Artykuły

Co nas może uczulać w domu? Lista jest długa

Katar, kichanie, zaczerwienie oczu, swędząca wysypka – to typowe objawy alergii, które nie tylko negatywnie wpływają na samopoczucie, ale często także utrudniają skupienie się na codziennych czynnościach. Co może być przyczyną alergii w domu? Jak zminimalizować stężenie alergenów w otoczeniu? Podpowiadamy.

Co nas może uczulać w domu? Lista jest długa
Objawy alergii w dużej mierze zależą od rodzaju alergenu! Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Alergia – definicja

Alergia inaczej uczulenie to nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu autoimmunologicznego na działanie obcych dla organizmu substancji, zwanych alergenami. Warto tutaj zaznaczyć, że u osób zdrowych nie powodują one żadnych dolegliwości, natomiast w przypadku osób wrażliwych mogą wywołać reakcję uczuleniową, stanowiącą przyczynę wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, chociażby takich jak katar, kichanie, pieczenie i łzawienie oczu czy kaszel.

Alergeny w domu. Jak sobie z nimi poradzić?

 • Roztocza kurzu

Roztocza kurzu domowego to niewielkie pajęczaki, które lubią wnętrza ciepłe i dosyć wilgotne. Znajdują się praktycznie w całym domu. Żywią się głównie ludzkim naskórkiem, dlatego też najczęściej występują w materacach, pościeli, tapicerowanych meblach, pluszowych zabawkach oraz gromadzącym się na podłodze i powierzchni mebli kurzu. Główną przyczyną alergii na roztocza kurzu domowego jest wdychanie ich wydzielin. Jej charakterystyczne objawy to katar i świąd nosa, kichanie, łzawienie i swędzenie oczu, a także kaszel pojawiający się podczas rutynowych porządków, takich jak odkurzanie dywanów, trzepania koców, narzut itp.

W tym przypadku walka z alergenem bywa niezwykle trudna i uciążliwa. Skutecznym sposobem na ograniczenie ilości kurzu jest częste i dokładne sprzątanie całego domu. Oprócz tego warto także zadbać o utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, regularnie wietrzyć pomieszczenia, ograniczyć ilość firanek, zasłon, dywanów i wykładzin, a także systematycznie wietrzyć i prać pościel.

Nasza rada! Jeśli zmagasz się z alergią na roztocza, to nie ścieraj i nie zamiataj kurzu na sucho. Takie działanie powoduje, że alergeny unoszą się w powietrzu, a następnie ponownie osiadają na powierzchni. Kurz z mebli usuwaj za pomocą wilgotnej szmatki, podłogę natomiast odkurzaj – najlepiej przy użyciu odkurzacza z filtrem HEPA lub filtrem wodnym, który pochłania cząsteczki alergenów.

 • Sierść zwierząt

Uczulenie na sierść zwierząt jest dosyć częstą formą alergii. Warto wiedzieć o tym, że wywołują ją białka obecne w naskórku i ślinie czworonogów. Uczulenie na psa lub uczulenie na kota bądź inne zwierzęta futerkowe objawia się katarem, kichaniem, kaszlem, pieczeniem i swędzeniem oczu, pokrzywką, a przy dłuższym kontakcie – zapaleniem spojówek i dusznościami.

W tym przypadku zminimalizowanie działania tych alergenów bywa niezwykle trudne, jednak warto przestrzegać kilku prostych zasad. Znajdziesz je poniżej.

Pomocne w łagodzeniu objawów alergii na sierść zwierząt domowych będzie m.in.:

 • mycie rąk po każdym kontakcie ze zwierzęciem,
 • zmiana ubrań po zabawie z pupilem,
 • regularne czyszczenie legowiska czworonoga,
 • trzymanie zwierząt z dala od sypialni,
 • systematyczne i dokładne odkurzanie całego mieszkania,
 • odczulanie,
 • stosowanie leków antyhistaminowych.

