Artykuły

11 rzeczy, które przynoszą pecha w domu. Szybko się ich pozbądź

Każdy z nas marzy o życiu w szczęściu i zdrowiu. Według ludowych przesądów, często na własne życzenie sprowadzamy, do swoich domów straszliwego pecha. Przedstawiamy listę 11 rzeczy, których lepiej nie trzymać w mieszkaniu — grożą pasmem niekończących się niepowodzeń. 

11 rzeczy, które przynoszą pecha w domu. Szybko się ich pozbądź
Oto lista rzeczy, które przynoszą w domu pecha Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Co przynosi nieszczęście — przesądy

Przesądy traktujemy ambiwalentnie, pół żartem pół serio. Większość z nas zapewne nie ma nic przeciwko czarnym kotom, ale widząc tak umaszczonego zwierzaka przecinającego naszą drogę, odruchowo zmieniamy trasę. Mimo że z reguły nie dajemy im większej wiary, przesądy podświadomie wzbudzają w nas zaniepokojenie. Dziś odrobinę podsycimy te lęki — przedstawiamy listę rzeczy, które prawdopodobnie macie w domu i to właśnie one, zgodnie z różnymi przekonaniami, przynoszą pecha w domu.

Symbol pecha w domu — zepsuty zegar

Zegary, szczególnie te o unikatowej formie, wzbudzają w nas pewien sentyment. Niezwykle trudno się z nimi rozstać, nawet jeśli już dawno przestały działać. Niestety, zgodnie z praktykami feng shui, niedziałające urządzenia do odmierzania czasu mogą przynosić naprawdę dużego pecha — zwiastują śmierć w rodzinie lub ciężką chorobę. Niesprawne mechanizmy albo należy naprawić, albo wyrzucić. To samo dotyczy zegarów bez baterii. Dla własnego dobra czym prędzej wyposażcie je w nowy „akumulatorek”.

salon i czarne drzwi Czarne drzwi to nie najlepszy wybór do domu Fot. Deccoria.pl 

Przesądy domowe — czarne drzwi

Odważna czerń na dużych powierzchniach we wnętrzach jest obecnie szalenie modna. Nie jest jednak dobrym pomysłem montowanie w domu ciemnych drzwi. Zgodnie ze starożytnymi, chińskimi wierzeniami, skrzydło wejściowe o takim kolorze zaprasza do mieszkania nieszczęście i przynosi pecha. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły — ponoć nic nam nie zagrozi, jeśli czarne drzwi zostaną umieszczone od północnej strony.

Pechowe lustra

Co przynosi pecha w domu? Lustra, w dodatku nie tylko te zbite! Według starych legend srebrzyste tafle posiadają zdolność do wykradania i więzienia dusz tych, którzy w nie spoglądają. Ponoć to właśnie z tego powodu ludzie żyjący w epoce wiktoriańskiej tradycyjnie zakrywali lustra po śmierci kogoś bliskiego. Bali się oni, że duch zmarłego zostanie uwięziony po drugiej stronie połyskliwej powierzchni i będzie nawiedzał innych domowników.

Kalendarze też przynoszą pecha 

Kalendarz tradycyjnie służy do odmierzania nieubłaganie mijających dni. Jeśli jego karty będą wskazywały nieprawidłowe daty, np. dawne lata lub ubiegłe miesiące, może on niekorzystnie wpłynąć na życie swojego właściciela. Przeważnie, poprzez skrócenie go.

Przesąd o potłuczonej porcelanie 

Zgodnie z feng shui naczynia symbolizują rodzinny dobrobyt. Korzystanie z podniszczonej zastawy to prosta droga do powitania w swoim życiu wielu kłopotów i porażek. Zdarzyła się wam ostra kłótnia z tłuczeniem talerzy? Najlepiej natychmiast pozbądźcie się rozpadłych części serwisu.

