Porady domowe

Jak obniżyć opłatę za wywóz śmieci? Kompostownik w ogrodzie

Ceny odbioru śmieci rosną drastycznie w całej Polsce. Jest jednak sposób, by je obniżyć – niestety, skorzystać mogą z niego jedynie mieszkańcy domów jednorodzinnych. Furtką, w teorii pozwalającą na zmniejszenie rachunku, jest samodzielne kompostowanie odpadów bio.

Jak obniżyć opłatę za wywóz śmieci? Kompostownik w ogrodzie

fot. 123RF/PICSELL

Ceny odbioru śmieci poszybowały w górę. Złożyło się na to wiele czynników, m.in. wzrost cen usług firm zajmujących się wywozem śmieci, czy wzrost opłat środowiskowych za ich składowanie. Swoje dodały również wymogi segregowania śmieci na pięć frakcji oraz regulacje unijne, które zakładają, że połowa polskich odpadów trafiać ma do recyklingu.

Więcej za wywóz śmieci zapłacić mają ci, którzy ich nie segregują. To jednak nie oznacza, że gospodarstwa prawidłowo selekcjonujące odpady, nie odczują zmian. Podwyżki dotkną każdego.

Istnieje sposób na obniżenie ceny wywozu śmieci, jednak nie jest on dostępny dla wszystkich. Furtką umożliwiającą obniżenie „opłaty śmieciowej” jest podstawienie przy domu kompostownika.

Zobacz więcej zdjęć

Możliwość obniżenia kosztu utylizacji śmieci przez prowadzenie przydomowego kompostownika przewiduje nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej (ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). O uruchomieniu programu obniżek i ich wysokości decydują gminy, mogą one również określać własne wymagania co do prawidłowego kompostowania. Jeśli gmina wprowadzi takie rozwiązanie, zainteresowani nim mieszkańcy powinni zgłosić chęć kompostowania odpadów w deklaracji śmieciowej. Niestety, opcja ta przeznaczona jest jedynie dla właścicieli budynków jednorodzinnych. Ci, którzy zdecydują się na założenie kompostownika, muszą mieć na uwadze, że firmy zajmujące się wywozem śmieci nie będą od nich odbierać odpadów „bio”. 

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak założyć kompostownik w ogrodzie »

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Jak założyć kompostownik?

Gotowy kompost to najlepsze źródło azotu, fosforu i potasu, które na co dzień wykorzystywane są przez roślin ozdobne, owocowe czy warzywne.

Z czego korzystać, prowadząc kompostownik?

Skorupki jaj

Substancje odżywcze zawarte w skorupkach jaj szybciej się uwolnią, jeśli wcześniej je zgnieciemy lub potłuczemy. Skorupki są źródłem azotu i węglanu wapnia. Zastosowania skorupek jaj w ogrodzie – przeczytaj »

Obierki z warzyw i owoców

Nie kompostujmy skórek z cytrusów, ponieważ są one przesiąknięte chemicznymi środkami konserwującymi. Watro do kompostu dodawać skórki po bananach, które bogate są w wiele makroelementów. Nawozy z obierek bananów – przeczytaj »

Fusy z kawy i herbaty

Fusy z kawy zawierają związki potasu, natomiast fusy i napary z herbaty odkażają ziemię, zapobiegając rozwojowi bakterii.

Popiół drzewny

Jeżeli masz w domu kominek, nie wyrzucaj popiołu. Podobnie jak popiół z papierosów świetnie nadaje się do odżywiania roślin.

Sucha karma dla zwierząt

Resztki z psiej czy kociej miski to świetne źródło azotu.

fot. 123RF/PICSELL

Skoszona trawa

Do kompostu wrzucić można również skoszoną trawę – uważajmy jednak z jej ilością, jeśli mamy duży trawnik. Może ona przygnieść powstający kompost i zamiast procesu butwienia nastąpi gnicie. Warto mieszać trawę z innymi odpadkami z ogrodu – suchymi liśćmi (zdrowe, nieporażone chorobą i patogenami, z wyjątkiem liści orzecha włoskiego), które dodatkowo wchłoną nadmiar wilgoci. Taką mieszankę przed dodaniem do kompostownika warto przesuszyć na słońcu.

Liście i igły z drzew

Opadłe igły z sosen i innych iglaków zakwaszają kompost.

Resztki roślin/chwasty

Do kompostu dołożyć można chwasty z plewienia, które nie związały jeszcze nasion. W innym przypadku mogą rozprzestrzenić się po ogrodzie.

Aktywatory

Dobrym rozwiązaniem jest tzw. zasianie kompostu. Polega on na zamieszczeniu na nieprzerobionej jeszcze warstwie (ok. 30 cm) warstwy gotowego już kompostu (ok. 5 cm) Genialnym aktywatorem jest np. nawóz zwierzęcy. W sklepach ogrodniczych zakupimy go w formie granulek. Dostępne są również inne preparaty, jednak posiadają one w swym składzie dużą domieszkę wspomagających substancji chemicznych. Przeczytaj więcej o prowadzeniu kompostownika w ogrodzie »

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak prawidłowo segregować opady »

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Jak poprawnie segregować odpady?

Do pojemnika z napisem „Papier” wrzucamy: papier, tekturę, karton, czyste opakowania z tych materiałów, zeszyty, czasopisma, ulotki.

Nie wrzucamy: zabrudzonych, zatłuszczonych papierów (ręczniki papierowe, chusteczki), papierów foliowanych i woskowanych (np. karton po mleku), paragonów, okładek książek.

Pojemnik „Metale i tworzywa sztuczne”

Wrzucamy: zgniecione butelki, nakrętki od słoików i butelek, plastikowe opakowania i woreczki, puszki, foliowany i woskowany papier, folię aluminiową, folię spożywczą, koperty z folią bąbelkową, produkty z gumy, „biodegradowalny” plastik, garnki itp.

Pojemników z plastiku co do zasady nie trzeba myć, chyba że gmina zaleca inaczej.

Nie wrzucamy: elektrośmieci, płyt CD.

„Szkło”

Wrzucamy: słoiki, butelki, szklane opakowania po kosmetykach.

Nie wyrzucamy: ceramiki, luster i naczyń żaroodpornych, które trafiać powinny od odpadów zmieszanych.

fot. 123RF/PICSELL

„Bio”

Wrzucamy: odpadki roślinne, obierki i resztki po warzywach i owocach, odpady zielone, rośliny, fusy, zepsute przetwory warzywno-owocowe, siano, trociny.

Nie wrzucamy: mięsa (w tym również ryb) i jego resztek, popiołu, oleju jadalnego, kurzu z odkurzacza, płyt wiórowych i pilśniowych.

„Zmieszane”

Wyrzucamy: resztki mięsa, zużyte produkty higieniczne, zabrudzony papier, potłuczone lustra, wyroby z porcelany i podobne, tekstylia.

Przeczytaj: Co zrobić ze zużytym AGD?

Elektrośmieci – baterie, żarówki itp. - odbierane są w specjalnych punktach i niektórych sklepach. Informacje o punktach na terenie danej gminy można znaleźć w internecie.

Pod żadnym pozorem nie wyrzucajmy do przydomowych koszów leków. Należy je oddać: przyjmują je apteki oraz Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Podobnie postępujemy z chemią domową – granulkami do udrożniania rur itp.

Sprzęty AGD i wielkogabarytowe, a także pozostałości po remoncie i budowie oddać można do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Co więcej, gminy zobligowane są do okresowego zapewniania możliwości pozbycia się tego typu odpadów.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.