Muchy w domu. Jak się ich pozbyć?

Data publikacji: 2017-08-10 13:00:00

Muchy. Chociaż nie kłują, są równie uciążliwe, jak komary. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest ciepło i mają nieograniczony dostęp do pożywienia, nic więc dziwnego, że tak bardzo upodobały sobie nasze domy. Jak pozbyć się ich skutecznie? Jest na to kilka sposobów.

Muchy w domu. Jak się ich pozbyć?

Mucha domowa (Musca domestica) to niewielki owad, występujący pospolicie na całym świecie. Gatunek ten pojawił się na ziemi 200 mln lat temu i od tamtego czasu uprzykrza życie innym organizmom. Rozmnaża się w zastraszającym tempie – codziennie na świat przychodzi więcej osobników, niż liczy cała ludzkość. Jak na stworzenia, które żyją jedynie przez 4 tygodnie, są niesamowicie irytujące – latają nam wprost przed nosami, głośno bzyczą, lądują w najmniej odpowiednich miejscach i tam też defekują. Poruszają się z prędkością ok. 8 km/h, a więc niezwykle trudno trafić w nie łapką.

Nie sposób nie czuć obrzydzenia na ich widok. Samice składają jaja w wydalinach, odpadkach kuchennych lub rozkładającej się materii organicznej. Larwy żywią się odchodami, dorosłe osobniki gustują również w fermentujących owocach i zepsutym mięsie. Preferują pokarm w płynnej formie, „twarde” pożywienie przed zjedzeniem rozpuszczają za pomocą śliny. Przyjemniaczki z tych much, prawda? A to nie koniec.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Insekty te przenoszą groźne dla ludzi bakterie. Na powierzchni jej ciała może znajdywać się nawet 2 milionów drobnoustrojów. Mało? W jej układzie pokarmowym jest ich prawie 12 razy więcej! Czym można się od nich zarazić? Między innymi durem brzusznym, czerwonką, cholerą, gruźlicą, salmonellozą i schorzeniami grzybiczymi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Czy wszystko, na czym usiądzie mucha, należy od razu wyrzucić?
Wprawdzie owady te przenoszą bardzo nieprzyjemne choroby, nie należy jednak popadać w paranoję. Grunt to zachowanie podstawowych zasad higieny. Wyrzucanie każdej rzeczy — nawet jedzenia — na której na chwilę usiadła mucha, nie jest konieczne. Po pierwsze, bakterie, które mogą znajdywać się na jej ciele, giną pod wpływem promieni słonecznych. Po drugie, szansa na to, że podczas krótkiego lądowania insekt pozostawi na naszym jedzeniu chorobotwórcze bakterie, jest niewielka – nie defekują one za każdym lądowaniem. Jeśli jednak owady obsiadły na dłużej kawałek ciasta lub nadgryziony owoc – lepiej się go pozbądźmy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Jak pozbyć się much z domu?

Prewencja przede wszystkim
Jak mówi stara mądrość ludowa, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Najskuteczniejszym sposobem, by pozbyć się much z domu, jest zainstalowanie moskitier w oknach. Przez gęstą siatkę nie przedostaną się także inne owady, np. komary, korzyści są zatem znaczne. Koszt moskitiery na jedno okno przeciętnej wielkości wynosi ok. 90 złotych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

A jak wytępić insekty, które już przedostały się do naszych mieszkań?
Przede wszystkim należy zadbać o czystość – szczególnie w obrębie kuchni, gdzie bardzo łatwo o łakome dla much kąski. W pierwszej kolejności pamiętajmy o regularnym sprzątaniu tego pomieszczenia. Owoce, warzywa i ciasta trzymajmy w osłoniętych pojemnikach lub najlepiej, w lodówce. Nie zwlekajmy z ich wyrzuceniem, jeśli zaczęły się psuć. Samice tego gatunku często składają jaja w śmieciach, więc ważne jest, by odpadki naturalne trzymać w koszu z zamykaną pokrywką. Pojemnik, poza częstym opróżnianiem, powinien być regularnie myty. Zwracajmy również uwagę na okolicę wokół zlewu, nie mogą w nim zalegać ani brudne naczynia, ani stojąca woda
przyciąga ona muchy jak magnes.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Naturalne repelenty
Poza nienagannym porządkiem w walce z „latającym problemem” pomocne będą naturalne pułapki i repelenty. Owady te nie przepadają za zapachem mięty, bazylii i lawendy. Słabość tę możemy wykorzystać na kilka sposobów, np. ustawiając na oknach doniczki z tymi ziołami, stosując domowe odświeżacze powietrza wykonane z sody oczyszczonej i olejków zapachowych. Odstraszająco na insekty działają również paproć i piołun.

Piękną, naturalną i wysoce skuteczną pułapką na muchy są rośliny owadożerne takie jak rosiczka, muchołówka oraz dzbanecznik.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Popularnym rozwiązaniem muszego problemu są lepy. Zwykle podwiesza się je pod sufitem, lampą lub przy oknie. Wabią one muchy słodkawym zapachem tak, aby przycupnęły na ich kleistej powierzchni. Przylepiwszy się do papieru, owady nie są w stanie się od niego uwolnić i w końcu umierają z głodu. Zamiast kupować lep, łatwo przygotujemy samodzielnie w domu, wykorzystując cukier, miód lub syrop klonowy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Wino nie tylko do picia. 10 alternatywnych zastosowań

To cię również zainteresuje: Wino nie tylko do picia. 10 alternatywnych zastosowań

Muchom łatwo im zaradzimy, przygotowując na nie „winną” pułapkę. Do szklanki wlejmy niewielką ilość wina, a następnie zakryjmy ją folią spożywczą. Ostrym narzędziem z wąską końcówką nakłujmy celofan. Wodzone drożdżowym zapachem wina owady wpadną do szklanki, jednakże już się z niej nie wydostaną. Wino zastąpić można kawałkami owoców lub mieszanką octu jabłkowego z płynem do naczyń.

Olejowa terapia
Olejki eteryczne mają wiele pozytywnych właściwości. Jedną z nich jest zdolność do odstraszania niechcianych owadów. W jednym naczyniu – niepotrzebnym słoiku lub puszcze – mieszamy półtorej szklanki oleju kokosowego z 25 kroplami esencji z cytrusów: cytryny, grejpfrutów lub pomarańczy. Pojemnik z zawartością ustawiamy w miejscu, z którego chcemy pozbyć się much.

Wódka i goździki lub lawenda
Alkohol przelewamy do butelki z atomizerem i dorzucamy do niego kilkadziesiąt suszonych goździków, lub garść suszonej lawendy. Rozpylamy środek dwa razy dziennie w problematycznym pomieszczeniu. Nie tylko pozbędziemy się owadów, ale też odświeżymy powietrze i nadamy mu pięknego zapachu.

Przyprawy w proszku – czosnek, cynamon i pieprz
Sproszkowane przyprawy, takie jak suszony czosnek, cynamon i pieprz doskonale sprawdzają się w walce z niechcianymi lokatorami, zarówno muchami, jak i np. mrówkami czy rybikami. Posypujmy nimi progi drzwi lub krawędzie parapetów przy oknach, dzięki temu więcej insektów nie pojawi się w naszych domach.

Porysowana płyta CD
To dobrze znana metoda odstraszania szkodników. Ich połyskująca powierzchnia działa drażniąco na zmysł wzroku owadów. Stare i niepotrzebne płyty CD należy przewiązać i powiesić w pobliżu okien, przez które wlatują nieproszeni goście.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przejdź do konkursu urodzinowego. Kliknij!

Przeczytaj również:

 
 
Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy