Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Artykuły

Chyba w każdym ogrodzie warzywnym znajdzie się miejsce dla marchewki. Jej uprawa nie jest trudna, a zdrowe i smaczne plony można wykorzystać w wielu potrawach. Aby uzyskać jak największe zbiory, należy zapewnić marchewce odpowiednią ochronę przed chorobami, które mogą doprowadzić do zahamowania rozwoju roślin oraz ich plonowania. Wystarczy zastosować prostą mieszankę, a żadna zaraza nie dotknie naszych upraw.   

Czytaj artykuł 

Soczyste, aromatyczne i niezwykle smaczne. Brzoskwinie, bo o nich mowa, są chętnie sadzone w naszych ogrodach. Ich uprawa wymaga jednak pewnej wiedzy i zaangażowania, ale efekt końcowy na pewno jest tego wart. Największe zagrożenie dla drzewek stanowią choroby, które mogą doprowadzić do zmniejszenia plonów, a nawet obumarcia roślin. W związku z tym niezwykle istotna jest ochrona brzoskwiń przed patogenami. Pomocne mogą okazać się opryski, które sprawią, że drzewa będą zdrowe, a owoce dorodne i smaczne. Wystarczy tylko wiedzieć, kiedy pryskać brzoskwinie.    

Czytaj artykuł 

Mało kto wie, jak cennym surowcem są skórki z owoców granatu. Zazwyczaj traktowane są jako zwykły odpad i wyrzucane do kosza, tymczasem obfitują w składniki niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin, więc z powodzeniem można wykorzystać je jako nawóz. Jakie właściwości ma skórka granatu? Jak zrobić z niej odżywkę? Podpowiadamy, które rośliny uwielbiają być nią zasilane.

Czytaj artykuł 

Przy niewielkiej powierzchni domowego ogródka uprawa sadzonek ogórków na płasko nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli chcesz cieszyć się naprawdę obfitymi zbiorami zdrowych, w pełni wykształconych warzyw, a przy tym zaoszczędzić tak cenne miejsce, rozważ alternatywną formę uprawy ogórków, a mianowicie na podporze w kształcie stożka. To tzw. metoda na jodełkę – ogórków jest więcej, nie chorują, są czyste i muśnięte słońcem, a w smaku przypominają te, które dawniej zrywałam u babci. Koniecznie ją wypróbuj.

Czytaj artykuł 

Gdy w jagodniku wciąż masz dość miejsca, wykorzystaj je pod uprawę wiciokrzewu sinego, lepiej znanego, jako jagoda kamczacka. Mogłoby nie wystarczyć czasu na wymienienie wszystkich właściwości jej fioletowoczarnych owoców. Jednak plony cennej jagody łatwo stracić, gdy posadzisz ją w nieodpowiednim towarzystwie. Podpowiadamy, jak sadzić jagodę kamczacką wśród innych krzewów, aby owocowała na każdym pędzie. Ten popularny gatunek wsadzony po sąsiedzku skutecznie ją osłabi, lepiej z nim uważać.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Cebula jest warzywem o wszechstronnych zastosowaniach kulinarnych, dlatego bardzo chętnie uprawiamy ją w ogródku. Zerwana z własnej grządki smakuje zdecydowanie najlepiej. Każdy z nas może cieszyć się dużymi i zdrowymi cebulami, o ile będziemy przestrzegać podstawowych zasad ich pielęgnacji. Zastanawiasz się, czym je podlewać, żeby dobrze rosły? Poznaj tradycyjną metodę, która daje znakomite efekty.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Teraz właśnie przyszedł czas na sadzenie pomidorów do gruntu. Każdy, kto uprawia te krzaczki, marzy o licznych i dorodnych plonach. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, warto wypróbować skuteczną metodą sadzenia pomidorów, dzięki której będą one zdrowe i odporne na różne choroby. Podpowiadamy, jak cieszyć się obfitymi zbiorami tych pysznych warzyw pełnych witamin i minerałów.

Czytaj artykuł 

Bazylia to roślina, która nie tylko wzbogaca smak potraw wychodzących z naszej kuchni, ale też może być prawdziwą ozdobą ogrodu, balkonu czy kuchennego parapetu. Jakie są najlepsze odmiany bazylii i jak uprawiać tę roślinę, by była zdrowa, aromatyczna i pełna smaku?

Czytaj artykuł 

Hakonechloa jako jedna z niewielu traw doskonale znosi półcień. Jej rozłożyste kępy rozjaśnią ciemne przestrzenie w ogrodzie, a posadzone w donicach utworzą malownicze kaskady. Jesienią trawa wybarwi się na pomarańczowo lub bordowo i te kolorowe akcenty udekorują ogród na całą zimę. Uprawa hakonechloi nie jest skomplikowana, a mnogość odmian inspiruje do budowania ciekawych kompozycji. Dotąd jej nie posadziłeś? Podpowiadamy, jak to zrobić, by pierzaste kule były wielkie i intensywnie wybarwione.

Czytaj artykuł 

Nie musisz prowadzić własnego gospodarstwa, by przenieść wiejski klimat do wnętrza swego domu. Jeśli wciąż marzysz o wnętrzu w stylu romantycznej wsi ubiegłego wieku, styl rustykalny to coś dla ciebie. Nie w każdym wnętrzu jednak się on sprawdzi. Czego unikać, projektując kuchnię w stylu rustykalnym?

Czytaj artykuł 

Psianka, miłosna gruszka, oberżyna, bakłażan – pod każdą z tych nazw kryje się to samo pyszne warzywo o charakterystycznej, fioletowej skórce. Jeśli planujesz posadzić je w swoim ogrodzie, najlepiej zajmij się tym już wiosną – jesienią będziesz cieszył się owocami swojej pracy!

Czytaj artykuł 
REKLAMA

W naszym klimacie ogórki gruntowe przyjmują się doskonale, a przy odrobinie szczęścia (dużą rolę odgrywa tu pogoda) można doczekać naprawdę udanych zbiorów. Uprawą ogórków gruntowych w warzywniku śmiało mogą zająć się początkujący ogrodnicy – jest łatwiejsza, niż myślisz, zwłaszcza gdy wybierzesz najlepsze nasiona. Kiedy siać ogórki gruntowe? Czy można siać ogórki gruntowe w lipcu, gdy minął pierwszy termin? Podpowiadamy, co robić, gdy spóźnisz się z pracami w ogrodzie – na szczęście te warzywa wybaczają spóźnialskim błędy.

Czytaj artykuł 

Choroby grzybowe drzew owocowych to poważne zagrożenie dla sadów i ogrodów, które wpływają negatywnie na plony, zdrowie roślin oraz jakość owoców. Wśród licznych grzybów, które atakują drzewa owocowe, znajdują się mączniak, parch oraz brunatna zgnilizna. Chcąc walczyć z tymi infekcjami, trzeba je prawidłowo rozpoznać, podpowiadamy więc, jakie dają objawy oraz na których drzewach pojawiają się najczęściej. Sprawdzamy również co robić, gdy choroby drzew owocowych na dobre zagościły w ogrodzie oraz jakie opryski stosować, by poradzić sobie z mączniakiem, parchem czy zgnilizną. 

Czytaj artykuł 

Przycinanie róży sprawia, że roślina rozwija się prawidłowo i jest zachęcana do efektownego kwitnienia, gdy tylko przyjdzie na nie pora. Jednak jednoczesne cięcie wiosenne wielu krzewów róż w ogrodzie może sprawić, że zakwitną one w tym samym czasie, po czym pozostaną w uśpieniu do kolejnego sezonu. Co zrobić, jeśli chcemy, by ani na chwilę nie zabrakło w ogrodzie kolorowych pąków i nasze róże kwitły okazale dłużej, jedna po drugiej, nawet całe lato? Rozwiązaniem jest majowe cięcie. Ekspert od róż wyjaśnia, jak prawidłowo je przeprowadzić. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.