Apteka w ogrodzie

Utrapienie polskich ogrodników z ciekawymi właściwościami leczniczymi

Jasnota purpurowa, tak jak i jasnota różowa, to roślina powszechnie występująca jako chwast w różnych miejscach na terenie naszego kraju. Niewiele jednak osób wie o zastosowaniu leczniczym tej rośliny. Zobaczmy zatem, jakie zastosowanie i właściwości lecznicze ma ten popularny chwast rosnący na terenie Polski.

Utrapienie polskich ogrodników z ciekawymi właściwościami leczniczymi
REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Jasnota purpurowa - charakterystyka rośliny

Jasnota purpurowa, której nazwa łacińska to Lamium purpureum, to roślina należąca do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae. Kiedyś rodzinę tę nazywano wargowatymi i należy do niej także jasnota różowa. Naturalnie występuje ona na terenie Afryki Północnej, Azji Zachodniej i praktycznie całej Europie. Czasem zdarza się również spotkać ją poza tymi obszarami. W Polsce jest bardzo pospolita i nazywana bywa często chwastem. Jej naturalnymi środowiskami są zarośla, rowy, przydroża i rumowiska.

Lamium purpureum to roślina jednoroczna lub dwuletnia. Zazwyczaj rośnie ona w dość dużych skupinach i ma zdolność do samozapylenia. Jej łodyga, osiągająca 10-30 cm jest czterokanciasta i może być wzniesiona lub rozesłana. Od spodu jest zielona, natomiast od góry ma różowy kolor. Przy krawędziach może być delikatnie owłosiona, natomiast w większej części jest naga.

Liście jasnoty purpurowej są bardzo podobne do liści jasnoty różowej i wydzielają dość nieprzyjemny i silny zapach. Rosną nakrzyżlegle, ich brzegi są karbowane, a wierzch połyskujący. Na spodzie są lekko owłosione. Co ciekawe, liście występujące na szczycie łodygi bardzo często mają różową barwę. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i zastosowaniu jasnoty białej.

Kwiaty, jak sama nazwa wskazuje, są w odcieniach fioletu. Ich długość sięga do 1,5 cm. Pojawiają się one w okółkach w kątach szczytowych liści łodygi. Ich budowa jest dwuwargowa, z czego ich dolna warga jest ciemniejsza, a górna delikatnie owłosiona. Owocem jasnoty purpurowej są rozłupki w kolorze żółtoszarym o odwrotnie jajowatym, na szczycie skośnie ściętym kształcie. Całe są cętkowane.

Jasnota purpurowa - właściwości lecznicze

Jasnocie purpurowej możemy przypisać wiele właściwości leczniczych, o których większość rolników, wykonujących opryski przeciw tym chwastom z pewnością nie wie. Zobaczmy, w jaki sposób możemy wykorzystać ten wyjątkowy chwast i przy jakich chorobach i schorzeniach może nam pomóc.

Lamium purpureum ma bardzo pozytywny wpływ na układ trawienny. Jedna łyżka octu przyrządzonego z jasnoty, którą dodaje się do wody, zakwasi żołądek i dodatkowo wspomoże trawienie. Ponadto herbata z tego chwastu sprzyja trawieniu białek. Jasnota pomaga również w ochronie wątroby.

Poza tymi właściwościami leczniczymi roślina ta hamuje stany zapalne i skurcze mięśni gładkich, działa przeciwzapalnie i uspokajająco, hamuje rozwój bakterii i grzybów oraz zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych, dzięki czemu przynosi ulgę w bólach kręgosłupa i głowy. Dodatkową zaletą jest jej pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, ponieważ dzięki temu, że zmniejsza ona napięcie ścian krwionośnych, to obniżane jest ciśnienie krwi.

Zastosowanie lecznicze i nie tylko

Zastosowań jasnoty purpurowej jest bardzo wiele. Jej najważniejsze zastosowanie lecznicze to z pewnością wzmocnienie wydzielania soku żółciowego, żółci i soku trzustkowego, które odgrywają bardzo dużą rolę w naszym organizmie. Poza tym ich zastosowanie lecznicze przydaje się także przy bólach menstruacyjnych, bo bardzo je łagodzą.

Oprócz tego z jasnoty purpurowej przyrządzić można napar z dodatkiem selera, rumianku lub krwawnika, który jest dobrym środkiem przeciwko migrenie i nieżytach górnych dróg oddechowych. Poza tym chwast ten wykorzystuje się również do przyrządzenia octu i jako dodatek do sałatek, zapiekanek i zup.

Jak możemy zauważyć, jasnota purpurowa mimo tego, że jest powszechnie występującym chwastem, jest bardzo pozytywną rośliną o niesamowitych właściwościach leczniczych. Jeśli jednak stanowi bardzo duży problem na polach, wykonuje się wtedy opryski przeciw chwastom, dostępne w sklepach ogrodniczych. Jednak lepszym rozwiązaniem jest ścięcie jej i wykorzystanie do przygotowania herbaty lub innych specyfików.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Utrapienie polskich ogrodników z ciekawymi właściwościami leczniczymi"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.