Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Zioła wzmacniające trzustkę

Istnieją rośliny, które stanowią ogromne wsparcie w leczeniu cukrzycy – o ich skuteczności świadczą badania naukowe. Zioła na obniżenie cukru nie wyleczą co prawda choroby, ale mogą spowolnić jej rozwój i złagodzić skutki. Potrafią być również ważnym elementem profilaktyki przeciwcukrzycowej.

Apteka w ogrodzie: Zioła wzmacniające trzustkę
REKLAMA

CYNAMONOWIEC CEJLOŃSKI

Cynamon tonie tylko aromatyczna, smaczna przyprawa, którą znamy ze sklepów. Elementem leczniczym jest kora młodych gałąze. Cynamonowiec cejloński wykazuje działanie hipoglikemiczne, szczególnie przy regularnym stosowaniu, co potwierdzają badania naukowe. Zaobserwowano znaczny spadek poziomu glukozy u chorych na cukrzycę typu 2, a także przedłużony efekt działania hipoglikemicznego. Zaleca się stosowanie cynamonu w ramach profilaktyki przeciwcukrzycowej, w przypadku zmniejszonej tolerancji glukozy, a także w terapii wspomagającej  leczenie cukrzycy.

Przeczytaj również: Cynamon naszym sprzymierzeńcem w ogrodzie

Przeczytaj również: Potnij je na kawałki i zakop pod pomidorami. Będą rosły jak szalone


Zdjęcia: 123RF.com

REKLAMA
REKLAMA

KOZIERADKA POSPOLITA 

Elementem wykorzystywanym w leczeniu cukrzycy jest nasienie kozieradki. Badania wykazały, że podawanie zwierzętom zmielonych nasion kozieradki, wyciągów wodnych lub frakcji błonnikowej z surowca powodowało wyraźny spadek poziomu glukozy we krwi. Równie obiecujące wyniki uzyskano u ludzi, zarówno u chorych na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. Inne badania pokazały znaczne podniesienie poziomu insuliny we krwi u szczurów, którym przez 14 dni podawano wyciąg z nasion kozieradki. Kozieradka nie tylko wpływa pozytywnie na wyrzut insuliny i poziom cukru we krwi, ale też poprawia parametry dotyczące cholesterolu i trójglicerydów.

MORWA BIAŁA

Częścią wykorzystywaną w ziołolecznictwie są liście - wykazują  działanie przeciwcukrzycowe i wspomagające trzustkę.Badania naukowe wykazały, że składnikiem, który czyni morwę białą skuteczną w walce z cukrzycą jest obecny w liściach i korze związek o nazwie 1-deoksynojirimycyna (DNJ), obniżający poziom glukozy we krwi. 

Przeczytaj również: Zioła oczyszczające organizm


Zdjęcia: 123RF.com

REKLAMA
REKLAMA

FASOLA POSPOLITA (OWOCNIA FASOLI) 

To nie tylko wartościowe źródło białka, naowocnia fasoli uważana jest za roślinną insulinę. Działanie lecznicze mają pozbawione nasion, wysuszone strąki, które są popularnym składnikiem ziołowych mieszanek stosowanych w walce z cukrzycą. Owocnia fasoli obniża poziom cukru we krwi i działa przeciwcukrzycowo, wykazuje również działanie moczopędne.

LUCERNA SIEWNA 

Od dawna wykorzystywane w medycynie ludowej, nie tylko w leczeniu cukrzycy, ale również alergii, anemii czy zaburzeń pracy jelit. Badania naukowe wykazały wpływ lucerny siewnej na obniżenie poziomu glukozy we krwi, a także jej aktywność podobną do działania insuliny.

Deccoria.pl
Zdjęcia 123RF.com 

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: Żywokost lekarski

Apteka w ogrodzie: orzech włoski

Apteka w ogrodzie: czarny bez

Apteka w ogrodzie: babka lancetowata

Apteka w ogrodzie: bez czarny

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

Apteka w ogrodzie: czosnek

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Apteka w ogrodzie: Zioła wzmacniające trzustkę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.