Porady ogrodnicze

Jakie wymagania ma pelargonia angielska? Najpiękniejsze i oryginalne odmiany

Nazywana jest rośliną królewską nie bez powodu – pelargonia angielska zachwyca bujnymi liśćmi, gęstymi, dużymi i mocno ubarwionymi kwiatami. Pełnię kwitnienia osiąga w maju, gdy jest naprawdę ciepło i zdobi balkony lub tarasy aż do jesieni. Co roku z niecierpliwością czekasz na moment, gdy tylko pojawi się w sklepach? Sprawdź, jakie wymagania ma pelargonia angielska i zapewnij jej najlepsze warunki, a twój taras zniknie w kwiatach.

Jakie wymagania ma pelargonia angielska? Najpiękniejsze i oryginalne odmiany
Najpiękniejsze odmiany pelargonii angielskiej pozwolą ci udekorować balkonowy parapet oraz odciągnąć wzrok od nieestetycznej balustrady. To kwiaty, które zachwycają kolorami i gęstym ukwieceniem. Fot. Jana Milin/CanvaPro

Spis treści:

Pelargonia angielska – królowa balkonów i parapetów

Wielu z nas czeka na moment, gdy pojawią się w sklepach, aby udekorować balkony i tarasy kolorowymi kwiatami. Jednak duże, intensywnie wybarwione kwiaty, które wypełniają donice po same brzegi już w maju to nie jedyny atut pelargonii angielskiej. Ta wielokwiatowa roślina, nazywana również królewską, doskonale odnajduje się w nawet niewielkich pojemnikach, a mnogość odmian pozwala na tworzenie oryginalnych, niepowtarzalnych kompozycji kwiatowych wszędzie tam, gdzie całymi dniami dociera ciepło promieni słonecznych.

Wyróżniają ją okazałe kwiaty, pojedyncze, półpełne lub pełne, zebrane w kuliste baldachy. W pełni rozkwitu nie będziesz w stanie objąć takiej kuli dłonią, a pojedyncze kwiaty dorosną nawet do 5 cm średnicy, o ile tylko zapewnisz roślinie właściwe warunki i zatroszczysz się o całoroczną pielęgnację. Mówię „całoroczną”, ponieważ pelargonie, również odmiany angielskie, da się bezpiecznie przezimować i doprowadzić do bogatszego kwitnienia w kolejnym sezonie.

Chcesz wiedzieć, co zrobić, aby w tej samej doniczce z czasem znalazło się jeszcze więcej kolorowych, pełnych pąków? Na rozkrzewienie pelargonii angielskiej ma wpływ pewien nietypowy zabieg, którego ważną rolę podkreślają doświadczeni ogrodnicy, a którego dotąd nie doceniałam. Zanim go wykonasz, koniecznie zadbaj o codzienną pielęgnację twojej doniczkowej królowej. Barwna, pofalowana pelargonia angielska, królowa balkonów i parapetów, niezależnie od wybranej odmiany ma nieco wyższe wymagania od jej gatunkowych koleżanek. Jednak umiejętnie prowadzona, pozwoli ci całymi tygodniami cieszyć się wspaniałym pokazem możliwości Matki Natury, kwitnąc pięknymi formami, przypominającymi niekiedy berła, a innym razem rozpostarte skrzydła egzotycznego motyla. 

Przeczytaj również: Jak posadzić pelargonie, żeby kwitły do późnej jesieni? Zadbaj o ważny szczegół

Najpiękniejsze odmiany pelargonii angielskiej

Zwarta forma bylin, a tym samym ich zdolność do estetycznego, kształtnego rozkrzewiania się i bogatego kwitnienia sprawiają, że pelargonie angielskie chętnie stawiane są na parapetach, uprawiane w dużych, tarasowych donicach oraz wykorzystywane do kwietnych kompozycji.

