Artykuły
Ładny, zielony i gęsty trawnik to twoje marzenie? Aby prezentował się naprawdę efektownie, trzeba o niego zadbać przed zimą. Jak pielęgnować trawnik jesienią? Zebraliśmy ogrodnicze wskazówki i praktyczne porady, które sprawią, że murawa w przyszłym sezonie będzie zdrowa, zregenerowana po zimie i żywo zielona.
Czytaj artykułUwielbiasz rośliny doniczkowe, ale masz tendencję do przelewania ich? Najczęstszą przyczyną obumierania twoich kwiatów doniczkowych jest nadmiar wody w podłożu? Zamiast nieustannie wymieniać okazy na nowe i wydawać pieniądze, warto zainteresować się odmianami, które lubią mokre podłoże, jak np. papirus doniczkowy. Dowiedz się, jak go uprawiać.
Czytaj artykułSadzenie róż można przeprowadzić nie tylko wiosną, ale i w czasie jesieni. Wiele osób decyduje się na to właśnie w październiku, kiedy rośliny mogą szybko ukorzenić się w ciepłej oraz wilgotnej ziemi. Jakie róże sadzić w tym miesiącu i czy róże posadzone jesienią trzeba okrywać? Poznaj zasady pielęgnacji róż sadzonych w październiku.
Czytaj artykułCharakterystyczny, dobywający się z piwnicy zapach stęchlizny kojarzy każdy. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w starym, czy w nowym budownictwie – wilgoć zawsze znajdzie drogę, a nieprzyjemna woń tuż za nią. Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z piwnicy? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułZimne kaloryfery w środku sezonu grzewczego to spory problem. Przyczyną mogą być zarówno proste usterki, które można naprawić samodzielnie, jak też bardziej skomplikowane awarie wymagające interwencji specjalisty. Dlaczego kaloryfer nie działa i jak go odpowietrzyć? Sprawdź.
Czytaj artykułTuje to rośliny często uprawiane nie tylko na terenie ogrodów, lecz także na skwerach i w parkach. Najczęściej sadzone są wzdłuż ogrodzeń i po czasie tworzą gęste żywopłoty. Struktura gałęzi tych drzew pozwala na formowanie ich koron w niesamowite kształty. Wymaga to dużo pracy, ale efekty są imponujące. Niestety, tuje często brązowieją i usychają. Jak temu zaradzić?
Czytaj artykułBegonia dragon (Begonia x tuberhybrida) to prawdziwa królowa lata. Jej intensywnie kolorowe kwiaty zachwycają od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Choć nie jest w pełni mrozoodporna, przy odpowiedniej pielęgnacji może zdobić twój balkon lub ogród przez wiele sezonów. Poznaj sprawdzone sposoby na przezimowanie tej pięknej rośliny.
Czytaj artykułJesienią, gdy robi się chłodniej, myszy szukają w naszych domach bezpiecznego schronienia. Znajdują tutaj zapasy jedzenia, o które coraz trudniej na polach i w ogrodach. Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed tymi nieproszonymi gośćmi? Czy można się ich pozbyć bez rozkładania trutek i śmiertelnych pułapek? Wybierz bezpieczny, naturalny sposób na myszy.
Czytaj artykułPo zakończeniu sezonu w ogrodach przychodzi czas na odpoczynek, ale czy na pewno? Jesienią pustoszeją grządki, jednak po ich oczyszczeniu konieczne jest wykonanie jeszcze jednego, ważnego zabiegu, który poprawi jakość podłoża po intensywnych uprawach i zbiorach. Ryzyko zmęczenia gleby znacznie się zmniejszy, jeśli we właściwym momencie wzbogacisz ją w materię organiczną, dlatego czym prędzej dowiedz się, czym najlepiej nawozić glebę jesienią. Ogrodnicy mają kilka sprawdzonych sposobów, oto one.
Czytaj artykułJesień to dobry czas, aby zadbać o kondycję truskawek na przyszły sezon. Pomoże to zapewnić zdrowy wzrost krzaczków, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się obfitymi plonami niezwykle smacznych owoców. Jak pielęgnować truskawki jesienią? Co roku podlewam krzaczki tym roztworem, co pomaga im lepiej przygotować się do okresu spoczynku. To sprawi, że w następnym sezonie będą miały energię do bujnego wzrostu i obfitego plonowania.
Czytaj artykułWinorośle to jedne z najszlachetniejszych krzewów w ogrodzie, a dbanie o ich kondycję, przygotowanie do zimy i przyszłe owocowanie wymaga nie tylko szerokiej wiedzy, lecz także pewnej ręki. Ważnym etapem jesiennej pielęgnacji jest cięcie, jednak tylko wykonane umiejętnie i w odpowiednim terminie pomoże roślinie przetrwać zimę. To ostatni moment, więc chwytaj za nożyce – odczekasz zbyt długo, a tylko jej zaszkodzisz. Tłumaczymy, jak przycinać winorośl jesienią i dlaczego warto zdążyć przed październikiem.
Czytaj artykułPrawidłowe nawożenie trawnika we wrześniu i październiku pozwoli przygotować murawę na nadchodzącą zimę, utrzymać ją w dobrej kondycji i sprawi, że odrodzi się wiosną jak zielony dywan. Dzięki odpowiedniemu odżywieniu trawa staje się bardziej odporna na niskie temperatury, choroby i inne trudne warunki atmosferyczne. Dlatego tak ważne jest, aby w tych miesiącach szczególnie uważnie dobierać nawozy – najlepiej mineralne oraz organiczne. Podpowiemy, czym się różnią i w jakich sytuacjach są rekomendowane.
Czytaj artykułKażdy, kto ma przed swoim domem duży trawnik, z pewnością wie, jak bardzo pracochłonne jest pozbywanie się skoszonej trawy. Łatwym rozwiązaniem tego problemu jest mulczowanie, które daje wiele dodatkowych korzyści. Na czym polega ten zabieg? Po co i jak mulczować trawnik? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułPowojniki to okazałe pnącza, które owijają się wokół podpór ogonkami liści. Ich przepiękne kwiaty występują w różnych kształtach i kolorach. W zależności od odmiany zachwycają swoją urodą od wiosny do późnej jesieni, a niektóre z nich mogą powtarzać kwitnienie. Aby tak było, trzeba o nie troskliwie zadbać. Zrób to jesienią, a obficie obsypią się kwiatami.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 762
- Następna