Artykuły
Dynia to królowa jesieni. Te piękne, pękate, pomarańczowe, zielone lub żółte warzywa (a z botanicznego punktu widzenia owoce) są coraz częściej spotykane w polskich ogródkach. Nic w tym dziwnego – dania z dyni są pyszne, sycące i rozgrzewające. Dziś opowiemy więcej o tym, jaką dynię wybrać do uprawyw ogrodzie.
Czytaj artykułTen wyjątkowy dzień to idealna okazja, by wyrazić wdzięczność, uznanie i szacunek dla swojego pedagoga. Jednak podarowanie tradycyjnej róży nauczycielowi to nie jest jedyne rozwiązanie. Chciałbyś, aby 14 października uśmiech nie schodził z twarzy wychowawcy? Oto oryginalne, efektownie wyglądające i niemalże bezobsługowe kwiaty, które wprawią go w zachwyt. Sprawdź, co jest teraz trendy i na to warto niekiedy zamienić klasyczne bukiety.
Czytaj artykułPrzydomowy kompostownik to sposób na własny nawóz bardzo dobrej jakości. To także przepis na ekologiczną utylizację zielonych odpadów z domu i ogrodu. Dowiedz się, jak założyć kompostownik i co może do niego trafić.
Czytaj artykułŚciółkowanie podłoża jesienią pozwala odżywić glebę po letnich uprawach, a następnie utrzymać jej korzystne parametry dla wzrostu rosnących lub nowo posadzonych roślin. Jednak nie wszystkie gatunki dobrze znoszą każdy rodzaj stosowanej ściółki. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem jest przekompostowana kora, u innych znacznie lepiej sprawdzą się... gałęzie. Podpowiadamy, jakie rośliny ściółkować gałęziami i dlaczego ważne jest, w jakiej formie rozłożysz je pod roślinami.
Czytaj artykułW trakcie sezonu ziemia w ogrodzie stopniowo się wyjaławia. Niezawodnym sposobem na jej użyźnienie i wzmocnienie przed uprawą warzyw jest siew poplonów, czyli roślin szybko wytwarzających duże ilości zielonej masy. Zastanawiasz się, jaki gatunek świetnie sprawdzi się w tej roli jesienią? W artykule wyjaśniamy, jak siać rzodkiew oleistą na poplon i dlaczego warto to zrobić.
Czytaj artykułAgrest ceniony jest ze względu na smaczne i soczyste owoce, które są bogate w witaminy i składniki odżywcze. Doskonale smakują na surowo, a także jako główny składnik wielu przetworów. Agrest dojrzewa zwykle w czerwcu i lipcu. Choć nie jest wybredny w pielęgnacji, wymaga od nas odpowiedniej opieki i uwagi, aby móc obficie owocować. O krzewy należy zadbać również jesienią i tym samym przygotować je do zimy. Wystarczy wykonać kilka zabiegów, a w sezonie obrodzą dużymi i smacznymi owocami.
Czytaj artykułUsunięcie pnia po ściętym drzewie może okazać się dość dużym wyzwaniem. Pozostawienie go w ogrodzie jest nieestetyczne, a dodatkowo przeszkadza w sadzeniu nowych roślin. Jesień to doskonały czas na podjęcie działań, ponieważ gleba jest bardziej wilgotna, co ułatwia prace ziemne. Jakie metody sprawdzą się najlepiej i jak można skutecznie pozbyć się pnia, by nie zaszkodzić innym roślinom? Podpowiadamy.
Czytaj artykułChociaż odpady segregujemy już od dłuższego czasu według ściśle określonych zasad, wielu z nas nie wie do końca, czy robi to prawidłowo. Okazuje się, że sporo jest takich produktów, które budzą wątpliwości, a działając intuicyjnie, wyrzucamy je nie tam, gdzie trzeba. Nie wiesz, gdzie wyrzucać butelkę po oleju roślinnym, a gdzie po oliwie? To nie zawartość będzie głównym wyznacznikiem. Sprawdź, jak prawidłowo segregować kuchenne odpadki, zwłaszcza że zdarzają się przypadki, gdy jedno opakowanie dzieli się na dwa.
Czytaj artykułAnturium, tropikalna roślina o błyszczących liściach i charakterystycznych kwiatach w kształcie serca, stanowi piękną ozdobę pomieszczeń. Niestety, jest dość kapryśne i nie zawsze chce kwitnąć. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby zmusić anturium do kwitnienia? Sprawdź, jaka naturalna odżywka pobudzi je do wytworzenia pąków.
Czytaj artykułMój sposób na czyściutkie ramy okienne i wszystkie zakamarki w oknie. Bez wydawania na drogie środki
Podczas mycia okien często pomija się ramy okienne, na których gromadzą się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Dodatkowo należy też wyczyścić prowadnice i zakamarki, w których zbiera się naprawdę dużo brudu. Wydawać by się mogło, że jest to żmudne zajęcie, które wymaga nie lada wysiłku. Nic bardziej mylnego. Mam skuteczny sposób na śnieżnobiałe ramy okienne. Podpowiem również, jak wyczyścić prowadnice i zakamarki w oknie bez wydawania na drogie środki. To prostsze niż myślisz.
Czytaj artykułWarto przycinać winorośl, aby ją wzmocnić i zachęcić do wydawania nowych plonów oraz obfitego owocowania. Choć wiele osób myśli, że najlepszym czasem na przycinanie jest wiosna, to jesienią również warto poświęcić winorośli chwilę uwagi. W październiku przycinanie ma szczególne znaczenie dla przyszłorocznych zbiorów winogron. Dzięki naszym wskazówkom gałęzie będą się od nich uginać.
Czytaj artykułPo zakończonych zbiorach masz wiele smakowitych warzyw do przechowania, ale nie wiesz, jakie warunki powinieneś im zapewnić, by utrzymały świeżość, chrupką strukturę i cały pakiet wartości odżywczych? Techniki prawidłowego przechowywania zbiorów to złożone zagadnienie, jednak starsi ogrodnicy mają sprawdzone, proste sposoby na magazynowanie owoców i warzyw w czasie jesieni, a niektórych gatunków nawet do późnej wiosny. Przeczytaj i dowiedz się, co zrobić, by móc cieszyć się smakiem ekologicznych warzyw korzeniowych z twojego ogrodu jak najdłużej.
Czytaj artykułJęzyczka pomarańczowa jest jedną z tych bylin, których nie powinno zabraknąć w przydomowym ogrodzie. Szczególnie takim, gdzie znajduje się gliniasta ziemia oraz sporo cienia, ponieważ to dla niej idealne warunki wzrostu. Jak uprawiać języczkę pomarańczową? Na jakie jej odmiany warto się zdecydować? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułW miejscowości Glina mieszka wyjątkowe rodzeństwo – 19-letnia Amelia i 12-letni Kuba. Razem dzielnie idą przez życie po przedwczesnej śmierci obojga rodziców. Największy problem stanowi dla nich dom, wymagający natychmiastowego remontu. Ela Romanowska wraz z zespołem Wieśka Nowobilskiego oraz architektki Martyny Kupczyk zamierzają podarować im miejsce pełne ciepła i komfortu.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 762
- Następna