Urządzanie wnętrz

Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu? Postępuj zgodnie z tą instrukcją

Aby zamontować lampę sufitową, nie trzeba być złotą rączką. Wbrew pozorom to zadanie jest łatwiejsze, niż może się wydawać. Wystarczy zgromadzić podstawowy sprzęt, pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa i postępować zgodnie z instrukcją. Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu krok po kroku? Sprawdź!

Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu? Postępuj zgodnie z tą instrukcją
Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie krótki przewodnik na temat tego, jak zamontować lampę do sufitu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu krok po kroku?

Montaż lampy jednoznacznie kojarzy ci się z koniecznością wzywania elektryka? Jeśli z sufitu zwisają trzy przewody, a kable lampy są spięte tzw. kostką, możesz samodzielnie podjąć się tego zadania. To nic trudnego! Wystarczy przestrzegać poniższych zasad. Sprawdź, jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu krok po kroku.

  • Krok 1. Zgromadź niezbędne narzędzia

Przed przystąpieniem do montażu lampy, zaopatrz się w ołówek, wiertarkę i podstawowy sprzęt elektromonterski. Przyda ci się miernik prądu i izolowany śrubokręt lub śrubokręt z kontrolką przepływu prądu. Poprawność pomiaru miernika i próbówki dobrze jest sprawdzić na gniazdku elektrycznym oraz na kablu sufitowym.

  • Krok 2. Wyłącz bezpieczniki

Lampę montuje się do przewodów, w których aktualnie nie płynie prąd. Wyłącz więc bezpiecznik odpowiadający za konkretny obwód. Dla pewności, że kable nie są pod napięciem, użyj miernika lub śrubokrętu z kontrolką przepływu prądu. Dotykaj nimi kolejno wszystkich kabli zwisających z sufitu.

  • Krok 3. Przygotuj przewody

W większości przypadków z sufitu zwisają trzy kable – jeden neutralny (N, czyli „zero”), jeden fazowy (L) i jeden ochronny (PE). Przewód zerowy, najczęściej w niebieskim oplocie, jest rozciągnięty od skrzynki rozdzielczej, fazowy (w oplocie czarnym lub brązowym) i ochronny (w oplocie zielono-żółtym) prowadzą natomiast do włącznika światła. Z każdego przewodu zdejmij ok. 2,5–3 cm izolacji i rozdziel oraz rozegnij na boki odsłonięte przewody, aby się ze sobą nie stykały.

montaż lampy sufitowej Do połączenia przewodów konieczna będzie tzw. kostka – zwykle jest dołączona do lampy sufitowej. Fot.123RF.com

  • Krok 4. Włącz bezpieczniki i oznacz kable

Po włączeniu bezpieczników skorzystaj z miernika prądu lub próbówki. Dotykaj nimi odsłoniętych części przewodów. Pamiętaj, aby nie doszło do przypadkowego kontaktu ze skórą, ponieważ może to grozić porażeniem prądem. Przewód neutralny, a więc „zero”, oznacz np. taśmą izolacyjną.

  • Krok 5. Wyłącz bezpieczniki i skontroluj przewody

Po oznaczeniu przewodu zerowego ponownie wyłącz bezpieczniki i skontroluj je miernikiem lub próbnikiem. Nie powinien w nich płynąć prąd, aby móc przystąpić do montażu lampy.

  • Krok 6. Wyznacz miejsce pod lampę

Przyłóż lampę do sufitu. Ołówkiem zaznacz miejsca, w których będziesz montować hak lub kołki rozporowe. Upewnij się, że nie prowadzi tamtędy przewód elektryczny.

Przeczytaj również: Ogrzewanie sufitowe. Czy to się opłaca? Zalety i wady ogrzewania sufitowego

  • Krok 7. Przygotuj otwory i kołki

Wywierć otwory i umieść w nich odpowiedniego rozmiaru kołki rozporowe. Zazwyczaj stosuje się te w rozmiarze 6 × 60 mm, ale w słabym podłożu lub przy ciężkiej lampie można wybrać większe kołki np. 8 × 80 mm. Możesz zamontować też hak sufitowy.

  • Krok 8. Zainstaluj kostkę na przewodach

Zazwyczaj na przewodach zwisających z lampy zamontowana jest tzw. kostka. Ten plastikowy element ułatwia łączenie kabli lampy z tymi wystającymi z sufitu. Jeśli jej nie widzisz, warto ją samodzielnie zamontować (dostępne są one w sklepach budowlanych).

  • Krok 9. Połącz lampę z przewodami sufitowymi

Sprawdź, w które miejsca kostki należy wsunąć przewody fazowe, a gdzie neutralny. Poluzuj śrubki, włóż końcówki kabli bez izolacji we właściwe punkty i następnie dokręć śrubki. Uwaga, wykonaj ten krok, jeśli łączysz kable sufitowe i z lampy jednego typu, np. miedziane.

  • Krok 10. Skontroluj podłączenie lampy

Włącz bezpieczniki i sprawdź, czy lampa działa poprawnie. Jeśli nie uruchamia się, sprawdź, czy przewody są właściwie umieszczone w kostce, żarówka jest sprawna, w kablach płynie prąd (miernikiem). Jeśli uruchamia się bez problemu, przykręć lampę wkrętami do sufitu lub zawieś ją na haku.

na co uważać podczas montażu lampy do sufitu Przed przystąpieniem do montażu lampy sufitowej powinniśmy najpierw wyłączyć bezpiecznik odpowiedzialny za dany przewód. Fot.123RF.com

Na co uważać podczas montażu lampy do sufitu?

Zastanawiasz się, na co uważać podczas montażu lampy do sufitu? Chociaż to zadanie jest stosunkowo łatwe i nie wymaga specjalnych umiejętności, sprzętu czy wiedzy, może przysporzyć kilku kłopotów. Podczas samodzielnego podłączania lampy do sufitu, uważaj więc na poniższe kłopotliwe sytuacje:

  • łączenie kabli aluminiowych z miedzianymi – ich bezpośrednie zetknięcie prowadzi do powstania elektronów, które mogą przyczynić się do uaktywnienia korozji elektrochemicznej, powodującej utlenianie i tzw. grzanie się przewodów. Jeśli chcesz połączyć aluminiowe kable z miedzianymi, użyj specjalnych łączników – stalowych podkładek dostępnych w sklepach elektrycznych. O pomoc możesz poprosić też elektryka;

  • ciężka lampa – duże modele żyrandoli czy lamp wiszących mocowanych do sufitu mogą wymagać solidniejszego montażu. Sprawdź w instrukcji, jaki montaż jest zalecany przez producenta, np. ilu i jakich kołków należy użyć. Przy dużych lampach testowe uruchamianie należy wykonać po przykręceniu ich do sufitu (zwisając wyłącznie na kablu, mogą zerwać przewód i spaść);

  • przewiercenie kabla sufitowego – zachowaj ostrożność podczas wyznaczania miejsca montażu lampy sufitowej. Przewiercenie kabla znajdującego się pod tynkiem może być niebezpieczne (grozi porażeniem prądem), ale też prowadzić do czasochłonnej naprawy. Zazwyczaj kable biegną w stronę ściany z włącznikiem światła. Montuj więc lampę po przeciwnej stronie.

Kiedy lepiej wezwać elektryka do montażu lampy?

Chociaż montaż zwyczajnej lampy sufitowej (bez podziału na strefy) jest zadaniem raczej łatwym, zdarzają się sytuacje, w których nieodzowna może być pomoc specjalisty. Sprawdź poniżej, kiedy lepiej wezwać elektryka do montażu lampy.

  • Niezgodna liczba przewodów sufitowych i z lampy – wyżej opisaliśmy najczęstszą i najprostszą sytuację, a więc montaż lampy z trzema przewodami do trzech kabli sufitowych. Gdy liczba kabli przy suficie i lampie się nie zgadza, np. w salonie planowany jest żyrandol z podziałem na strefy, konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy elektryka.

  • Nieoznaczone przewody instalacji elektrycznej – zdarza się, zwłaszcza w budynkach z rynku wtórnego, że wszystkie kable sufitowe mają taki sam oplot i nie różnią się wyglądem. Jeśli nie potrafisz samodzielnie rozpoznać, który z nich jest neutralny (N), który fazowy (L), a który np. ochronny (PE), najlepiej wezwij elektryka.

Przeczytaj również: Zalegasz z zapłatą za prąd? Co zrobić, żeby uniknąć odłączenia prądu?

Szybkie pakowanie prezentów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.