Rośliny domowe

Do czego wykorzystać ziemię po przesadzaniu roślin?

Wiosną przesadzamy rośliny doniczkowe. Zabieg ten wykonujemy zwykle, gdy zbyt mała doniczka ogranicza rozrost korzeni. Co zrobić z nadmiarem „zużytej” ziemi, która zostaje po przeniesieniu roślin do większych pojemników? W jaki sposób ją wykorzystać? Podpowiadamy!

Do czego wykorzystać ziemię po przesadzaniu roślin?

fot. 123RF/PICSEL

Jak wykorzystać ziemię po kwiatkach?

Po przesadzeniu roślin doniczkowych zostajemy ze sporym zapasem niepotrzebnej i zdawałoby się mało wartościowej ziemi. W jaki sposób ją wykorzystać? Okazuje się, że wcale nie trzeba się jej pozbywać.

Jeśli mamy ogród, a rośliny doniczkowe wcześniej nawoziliśmy nawozami sztucznymi lub mineralnymi i regularnie je podlewaliśmy, ziemię z przesadzania wysypać można na rabaty z roślinami kwitnącymi.

W przypadku gdy do zasilania domowych okazów używano biohumusu lub ekologicznych nawozów, ziemię doniczkową warto dodać do kompostownika lub podsypać nią grządki warzywne. Często wykorzystuje się ją również do regeneracji trawników lub do zasypywania dziur i nierówności.

src: Co zrobić z ZIEMIĄ po przesadzaniu roślin domowych?, Youtube.com kanał: makeyourlifegreener

Podlewanie roślin doniczkowych sprawia, że na skutek wypłukiwania składników odżywczych, ziemia stopniowo się zubaża. Stosowanie nawozów pozwala uzupełnić te braki, co umożliwia jej dalsze wykorzystywanie.

Zdarza się, że rośliny doniczkowe, a więc również ziemia, w której rosną, infekowane są szkodliwymi patogenami: wirusowymi, grzybiczymi czy bakteryjnymi. Na jej powierzchni mogą także pojawić się wapienne wykwity, będące rezultatem używania zbyt twardej wody do podlewania. To jednak nie skreśla szansy na ponowne wykorzystanie zbędnej ziemi po przesadzaniu. Nadal można jej użyć, wcześniej jednak trzeba ją wyjałowić. 

 fot. 123RF/PICSEL

Jak wyjałowić ziemię z doniczek?

Ziemię przesypujemy do czarnego, foliowego worka, zwilżamy ją i szczelnie zamykamy. Tak przygotowany pakunek wystawiamy na zewnątrz, w nasłonecznione miejsce. Pod wpływem temperatury i wilgoci w worku zaczną zachodzić procesy podobne jak w kompostowniku. Dochodzi więc do oczyszczenia i dezynfekcji ziemi z niechcianych elementów.

Ziemię z przesadzania można również zapiec w piekarniku lub podgrzać w mikrofalówce. Warstwę surowca należy wyłożyć w naczyniu żaroodpornym i zwilżyć wodą. Następnie przekładamy go do piekarnika nagrzanego do temp. 80 – 100 st. C i trzymamy tam przez ok. 30 minut. Tak wyjałowioną ziemię przed użyciem - np. przed wsianiem nowych roślin - trzeba zmieszać z porcją świeżego podłoża. Później dobrze ją zasilać nawozami płynnymi oraz podlewać wodą deszczową, która ma mniejszą zawartość związków mineralnych, w porównaniu do kranówki. Przeczytaj, jak zmiękczyć twardą wodę i dlaczego to ważne »

Deccoria.pl

Zobacz: TOP100 Najpiękniejsze ogrody 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.