Kaktus w domu — przesądy

Dla większości z nas (tej większości, która nie ma ręki do roślin domowych) kaktusy to prawdziwe błogosławieństwo — wymarzeni roślinni towarzysze, którzy nie potrzebują zbyt wiele uwagi, by zdrowo rosły. Feng shui wskazuje, że rośliny posiadające kolce (z wyjątkiem róż) ściągają za sobą całe pokłady negatywnej energii i pecha.

kaktusy Kaktusy i rośliny mające kolce przynoszą nieszczęście Fot. 123RF/PICSEL

Przesądy o kwiatach doniczkowych

Podobne wierzenie dotyczy roślin, które zwiędły lub uschły. Zapomnieliśmy o podlewaniu i roślinka obumarła? Odsuńmy na bok wszelkie sentymenty i pozbądźmy się jej bez mrugnięcia okiem. Co więcej, niektórzy wierzą, że samo trzymanie w dłoni uschniętego bukietu poskutkuje nieszczęśliwym wydarzeniem.

Uwaga na wrzosy! Ustawienie ich na parapecie to również nie najlepszy pomysł. Utarło się o nich mówić, że przynoszą nieszczęście domowi, w którym się pojawią. Nie do końca jest jasne, skąd się wzięły takie przesądy – przyczyn jest co najmniej parę. W dawnych czasach uważano, że wiedźmy i czarownice plotły z ich gałązek miotły. Niepokojąca może też być pora ich kwitnienia, przypadająca na okres jesienny — spotkać je jeszcze można w listopadzie, miesiącu kojarzonym ze zmarłymi. 

Pechowy kolor zielony 

To naprawdę zła wiadomość dla wszystkich, których porwał i oczarował trend na promienistą zieleń w postaci tapet na ścianach czy też tekstylnych akcesoriów. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych kolor ten postrzegany jest jako śmiercionośny i pechowy, ponieważ w XVIII wieku dodatki o takiej barwie wytwarzano z zastosowaniem arszeniku. Ulatniał się z nich trujący gaz, który spowodował śmierć wielu ludzi.

Puste, pechowe bujane fotele

Jest coś w bujanych fotelach, co wywołuje sprzeczne odczucia. Z jednej strony zachęcają do błogiego wypoczynku, z drugiej bezsprzecznie przywodzą na myśl sceny z najgorszych horrorów o wywoływaniu duchów. Jak się okazuje, takie odczucia nie są bezpodstawne. Zgodnie z irlandzkimi wierzeniami, pusty bujany fotel przyciąga siły nieczyste, które chętnie się w nich rozsiadają, skąd mogą zakłócać spokojne życie rodzinne. Widzicie, że bujany fotel kołysze się samoistnie? Mamy dla was nieprzyjemną wiadomość: „zły duch” prawdopodobnie już się tam usadowił i knuje przeciwko wam.

Wg irlandzkich przesądów, bujane fotele przynoszą pecha i zaburzają relacje między domownikami Fot. Deccoria.pl

Uwaga na dekoracje, które przynoszą pecha 

Pawie pióra niedawno stały się bardzo modną i pożądaną dekoracją. Stosowane są w suszonych bukietach; popularny jest również wzór pawich piór. Styliści wnętrz coraz częściej stosują tapety, plakaty czy poduszki z tym motywem. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej ich jednak unikać. Dawniej wierzono, że przynoszą pecha i niepowodzenie w życiu rodzinnym. Przesąd ten związany jest z naturą pawi. Ptaki te są bardzo czujne — w obliczu zagrożenia podnoszą głośny krzyk. Zwykło się uważać, że zwierzęta są w stanie wyczuć zbliżającą się śmierć. 

Z domu lepiej pozbyć się również myśliwskich trofeów — szczególnie tych, które powstały na skutek cierpienia zwierząt lub są z nimi kojarzone. Trzymanie w domu wypchanych trucheł dzików czy jeleni (lub ich atrap) to wręcz proszenie się o nieszczęście i modowe faux pas. 

Deccoria.pl

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te rośliny na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

anjayani111

. . . . .

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "11 rzeczy, które przynoszą pecha w domu. Szybko się ich pozbądź"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.