Oprócz terminu kwitnienia o ich wartości decyduję również bardzo imponująca paleta kolorów kwiatów – te pochodzące z Europy i Azji kwitną na biało, kremowo, delikatnie pastelowo żółto, zielono, różowo, fioletowo lub intensywnie ciemnoczerwono aż do prawie czarnej barwy kwiatów, często są one nakrapiane i cętkowane. Jest kilka gatunków ciemiernika i bardzo wiele ich odmian. Najbardziej znane gatunki to ciemiernik biały – bylina zimozielona, ciemiernik wschodni – częściowo zimozielony i ciemiernik czerwonawy – o nietrwałych liściach. Ich kielichowate kwiaty, u niektórych odmian również pełne, są niezwykle trwałe i długo się utrzymują, również ze względu na to, że ich płatki kwiatowe nie opadają nawet wtedy, kiedy wytworzą się nasiona. Mogą wtedy jedynie delikatnie zblednąć lub bardziej się zazielenić.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wymagania i uprawa
Ciemierniki nie należą do roslin wymagających. Przy odpowiednich warunkach wzrostu – wysokiej wilgotności, przepuszczalnej i próchnicznej gleby o zasadowym odczynie, w półcieniu i świetlistym cieniu – np. pod koronami dużych drzew lub na brzegu krzewiastych nasadzeń, ściółkowane kompostem lub próchnicą z liści, z roku na rok będą coraz mocniejsze i bujniejsze. W okresie kwitnienia potrzebują większej ilości promieni słonecznych – ale nie jest to trudne do osiągnięcia, gdyż większość roślin w okresie zimowym, nie mając liści, nie zacienia stanowiska ciemierników.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Należy pamiętać natomiast o tym, że ciemierniki nie znoszą przesadzanie i stosunkowo długo się przyjmują – niektóre odmiany nawet 18 miesięcy. Zatem, przed posadzeniem, dobrze jest zastanowić się nad ich docelowym miejscem w ogrodzie. Trzeba również pamiętać o usuwaniu starych liści każdego roku przed zakwitnięciem (oczywiście u odmian i nietrwałym ulistnieniu), dzięki temu kwitną one obficiej, a ryzyko zainfekowania plamistości liści spada. Ciemierniki pąki kwiatowe zawiązują już w lecie, wtedy to należy najbardziej zadbać o dostateczną wilgotność podłoża, gdyż przesuszona wtedy roślina będzie kwitła zimą słabo lub w ogóle.
Nie tylko na rabacie
Ciemierniki to świetne rośliny do zewnętrznej uprawy pojemnikowej. W połączeniu z odpornymi na mrozy roślinami o podobnych wymaganiach odnośnie uprawy tj. bluszcz pospolity, hebe, skimia czy tatarak i pierwszymi kwitnącymi cebulowymi (przebiśniegami i krokusam) stanowią niezwykle energetyczne kompozycje. Pamietajmy, że pojemnik powinien być wysoki, gdyż ciemierniki korzenią się głęboko. Ziemia do uprawy pojemnikowej powinna być mieszanką dobrej jakości podłoża dla roślin doniczkowych, z gliniastą ziemią ogrodową, która zagwarantuje utrzymywanie dostatecznej wilgotności podłoża.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Roślina ta nadaje się również na kwiat cięty do wazonów. Niewielu wie, że jest ona bardzo wytrzymała i jako cięty kwiat, w chłodnym pomieszczeniu może on wytrzymać nawet do dwóch tygodni. Ale uwaga! Ciemierniki są silnie trujące, a toksyczna heleboryna ze ściętych łodyg przedostaje się do wody tworząc trujący roztwór. Wazony z ciemiernikiem trzymamy z dala od dzieci i zwierząt!
mgr inż. Patrycja Lipiec
Przeczytaj także:
Ptasia stołówka - jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimowym ogrodzie?
Pierwsze kwiaty na balkonie >>>
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie? >>>