Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Prawidłowe prowadzenie i wiązanie warzyw na podporach sprawia, że rosną zdrowo i mają bardziej obfite plony – nie ma bowiem ryzyka, że pędy połamią się pod ciężarem owoców czy działaniem silniejszych wiatrów. Jakie warzywa trzeba podwiązywać i czy wystarczą do tego zwykłe, bambusowe tyczki? Podpowiadamy, jak prowadzić pomidory lub paprykę, aby pięły się w górę i bez trudu utrzymały ciężar imponujących owoców.

Czytaj artykuł 

Magnolia to jeden z tych krzewów ogrodowych, które cenimy za bezproblemową uprawę. Nie dość, że bajkowo kwitnie, to jeszcze tak niewiele trzeba przy niej robić. Oprócz nawożenia ważne jest właściwie tylko przycinanie magnolii – jak dobrze to zrobić, aby dzięki zabiegom roślina ładniej się rozkrzewiła i szybciej rosła nawet po latach? Technika jest tak prosta, że poradzi sobie z nią każdy początkujący ogrodnik, a gdy po przycięciu dodasz specjalną odżywkę, efekt będzie piorunujący – jeszcze więcej pędów, więcej kwiatów i to już w kwietniu, gdy ogród tkwi w uśpieniu.

Czytaj artykuł 

Nazywana jest rośliną królewską nie bez powodu – pelargonia angielska zachwyca bujnymi liśćmi, gęstymi, dużymi i mocno ubarwionymi kwiatami. Pełnię kwitnienia osiąga w maju, gdy jest naprawdę ciepło i zdobi balkony lub tarasy aż do jesieni. Co roku z niecierpliwością czekasz na moment, gdy tylko pojawi się w sklepach? Sprawdź, jakie wymagania ma pelargonia angielska i zapewnij jej najlepsze warunki, a twój taras zniknie w kwiatach.

Czytaj artykuł 

W dzień już niemalże upalnie, w nocy lodowato – takie wahania temperatur zapowiadane na połowę maja to wyzwanie nawet dla najsilniejszych roślin. W związku z tym, że w ogrodach wegetacja trwa w najlepsze i to od paru tygodni, podpowiadamy, jak szybko zabezpieczyć rośliny przed majowymi przymrozkami. Te sposoby sprawią, że zminimalizujesz szkody w uprawach kwiatów, warzyw i owoców.

Czytaj artykuł 

Ten, kto nigdy nie próbował pracować na działce w wietrzny, wiosenny dzień nie zrozumie, jak trudno złapać oddech osobom z alergią. Tego, co dzieje się w ogrodach, gdy wiosna budzi się do życia, nie sposób opisać - pyłki wypełniają przestrzeń ponad rabatami, a lejący się katar i piekące oczy to tylko namiastka objawów, z którymi mierzą się ogrodnicy-alergicy. Czy da się sprawić, że ogród wiosną będzie dla nich przyjazny? Jakich kwiatów nie powinni mieć w ogrodzie alergicy? Podpowiadamy, jak stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której aż miło będzie się zaszyć, gdy wszędzie indziej przyczyny kataru dosłownie wiszą w powietrzu.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyhodowanie pięknie ukwieconych krzewów różanych to dla wielu ogrodników „punkt honoru” – to królewskie rośliny, których obecność w ogrodach jest jak najlepsza wisienka na torcie. Jednak nic nie dzieje się samo, aby róże obficie kwitły każdego roku, trzeba je nawozić, odpowiadając tym samym na szczególne potrzeby. Jak często nawozić róże i jakie składniki podawać im wiosną, kiedy tak intensywnie rosną i rozwijają kolejne, pękate pąki? Podpowiadamy najlepszą odżywkę, którą amerykańscy ogrodnicy podają już w kwietniu. Okazałych krzewów możemy im pozazdrościć.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Jeszcze nie zakwitła w pełni, ale już dała ci przedsmak tego, jak pięknie zaprezentuje się w tym roku w ogrodzie? Każdy ogrodnik wyczekuje tego momentu, gdy krzew hortensji wybarwi się intensywnie, wypuści setki kwiatuszków zebranych w gęste, ciężkie i mięsiste kiście. Z olbrzymią przyjemnością obserwujemy, jak z każdym wiosennym dniem wypuszcza nowe, staje się większa i bujniejsza. Tym bardziej boli nas, gdy hortensja przemarznie. Niestety, wiosennych przymrozków nie sposób uniknąć. Na szczęście można ratować kwitnącą królową tą prostą metodą, mój dziadek praktykuje ją od lat i zawsze dawała znakomite efekty.

Czytaj artykuł 

Ta malująca się czerwienią, fioletem i odcieniami niebieskiego bylina powszechnie występuje wśród runa leśnego w dąbrowach i lasach bukowych, choć nie tak łatwo odnaleźć ją wzrokiem. Za swoje piękne kwiaty, które w zależności od wieku zmieniają wybarwienie, otrzymała w latach 90. nagrodę Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego dla niezawodnych roślin do ogrodu. Groszek wiosenny, zapomniana roślina, która zanika w połowie lata, by wiosną znów zaskoczyć cię barwnym ukwieceniem, to bardzo naturalna dekoracja rabaty. Dowiedz się, jak go uprawiać, prowadzić i pielęgnować, aby pozostał w twoim ogrodzie na długie lata.

Czytaj artykuł 

Smak zupy szczawiowej jest dla wielu z nas doskonale znany, ale czy wiedziałeś, że z tej niepozornej rośliny da się zrobić płyn do usuwania pleśni, a nawet środek na miodówki, mszyce i przędziorki? Okazuje się, że szczaw, zbierany przez całe pokolenia na łąkach, warto uprawiać w ogródku, aby na różne sposoby wykorzystywać jego walory, nie tylko smakowe. Sadzenie i pielęgnacja szczawiu są łatwe, ale warto poznać ich tajniki, bo niektóre działania potrafią momentalnie pobudzić wzrost pysznych, kwaskowatych, zielonych listków. Zrób to jak najszybciej, a jeszcze w tym sezonie zdążysz nacieszyć się ich smakiem.

Czytaj artykuł 

Pelargonie należą do najchętniej sadzonych kwiatów kwitnących - są wyjątkowo odporne, barwne i dostępne w tylu odmianach, że każdy z ich pomocą jest w stanie stworzyć oryginalny kwietny zakątek. Odmiany pachnące na balkonach odstraszają komary i osy, są też... jadalne. Można dekorować nimi dania, podkreślając aromat i smak. Aby kwitły bujnie, trzeba jednak dobrze je odżywiać, bo pelargonie źle znoszą niedobory składników odżywczych. Wiemy, kiedy i jak często nawozić pelargonie oraz czym je dokarmiać, nie wydając ani grosza. Myślisz, że to żart? Bynajmniej. Potrzebne produkty masz już w kuchni, wystarczy, że odpowiednio je wykorzystasz.

Czytaj artykuł 

Budowa domu to wieloetapowa inwestycja. Jednym z najważniejszych punktów jest przygotowanie solidnej konstrukcji dachu, czyli więźby dachowej. Najczęściej używa się w tym celu dobrej jakości drewna. Który gatunek sprawdzi się najlepiej i jak obliczyć, ile potrzeba drewna na dach? Dowiedz się więcej o rodzajach materiałów, ich kluczowych parametrach oraz sprawdź orientacyjny koszt planowanego przedsięwzięcia.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Otwarte połączenie nowoczesnej kuchni z salonem w ostatnich latach zyskało wielu zwolenników. Dzięki temu rozwiązaniu każde wnętrze optycznie wydaje się większe, a przestrzeń wspólna lepiej zagospodarowana. A gdybyś tak zapragnął zrobić nieco inaczej i wizualnie rozdzielić oba te wnętrza? Ciekawą opcją byłoby też stworzenie takiej aranżacji, w której możliwe staje się łączenie i oddzielanie kuchni oraz części dziennej w zależności od potrzeb. Planujesz małą reorganizację wnętrza? Wypróbuj nowatorskie rozwiązania, które, zachowując cechy otwartej przestrzeni, stworzą dwa funkcjonalne i piękne wnętrza. Jest ich co najmniej kilka.

Czytaj artykuł 

Nieestetyczny wygląd trawnika to coś, czego chcemy za wszelką cenę uniknąć. Tym bardziej, gdy pokrywają go tu i ówdzie żółte przebarwienia, będące zwykle objawem poważniejszych uszkodzeń nie tylko powierzchniowych, ale i tych pojawiających się na korzeniach traw. Jak zapobiegać powstawaniu żółtych plam na trawniku, których dotychczas był naszą małą wielką dumą? Podstawą jest prawidłowa diagnoza – sprawdź, co stoi za zniszczeniem zieleni wokół domu i wykorzystaj nasz patent na przywrócenie jej zdrowia i pięknego wyglądu.

Czytaj artykuł 

Długie, gęsto usiane kielichowatymi kwiatami pędy supertunii Vista potrafią dorastać nawet do dwóch metrów, tworząc w donicach stojących i podwieszanych barwne kaskady, utrzymujące się od maja do nawet połowy listopada. To supermocna odmiana petunii zwisającej, której estetyka, odporność na zmienne warunki pogodowe i szaleńczo szybki wzrost sprawiają, że ogrodnicy ją wprost uwielbiają. Zapewnij jej odrobinę uwagi, a zakwitnie obficie w jednym, dwóch lub wielu kolorach, a jej ozdobne paski będą prawdziwą „wisienką na torcie” kwiatowej kompozycji.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.