Nie potrzeba wiele przestrzeni, by je uprawiać, a swoją okazałą formą oraz długim czasem nieustannego powtarzania kwitnienia przewyższają wiele popularnych gatunków kwiatów kwitnących. Jeśli szukasz kwiatów, które naprawdę przyozdobią twój balkon, koniecznie musisz poznać najpiękniejsze odmiany pelargonii angielskiej w bajkowych kolorach. Może to właśnie one zagoszczą na stałe na liście wiosennego „must have” przy organizacji balkonowej przestrzeni.

pelargonie Pelargonie angielskie, nazywane też królewskimi, doskonale prezentują się w większych donicach, które gęsto porastają baldachami dwubarwnych kwiatów. Fot. RiverNorthPhotography/CanvaPro; oceane2508/123rf.com

Oto popularne odmiany pelargonii angielskiej, które kupuję naprzemiennie co sezon, a mój taras zmienia się dzięki nim nie do poznania: 

  • 'Aristo Snow' – wyróżniają ją białe kwiaty z różowymi plamkami i pręcikami o dość dużych rozmiarach, 

  • 'Aristo Salmon' – tę odmianę poznasz po czerwono-różowych kwiatach z wyraźnie jaśniejszym wnętrzem, 

  • 'Aristo Strawberry Cream' – jej płatki są różowe z wyraźnie odznaczającym się czerwonym wzorem, 

  • 'Aristo Schoko' – odmiana efektownie balansuje na granicy kolorystycznej czerwieni i burgundy, 

  • 'Aristo Burgundy' – obsypują ją bujne kwiaty w kolorze bordo, 
  • 'Aristo Black Beauty' – jej intensywnie wybarwione, ciemnobordowe płatki mają kontrastującą z wnętrzem, jasną lamówkę,

  • 'Aristo Orchid' – wyróżniają ją różowe kwiaty, których płatki są nieco ciemniejsze w środku, na brzegach zaś lekko pofalowane, 

  • 'Aristo Red Beauty' – jej kwiaty są pojedyncze, a ciemną czerwień płatków przełamują jasne linie brzegów, 

  • 'Bermuda Cherry' – płatki jej kwiatów są utrzymane w intensywnym, malinowym kolorze z białym środkiem, 

  • 'Mandarin' – wyróżnia się na tle powszechnych u pelargonii angielskich różów i czerwieni swoim ciemnopomarańczowym wybarwieniem kwiatów, 

  • 'Fabiola' – to odmiana o mocno różowych kwiatach z ciemnymi, nierównymi przebarwieniami.

W uprawie balkonowej ciekawie zaprezentują się również okazy pelargonii angielskiej 'Black Butterfly' i 'Kinder Gaisha' o charakterystycznych, fryzowanych płatkach. Większość dobrze znanych odmian ma jednolicie wybarwione, ciemnozielone liście, jednak możesz natknąć się również na okazy, których dekoracyjność podkręcają właśnie liście, jak choćby u 'Cream Green' – jej kremowo biały odcień sprawia, że roślina wygląda jak najprawdziwsza arystokratka wśród pelargonii.

Jakie wymagania ma pelargonia angielska?

Z uwagi na to, że pelargonie angielskie bardziej niż inne gatunki tych barwnie kwitnących bylin preferują stanowiska ciepłe i słoneczne, z ich wyniesieniem na balkon poczekaj do maja. To uchroni je przed przemrożeniem, gdy na początku miesiąca wrócą typowe dla tego okresu, wiosenne przymrozki. Do czasu przeniesienia na zewnątrz trzymaj sadzonki kwiatów w jasnym, ale dość chłodnym pomieszczeniu.

Pamiętaj, że wrażliwe kwiaty źle radzą sobie z gwałtownymi zmianami warunków, dlatego na balkon wystaw je dopiero po wcześniejszym hartowaniu. Zabieg ten, wykonywany przez kilka kolejnych dni, przyzwyczai sadzonki kwiatów do nowych temperatur, a tym samym pomoże im w adaptacji. Starsze sadzonki, kupowane w maju w otwartych ogrodnictwach, często są już dość dobrze zahartowane i można od razu przesadzić je do doniczki, skrzyni czy tarasowego kwietnika.

Zahartowane i odpowiednio pielęgnowane pelargonie potrafią kwitnąć aż do października. Aby tak się stało, podpowiem ci, jakie wymagania ma pelargonia angielska i jak je spełnić w kilku prostych krokach. Koniecznie dopilnuj: 

  • słonecznego stanowiska – powinno być jasne, słoneczne przez przynajmniej połowę dnia (lepiej światło rozproszone niż bezpośrednie), a także ciepłe i dobrze osłonięte od wiatru, ponieważ młode sadzonki w czasie aktywnego wzrostu są podatne na łamanie; 
  • dobrego podłoża  najlepsze będzie podłoże do pelargonii, żyzne i dobrze przepuszczalne o odczynie utrzymanym na poziomie 5,5-6,5 pH; 
  • regularnego podlewania  dostarczając wody pelargoniom, uważaj, aby ich nie przelać ani nie doprowadzić do długotrwałego stania w wodzie; uważaj, aby nie polewać liści rośliny, a jedynie podłoże wokół niej, zrezygnuj też ze zraszania; 
  • systematycznego nawożenia  zapewnij roślinom odpowiednią dawkę nawozu do pelargonii w okresie od maja do sierpnia (planowane zimowanie) albo do października (jednoroczne); wybierz nawóz bogaty w potas i fosfor o mniejszej zawartości azotu, co pomoże roślinom wypuścić mocniejsze pędy i rozwinąć więcej kwiatów wśród zdrowych liści. 

