Artykuły
Twoja cukinia zaczyna pokrywać się białym nalotem? To może być mączniak prawdziwy dyniowatych - groźna choroba grzybowa atakująca rośliny z rodziny dyniowatych. Gdy zauważysz pierwsze objawy, musisz szybko zareagować. Przygotuj domowy, naturalny oprysk na bazie mleka. To najlepszy sposób na ratunek cukinii.
Czytaj artykułW uprawie ogórków ważne jest nie tylko dobre przygotowanie stanowiska i staranna pielęgnacja. Duże znaczenie ma też dobór roślin towarzyszących, które skłaniają do obfitego owocowania i działają niczym ochronny parasol, zapobiegając chorobom czy atakom szkodników. Co sadzić obok ogórków, a czego lepiej nie? Przedstawiamy największe korzyści wynikające z uprawy współrzędnej tych warzyw.
Czytaj artykułLatem populacja szczurów jest największa. Gdy jest ciepło i mają pod dostatkiem pożywienia, rozmnażają się w iście zastraszającym tempie. Właśnie wtedy często spotykamy je na swoich działkach, co budzi w nas strach i obrzydzenie. Co je przyciąga? Jak pozbyć się szczurów z ogrodu domowym sposobem? Podpowiadamy.
Czytaj artykułMarzysz o ogrodzie pełnym bujnie kwitnących róż aż do późnej jesieni? Dzięki tym 5 sprawdzonym sztuczkom od doświadczonych ogrodników Twoje róże będą zachwycać przez całe lato. To proste i skuteczne metody, które pomogą w wydobyciu całego potencjału z róż w ogrodzie – bez chemii i nadmiaru pracy.
Czytaj artykułPory już od starożytności inspirują kucharzy i ogrodników. W Walii, gdzie są narodowym symbolem, zdobią nawet herby. Jednak te eleganckie warzywa wymagają precyzyjnej pielęgnacji, by w pełni rozwinąć swój potencjał. A zatem co lubią pory, jak je uprawiać i jakich błędów powinniśmy unikać? Nie są zbyt wymagającymi roślinami, ale warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby móc cieszyć się obfitymi zbiorami.
Czytaj artykułUprawę pomidorów możemy sobie ułatwić, jeśli wokół nich posadzimy odpowiednie rośliny towarzyszące. Jednymi z najlepszych są kwiaty, które nie tylko urozmaicają wygląd warzywnika, ale pełnią również bardzo praktyczne funkcje. Wspierają krzaczki w walce ze szkodnikami, poprawiają ich wzrost, a nawet chronią przed chorobami. Jakie kwiaty sadzić przy pomidorach i jak je pielęgnować, by wspólnie stworzyły silny ekosystem? Wybór jest naprawdę duży.
Czytaj artykułCzy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego temat ekologii przewija się niemal wszędzie: od reklam po rozmowy przy kawie? To nie jest tylko chwilowy trend czy kolejna moda na eko-torby i bambusowe szczoteczki. Ekologia towarzyszy nam na każdym kroku, niezależnie od tego, czy o niej myślimy, czy nie. Zaczyna się tu, gdzie się budzisz, tam, gdzie parzysz poranną kawę i kończy się… no właśnie, czy w ogóle się kończy? Każdy nasz gest, każda decyzja – nawet ta najdrobniejsza – ma wpływ na środowisko. I, choć brzmi to jak frazes, prawda jest taka, że ekologia naprawdę zaczyna się w domu.
Czytaj artykułChoć drewno uchodzi za paliwo naturalne i stosunkowo ekologiczne, jego niewłaściwe wykorzystanie w domowych systemach grzewczych jest karane. Za spalanie drewna o zbyt wysokiej wilgotności grozi mandat w wysokości do 500 zł, a nawet grzywna do 5 000 zł. Aby uniknąć odpowiedzialności i palić w sposób bezpieczny oraz zgodny z prawem, warto poznać zasady dotyczące rodzaju dozwolonego opału, metod weryfikacji wilgotności drewna oraz prawidłowego sezonowania.
Czytaj artykułUprawa pomidorów w polskich warunkach bywa wyzwaniem. Te żarłoczne rośliny przywędrowały do nas z Ameryki Południowej, gdzie dni są cieplejsze, a gleba żyzna. Dlatego nasze krzaczki dodatkowo wzmacniamy nawozami, gnojówkami czy innymi naturalnymi preparatami. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o soli Epsom jako wsparciu w uprawie pomidorów. Jej używanie w ogrodzie powinno być jednak bardzo wyważone. Czym jest sól Epsom i jak ją stosować, by pomidory dały większe plony? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułW czerwcu warto znaleźć czas dla rododendronów rosnących w naszych ogrodach. Wyczerpane po niezwykle pięknym i obfitym kwitnieniu potrzebują wzmocnienia w postaci zastrzyku składników odżywczych. Nawożenie rododendronów po kwitnieniu to jednak nie wszystko. Jak o nie zadbać, by za rok miały jeszcze więcej kwiatów? Oto garść praktycznych wskazówek.
Czytaj artykułŚwieże, chrupiące ogórki prosto z grządki to marzenie niejednego ogrodnika. Ale droga od nasiona do sałatki bywa wyboista. Nadmiar słońca, susza, zimne noce, podstępne ślimaki i wszędobylskie chwasty stanowią problem, z którym nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Jeśli twoje ogórki przysparzają ci takich zmartwień, odpowiedz sobie na pytanie, co oprócz nawożenia i podlewania możesz im zaoferować? Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych zabiegów agrotechnicznych jest ściółkowanie.
Czytaj artykułRóże to królowe letnich ogrodów, które robią jeszcze większe wrażenie, gdy są posadzone w towarzystwie odpowiednich roślin. Wiele gatunków podkreśla piękno tych krzewów, nie konkurując z nimi o wodę czy składniki odżywcze. O jakich gatunkach mowa? Przedstawiamy byliny, które najlepiej komponują się z różami.
Czytaj artykułCzęsto zdarza się, że ogórki porażane są przez choroby grzybowe, które powodują duże straty w plonach. Na szczęście infekcjom tym możemy zapobiegać, stosując ekologiczne opryski. Przepis na jeden z najbardziej skutecznych przedstawiamy w dzisiejszym artykule. Sprawdź, czym pryskać ogórki przeciwko chorobom.
Czytaj artykułPellet drzewny to materiał opałowy, który z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Niedawno w życie weszły nowe przepisy dotyczące wymagań jakościowych rzeczonego opału. Z uwagi na zmiany w prawie, ceny pelletu mogą pójść w górę. Ile kosztuje pellet drzewny w czerwcu 2025 i czy jesienią będzie droższy? Odpowiadamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 762
- Następna