Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Jeżówka purpurowa - echinacea purpurea

Jeżówka purpurowa to bylina z rodziny astrowatych. Okres jej kwitnienia przypada na pełnię lata. Świetnie prezentuje się w ogrodach rustykalnych i nadaje się do ozdobnych bukietów. Dlaczego jeszcze warto uprawiać echinaceę?

Apteka w ogrodzie: Jeżówka purpurowa - echinacea purpurea

fot. 123RF/PICSELL

Jeżówka przywędrowała do Europy z Ameryki Północnej. Jej łacińska nazwa – echinacea – wzięła się od słowa „echinos”, które znaczy „jeż”. Skojarzenie z tym zwierzęciem budzą charakterystyczne kwiatostany rośliny. Echinacea jest byliną o wyprostowanych i sztywnych pędach, sięgających wysokości około jednego metra. Jej liście przyjmują jajowato-lancetowaty kształt. Wytwarzane przez nią kwiatostany mają formę koszyczka – wystający, kolczasty, brązowy środek otoczony jest opadającymi fioletowo-różowymi, płatkami, czyli kwiatami języczkowymi.

Jeżówka purpurowa — kiedy kwitnie

Istnieją również odmiany w innych kolorach: białym, pomarańczowym, czy żółtym, jednak najbardziej ze swojej urody słynie wariant purpurowy. Jeżówka purpurowa pięknie, ale delikatnie pachnie. Jest rośliną miododajną, co znaczy, że przyciąga do ogrodu, w którym jest uprawiana pożyteczne owady motyle i pszczoły. Kwitnie od lipca do października.

Zobacz więcej zdjęć

Jeżówka purpurowa uprawa

Roślina wymaga podłoża próchnicznego, piaszczysto-gliniastego lub gliniastego, średnio żyznego i umiarkowanie wilgotnego. Jej stanowisko powinno być słoneczne lub ewentualnie lekko zacienione. Bardzo dobrze nadaje się na gleby, w których wcześniej uprawiano rośliny motylkowe. Jeżówka jest mrozoodporna i odporna na większość chorób. Często pada ofiarą ślimaków, dlatego warto zabezpieczać ją przed tymi szkodnikami.

Jeżówka purpurowa — kiedy sadzić

Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion – co można robić już od wczesnej wiosny. Najpierw trzymamy je w inspekcie, a po kilku tygodniach sadzonki przenosi się na stałe miejsce.

Jeżówka purpurowa w ogrodzie

Echinacea świetnie pasuje do ogrodów wiejskich i rustykalnych. W połączeniu z astrami i trawami tworzy piękne, mieszane kompozycje rabatowe. Można ją ścinać do świeżych oraz suszonych bukietów.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Jeżówka purpurowa — właściwości lecznicze

Tak jak arnika, nagietek, krwawnik czy ostropest jeżówkę zalicza się do roślin zielnych i leczniczych. Od bardzo dawna była wykorzystywana w medycynie ludowej jako środek na wzmocnienie odporności oraz uśmierzający przeziębienia i schorzenia gardła. Preparaty na bazie rośliny mają pozytywne działanie na skórę. Łagodzą dolegliwości takie jak trądzik, egzema czy atopowe zapalenie skóry.

Jeżówka purpurowa — na skórę

Wyciągi z jeżówki przyśpieszają gojenie ran i oparzeń, a także zmniejszają opryszczkę. Jeżówka odznacza się właściwościami regeneracyjnymi, wygładzającymi, nawilżającymi i ochronnymi. Na cele lecznicze jeżówkę zbiera się w czasie kwitnienia, a na jesień wykopuje się jej korzeń. Po ich wyczyszczeniu i wysuszeniu z surowca zielnego tradycyjnie przygotowuje się nalewki, maceraty, soki, napary oraz maści.

Zobacz więcej zdjęć

Jeżówka purpurowa — przeciwwskazania

Uwaga! Istnieją przypadki, w których stosowanie jeżówki jest niewskazane. Nie należy podawać jej dzieciom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży oraz karmiącym. Nie mogą jej przyjmować osoby ze schorzeniami wątroby, stwardnieniem rozsianym, chorobami autoimmunologicznymi oraz ci, którzy są poddani terapii immunosupresyjnej. Jak w przypadku innych ziół, zażywanie jeżówki należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: Pięć ziół na depresję, obniżony nastrój i chroniczne zmęczenie

Apteka w ogrodzie: Zioła na oczyszczanie płuc

Apteka w ogrodzie: Oczyszczanie organizmu

Apteka w ogrodzie: pamięć i koncentracja

Apteka w ogrodzie: Pokonaj stres roślinami!

Apteka w ogrodzie: Zioła wzmacniające trzustkę

Apteka w ogrodzie: Zioła łagodzące ból gardła

Apteka w ogrodzie: Zioła wspomagające trawienie

Apteka w ogrodzie: Zioła na ból głowy

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.