Jakie kwiaty siejemy w marcu?

Data publikacji: 2017-03-11 08:30:00

Marzec to miesiąc, w którym roślinność powoli budzi się do życia, a ogrodnicy przystępują do pierwszych poważniejszych prac po zimie. Chociaż wciąż wahająca się temperatura nie pozwala na wysiew roślin do gruntu, to dobra pora, by zabrać się za sadzenie roślin balkonowych i tarasowych oraz niektórych bylin. Sprawdzamy, co można siać w marcu.

Jakie kwiaty siejemy w marcu?

Jakie rośliny sadzimy w marcu na balkonie?
Marzysz o barwnie kwiecącym się balkonie i tarasie? Rośliny, które zostaną wysiana już teraz, będą zachwycać swoją urodą od lata do jesieni. Ponieważ dobrze znoszą niskie temperatury, w marcu rozpoczynamy sadzenie kwitnących wiosną roślin dwuletnich. Są one wygodne i niezbyt wymagające w uprawie. W pierwszym roku po wysianiu rośliny te wytwarzają korzenie, pędy i liście — w kolejnym kwiaty i nasiona, potem obumierają. Z nastaniem okresu zimowego nie trzeba przenosić je w cieplejsze miejsce, wystarczy zabezpieczyć je przed wiatrem i obłożyć ich doniczki specjalnym okryciem, które zapobiegnie przemarzaniu ziemi. Do najpopularniejszych balkonowych gatunków należą: bratek ogrodowy, miesięcznica roczna, dzwonek ogrodowy, naparstnica, niezapominajki, goździki ogrodowy, prawoślaz różowy, dziewanna fioletowa. Jeśli chcemy posadzić te rośliny w ogrodzie, z wszelkimi pracami powinniśmy się wstrzymać do przełomu maja i czerwca.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jakie byliny sadzimy w marcu?
W tym samym czasie do doniczek wysadzamy bulwy bylin, które kwitną latem i jesienią, czyli np. dalie, begonie i pacioreczniki. Dzięki wczesnemu terminowi tego zabiegu rośliny szybciej zakwitną, a ich bulwy bardziej się rozrosną, co poskutkuje lepszym przyjęciem się roślin po przesadzeniu do gruntu.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

O jakich zasadach przy wysiewaniu bulw należy pamiętać?
Przed umieszczeniem w pojemnikach, bulwy sprawdzamy i odrzucamy te uszkodzone lub gnijące.
Następnie przekładamy je do osobnych pojemników, wypełnionych ziemią kompostową. Dla zabezpieczenia przed chorobami grzybiczymi można uprzednio namoczyć je w fungicydach. Im większa bulwa, tym głębiej w ziemi należy ją umieścić. Bulwy begonii trzeba skierować charakterystycznym zgłębieniem ku górze. Tak wysadzone rośliny przysypujemy ziemią i cienką warstwą piasku, podlewamy tak, by nie naruszyć bulw i przenosimy do jasnego, choć niezbyt ciepłego miejsca. Hartowanie roślin, czyli sezonową aklimatyzację do nowych warunków cieplnych zaczynamy z końcem kwietnia. Codziennie wystawiamy je na zewnątrz. Do gruntu przesadzamy w maju.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jakie rośliny sadzimy w ogrodach?
O ile ziemia całkowicie rozmarznie, w ogrodzie sadzimy trawy ozdobne, paprocie orz niektóre odmiany lilii. Trawy dzień przed obsadzeniem suto podlewamy i umieszczamy je w wilgotnym podłożu, tak aby korzenie całkiem skryły się pod jego powierzchnią. Jeśli warunki atmosferyczne nie pozwalają na przeniesienie traw do ogrodu, doniczki możemy przetrzymać na balkonie lub tarasie, osłaniając je dodatkowo przed wiatrem. Przez cały ten okres nie dopuszczamy do wyschnięcia bryły korzeniowej. W tym miesiącu możemy również do gruntu wysiewać byliny charakteryzujące się niewrażliwością na wahania temperatury. Im wcześniej wysiane, tym dłużej i obficiej będą kwitły. Do takich gatunków należą: słoneczniki, łubiny, orliki, astry alpejskie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jakie rośliny siejemy w marcu? Uprawa roślin jednorocznych z rozsady
Z początkiem marca można przystąpić do uprawy roślin jednorocznych z rozsady, np. astrów, szałwii, cynii, heliotropów i lewkonii. Nasiona wysiewamy do drewnianych lub plastikowych pojemników, wypełnionych mieszaniną torfu i piasku. Podłoże zwilżamy i przenosimy skrzynki w dobrze nasłonecznione miejsce (np. na parapet).  Aby zapewnić im większą wilgotność, można dodatkowo okryć je folią, którą zdejmujemy, kiedy rośliny zaczynają kiełkować. Sadzonki pikujemy do donic, gdy pojawią się pierwsze liście. Warto wówczas przyciąć korzenie siewek – to pobudzi je do dalszego wzrostu i sprawi, że rośliny lepiej się ukorzenią.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

  

Z końcem miesiąca wysiewamy rośliny jednoroczne o niskich wymaganiach względem temperatury, które źle znoszą przesadzanie. Są to: groszek pachnący, smagliczka, powój trójbarwny, chaber.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy