podłoże do kwiatów doniczkowych – czego unikać? 

Wiele osób, które kupują ziemię do roślin, wybiera najtańsze podłoże dostępne w sklepie. Choć to może być dość rozsądne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić, warto je dobrze przemyśleć.  

Tanie mieszanki dostępne w sklepach często zawierają niskiej jakości składniki, które pochodzą np. ze szklarni. Taka gleba nie tylko nie zapewni korzeniom odpowiednich warunków do rozwoju, ale także może stać się źródłem patogenów chorobotwórczych. W rezultacie doprowadzi do tego, że kwiaty po przesadzeniu szybko stracą swój piękny pokrój lub staną się podatne na choroby.  

Niskiej jakości podłoże niewiadomego pochodzenia często składa się głównie z taniego torfu, który szybko się zbija i przyczynia się do łatwego przesuszenia lub zalania rośliny. Dlatego warto wybrać nieco droższą ziemię, znanej i sprawdzonej marki, która ma bogaty skład i dobre opinie.  

Warto również unikać zakupu dużej ilości podłoża, jeśli masz niewiele kwiatów. Niewykorzystana ziemia, wraz z upływem czasu, straci na jakości i wyschnie, przez co nie będzie nadawać się w przyszłości do sadzenia w niej roślin. Dodatkowo, jeśli będzie niewłaściwie przechowywana, może stać się miejscem do rozwoju szkodników lub patogenów chorobotwórczych, które mogłyby się przenieść na inne kwiaty w domu.  

Dodatkowo po zakupie podłoża do kwiatów, nie zapomnij go… obejrzeć i powąchać. Jeśli ziemia jest bardzo mokra, ponieważ np. była przechowywana na zewnątrz w mroźny dzień, warto poczekać, aż trochę przeschnie. Dzięki temu rośliny wrażliwe na wilgoć nie zareagują negatywnie na przesadzanie. Natomiast jeśli czujesz pleśń lub stęchliznę, warto zgłosić reklamację do sklepu, ponieważ taka ziemia nie nadaje się do kwiatów.  

Sprawdź: Dlaczego ziemia w doniczkach robi się biała?

Niektórzy przed użyciem podłoża decydują się… upiec je w piekarniku. Wysoka temperatura zabija wszelkie bakterie, grzyby i pasożyty, zarówno w postaci dorosłej, jak i larwalnej, dzięki czemu ziemia jest bezpieczna dla kwiatów. Jednak taki zabieg może prowadzić do wyjałowienia i nadmiernego wysuszenia gleby, przez co trzeba będzie szybko nawieźć rośliny. Niemniej jest to ciekawe rozwiązanie, które może sprawdzić się, jeśli masz wątpliwości, czy wybrana ziemia jest dobrej jakości. 

Sprawdź: Do czego wykorzystać ziemię po przesadzaniu roślin?

przesadzanie skrzydłokwiata Ziemię po przesadzonej roslinie możesz ponownie wykorzystać. Fot.123RF.com

Nawóz do kwiatów – co powinien zawierać? 

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych to nie tylko sadzenie ich w odpowiedniej ziemi, ale także regularne ich nawożenie. Wybrana gleba z czasem staje się jałowa, przez co rośliny nie mają potrzebnych minerałów do wzrostu. Dlatego należy pamiętać także o regularnym dokarmianiu ulubionych kwiatów doniczkowych.  

Zastanawiasz się, jaki preparat wybrać? Dobry nawóz to taki, który zawiera składniki dopasowane do potrzeb wybranej rośliny. W związku z tym do kwiatów: 

  • zielonych, które tworzą ozdobne liście, takich jak monstery, epipremnum, paproć, juka czy fikus, należy wybrać produkt, który zawiera dużą ilość azotu (N). To składnik, który odpowiada za rozwój zielonych części rośliny, ich piękny kolor oraz duże rozmiary, a w przypadku egzemplarzy "z dziurami" pomoże uzyskać pożądane wycięcia, 

  • kwitnących, takich jak fiołek afrykański, skrzydłokwiat, kalceolaria, kliwia, anturium czy storczyk, sprawdzi się najlepiej nawóz z dużą ilością fosforu (P) i potasu (K). Pierwszy składnik przyczynia się do prawidłowego rozwoju bryły korzeniowej, wytwarzania pędów z pąkami i kwitnienia. Z kolei drugi makroelement, oprócz zawiązywania kwiatów, pomaga zwiększyć odporność rośliny na choroby i szkodniki, więc roślina przez długi czas wygląda dobrze. Dzięki właściwościom tych składników kwitnienie trwa dłużej i rośnie więcej kwiatów o bardziej intensywnym wybarwieniu.  

W dobrych nawozach nie może zabraknąć także innych mikroelementów potrzebnych kwiatom doniczkowym, takich jak bor (B), żelazo (Fe), miedź (Cu), chlor (Cl) czy molibden (Mo). Odpowiadają one za uzyskanie wysokiej jakości plonu, czyli w przypadku roślin domowych, wytwarzanie pięknych i dużych liści oraz kwiatów.  

Nawozy są dostępne w dwóch postaciach – płynnej i granulowanej. Pierwszy z nich jest od razu gotowy do użytku – wystarczy go wymieszać z wodą, a następnie dodać bezpośrednio do gleby lub zaaplikować dolistnie. Jednak płynne nawozy należy stosować często, w okresie wegetacji nawet co kilka dni, co może być dużym utrudnieniem. Alternatywą są preparaty granulowane, które miesza się z ziemią. Ich największą zaletą jest długi czas uwalniania. W rezultacie roślina ma zapewniony stały dostęp do potrzebnych minerałów, więc równomiernie rośnie. Jednak bardzo łatwo przesadzić z ilością produktu, przez co można doprowadzić do uszkodzenia korzeni.

Sprawdź: Domowy nawóz do roślin zielonych. Sposoby naszych babć!

DOMOWE NAWOŻENIE ROŚLIN Liście roślin podlewanych mlekiem mają bardziej soczystą barwę. Skórki od banana powodują, że kwiaty są większe i bardziej intensywnie pachną, a fusy od kawy przyspieszają ich wzrost. Takie i inne domowe triki stosowały jeszcze nasze babcie. Są proste, tanie i skuteczne! Naturalne nawozy do roślin doniczkowych i nie tylko! Fot.123RF.com

 Wybierz nawóz i ziemię do kwiatków doniczkowych, które zawierają składniki dopasowane do ich potrzeb. Dzięki temu uprawa ukochanych roślin będzie prosta i przyjemna.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.