Urządzanie wnętrz

Sypialnia w stylu skandynawskim – przytulna oaza spokoju

Delikatne kolory w przestronnym wnętrzu, którego wyposażenie cechuje się przede wszystkim funkcjonalnością, ale też – co wielu może zdziwić – optymalną ceną. Jak zaprojektować sypialnię w stylu skandynawskim? Czy skandi jest dla ciebie? Sprawdźmy!

Sypialnia w stylu skandynawskim – przytulna oaza spokoju
Przytulna funkcjonalność: Poradnik urządzania sypialni po skandinawsku. Fot.CanvaPro

Spis treści: 

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski narodził się z potrzeby wygodnego życia i przyjemnego dla oka designu, które z konieczności musiały być połączone z satysfakcjonująco niską ceną. Rozwój skandi, czyli stylu, jaki dziś znamy, zapoczątkował Carl Larsson. Wraz z żoną samodzielnie urządzili swój dom, stawiając na prostotę, minimalizm, a przede wszystkim wygodę w użytkowaniu. Larsson namalował wiele prac ukazujących ich wnętrza, a jego album „Ett hem” (z języka szwedzkiego „Dom”) stał się inspiracją dla stylu skandynawskiego.

Styl ten chętnie czerpie inspiracje z natury. W odróżnieniu jednak od boho nie zobaczysz tu zbyt wielu żywych kolorów i etnicznych wzorów. Zamiast tego jasna, otwarta przestrzeń o wysokiej funkcjonalności, zatopiona w beżach, brązach, szarościach i bieli. Skandi, bo tak nazywany jest potocznie ten styl, cechuje wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak kamień czy drewno, ale też skór, wikliny czy wełny. Jako że ten styl opiera się na racjonalnym wykorzystaniu dostępnego budżetu, nierzadko zastępowane są one nowoczesnymi materiałami sztucznymi, by w połączeniu stworzyć przestrzeń dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

sypialnia skandi Styl skandynawski narodził się z potrzeby wygodnego życia i przyjemnego dla oka designu. Fot.CanvaPro

Choć na pierwszy rzut oka sypialnia po skandynawsku może wydawać się przytłaczająco chłodna ze względu na zastosowany minimalizm w przestrzeni, to wrażenie szybko mija. Design jest czysty, przyjemny dla oka, wręcz uspokajający zmysły, dlatego idealnie nadaje się do sypialni.

Nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z kolorowych akcentów. Jeśli chcesz ożywić swoją przestrzeń, postaw na kontrastujące z domyślną paletą barw pastele. Nie potrzebujesz wyrazistych kolorów, by wyróżnić się we wnętrzu w stylu skandi.

Przeczytaj również: Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Sypialnia po skandynawsku, czyli jak?

Wnętrze zaprojektowane w stylu skandynawskim jest przede wszystkim funkcjonalne. Ale co to oznacza? Dla każdego coś innego.

Twoja poranna i wieczorna rutyna, bo to właśnie wtedy spędzamy czas w sypialni, różni się od rutyny innych osób. Zanim przejdziesz do projektowania wnętrza, zastanów się, co robisz zaraz po przebudzeniu, co jest pierwszą czynnością, którą wykonujesz, jaką drogę pokonujesz z łóżka do innego pomieszczenia. W stylu skandynawskim wszystko to ma duże znaczenie podczas projektowania, ponieważ od tego zależy ciąg komunikacyjny i wszystko to, co się z nim wiąże.

sypialnia skandynawska W stylu skandynawskim unika się dużych dywanów o długim włosiu. Fot.CanvaPro

Jeśli lubisz oglądać telewizję, nie ruszając się z łóżka, pomyśl o wiszącym telewizorze w dogodnym miejscu. Jeśli wieczorami korzystasz z laptopa, umieść w pobliżu łóżka półkę, na którą możesz go odłożyć. Przeanalizuj swoje nawyki i przyzwyczajenia, by jeszcze lepiej zaprojektować sypialnię swoich marzeń.

Przeczytaj również: Oldschoolowy klimat, czyli łazienka w stylu retro

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?

Projektując sypialnię po skandynawsku, zacznij od bieli. To bazowy kolor każdego pomieszczenia skandi. Stąd pójdź w kierunku beżu i szarości, które stosowane są, by zatrzymać we wnętrzu jak najwięcej słońca. A na północy jest go niewiele. Ściany powinny być jasne, w ciepłej tonacji, która sprawia, że wnętrze jest przytulne i optycznie powiększone.

Gdy masz już ogólny zarys pomieszczenia, pora na kolorowe akcenty, które je ożywią. Wybierając meble, możesz skusić się na pastelowe, przygaszone kolory, takie jak pudrowy róż, delikatny błękit czy zieleń. Mniejsze dodatki mogą przybrać intensywniejsze barwy. Pamiętaj jednak, by nie zmniejszały optycznie twojego wnętrza.

Na podłodze zastosuj drewno. Z uwagi na prostotę i łatwość w użytkowaniu, w stylu skandynawskim unika się dużych dywanów o długim włosiu, które nie tylko są trudniejsze w czyszczeniu, ale też odbierają wnętrzu poczucie przestronności. Drewno, zwykle w naturalnym kolorze lub białe, idealnie spełnia swoją funkcję.

sypialnia scandi Szukaj takich, które spełnią dodatkową funkcję, poza tą estetyczną. Fot.CanvaPro

Meble do sypialni w stylu skandynawskim mają prostą bryłę i wierne są palecie kolorystycznej, dlatego najczęściej spotkasz tu białe komody czy zestawy modułowe w odcieniach szarości. Stworzone są tak, by zmaksymalizować przestrzeń do przechowywania, a tym samym pozostawić resztę pomieszczenia wolną od bałaganu. Liczy się każdy centymetr kwadratowy, dlatego sprawdź, jakie rozwiązania mogą pomóc ci w pełni wykorzystać dostępne miejsce.

Przy planowaniu oświetlenia również uwzględnij swoją rutynę. W sypialni przebywasz, gdy słońce już zajdzie, dlatego zastanów się, czy oświetlenie punktowe nie ułatwiłoby ci np. czytania lub korzystania z komputera. Projektując sypialnię w stylu skandynawskim, pamiętaj, by zawsze kierować się przede wszystkim funkcjonalnością zastosowanych elementów.

sypialnia skandynawska Meble do sypialni w stylu skandynawskim mają prostą bryłę i wierne są palecie kolorystycznej. Fot.CanvaPro

Dotyczy to również dodatków. Szukaj takich, które spełnią dodatkową funkcję, poza tą estetyczną. Przykłady? Pastelowy wazon na kwiaty, pleciona pufka, której wnętrze zapewnia dodatkowe miejsce na przechowywanie czy pled, który może zamienić się w stylową poduszkę. Możliwości jest wiele.

Przeczytaj również:

Jak urządzić sypialnię w stylu boho – wskazówki i inspiracje

Styl vintage we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.