Uprawa pelargonii angielskiej wymaga jeszcze jednego zabiegu, który wykonany we właściwym terminie będzie najlepszym stymulatorem kwitnienia kwiatów. Bujniejsze rozkrzewienie i większą ilość pąków zapewni ci... przycięcie pelargonii już 3 tygodnie po jej posadzeniu. To zadanie kluczowe, ponieważ bez niego roślina, zamiast trzymać gęsty i zwarty pokrój oraz skierować energię na kwitnienie, wyciągnie się i wyda z pędów wierzchołkowych znacznie mniej kwiatów. Chcesz jeszcze lepiej zadbać o swoje pelargonie? Nie zapominaj o usuwaniu przekwitniętych kwiatów. Ja w poprzednim sezonie nie pilnowałam oczyszczania roślin i w efekcie nie były one tak dekoracyjne, jakbym chciała.

Pelargonie w odpowiednich warunkach potrafią rosnąć cały rok, jednak w naszym klimacie nie pozwalają im na to zbyt niskie temperatury. Nie chodzi o przymrozki, ale o spadek temperatury już poniżej 10°C. Jeżeli chciałbyś, żeby u ciebie na balkonie te same okazy kwitły dłużej niż tylko jeden sezon, spróbuj je przezimować. I w tym przypadku przycinanie będzie kluczowe.

Pędy pelargonii przygotowywanej do zimowania należy skrócić na wysokości 2-3 oczka. Ponadto pamiętaj, by na czas zimowego wyciszenia umieścić kwiaty w miejscu o odpowiednich warunkach tj.: 

  • dobrym, ale najlepiej regulowanym dostępie światła, 
  • niskiej, ale nie za niskiej temperaturze. 

Ważne jest też ograniczenie podlewania, jednak nie pozwól, aby rośliny całkowicie wyschły.

Temperatura w miejscu zimowania (październik-grudzień) powinna być wyższa niż 10°C, ale niższa niż 14°C. Następnie w okresie od stycznia do marca pelargonie powinny spędzić mniej więcej 6 tygodni w temperaturze 6-10°C. Przechłodzenie działa stymulująco na procesy zawiązywania się nowych pąków kwiatowych – zobaczysz, że po tym zabiegu będzie ich znacznie więcej. Na przedwiośniu po czasowym przeniesieniu roślin do cieplejszego pomieszczenia (16- 18°C) musisz je przesadzić.

przesadzanie pelargonii Przenosząc pelargonie do nowego podłoża po okresie zimowania, daj im czas na adaptację w nowym środowisku, zanim wystawisz je na działanie czynników zewnętrznych. Kontrolowane przesadzenie i wyniesienie ich dopiero w maju zapewni ci ogrom kolorowych kwiatów na balkonie. Fot. koromelena/Jaroslav Frank/CanvaPro

Nowe podłoże nawieź i regularnie podlewaj, a w maju, spośród gęsto rozkrzewionej, zielonej masy liści, rozwiną się barwne kwiaty, które zachwycą cię widowiskowym kwitnieniem bardziej niż przed rokiem. Trzymasz te same pelargonie już ponad 2 lata? Czas na ich rozmnożenie, dzięki któremu nowe rośliny, pozyskane ze starszych pelargonii, znów będą miały ładny pokrój, a kwiaty trudno ci będzie zliczyć.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wybudzanie i przycinanie pelargonii. Jak i kiedy robić sadzonki pelargonii?

Co posadzić w jednej doniczce z pelargonią? Najważniejsze zasady i lista roślin, które pięknie kwitną przy pelargoniach

Jak sadzić i uprawiać piwonie w ogrodzie. Kiedy piwonia zakwitanie po posadzeniu?

Najlepsze kwiaty do ogrodu dla cierpiących na katar sienny. Jakich kwiatów nie powinni sadzić alergicy?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.