Wskazówka! Choć reakcje alergiczne zazwyczaj występują w kontakcie z psem lub kotem, to zwierzęta takie jak chomiki, świnki morskie, króliki czy ptaki domowe np. kanarki mogą również powodować alergie. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku głównym źródłem alergenów nie jest ślina czy naskórek zwierzęcia, a mocz zawierający dużą ilość białek lipokaliny. Dlatego też klatki tych zwierząt powinny być czyszczone co najmniej 2-3 razy w tygodniu.

Przeczytaj również: Jak skutecznie pozbyć się sierści naszych pupili?

 • Pleśń

Grzyby strzępkowe potocznie nazywane pleśnią są szeroko rozprzestrzenione. Występują w glebie, wodzie, na materiałach pochodzenia organicznego, można je spotkać także w naszych domach i innych konstrukcjach budowlanych.

Pleśń zazwyczaj pojawia się na wilgotnych ścianach, oknach, doniczkach roślin, w łazience i piwnicy. Grzyby pleśniowe rozwijają się przy temperaturze 20°C oraz wilgotności powietrza wynoszącej ok. 80%. Sprzyja temu m.in. zła wentylacja i suszenie prania wewnątrz pomieszczeń. Oddychanie powietrzem, w którym znajdują się duże ilości grzybów strzępkowych, powoduje powstawanie alergii. Jej typowe objawy to wodnisty katar, częste kichanie oraz zaczerwienienie i swędzenie oczu.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w domu? Przede wszystkim należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń, szczególnie tych narażonych na występowanie wilgoci. Optymalna wilgotność powietrza w domu powinna oscylować w granicach 40-60%, jeżeli jest wyższa, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie profesjonalnego osuszacza powietrza.

Nasza rada! Jeśli zauważysz pleśń na ścianie, zacznij działać natychmiast! W marketach budowlanych znajdziesz wiele skutecznych preparatów przeciw grzybom i pleśni. Są one bezpieczne i proste w użyciu. Wystarczy tylko, że spryskasz nimi powierzchnię zajętą przez pleśń, a następnie po upływie wyznaczonego czasu, przetrzesz to miejsce wilgotną szmatką.

Przeczytaj również: Trupia pleśń w domu jest bardzo szkodliwa. Jak skutecznie pozbyć się niebezpiecznej pleśni?

Historia trupiej pleśni w Polsce wiążę się z tzw. klątwą Jagiellończyka Fot.123RF.com

 • Pyłki roślin

Uczulenie na pyłki roślin to problem, który nasila się na wiosnę. Główną przyczyną alergii wziewnej są przede wszystkim:

 • pyłki drzew, takich jak brzoza, olcha, leszczyna, topola czy dąb, które są obecne w powietrzu do maja,
 • pyłki traw będące najczęstszą przyczyną kataru siennego i astmy atopowej, znajdują się w powietrzu do września,
 • pyłki chwastów np. pokrzywy, babki, bylicy, komosy czy ambrozji, które kwitną od maja do września.

Do charakterystycznych objawów alergii na pyłki roślin zalicza się m.in. częste kichanie, katar sienny, swędzenie nosa, oczu, podniebienia oraz gardła, uczucie zatkanego nosa, pogorszenie węchu, łzawienie i zaczerwienienie oczu, kaszel oraz świszczący oddech.

Niezwykle istotne w walce z pyłkami roślin jest częste i dokładne mycie lub odkurzanie powierzchni – najlepiej przy użyciu odkurzacza z filtrem wodnym. Warto także ograniczyć ilość dywanów, grubych zasłon, narzut oraz suchych bukietów ozdobnych, w które mogłyby wnikać alergeny.

 • Chemia gospodarcza i kosmetyki

Warto wiedzieć o tym, że detergenty (proszek do prania, płyn do płukania tkanin) oraz kosmetyki (balsamy, kremy do ciała), a w zasadzie to zawarte w nich substancje chemiczne mogą wywołać reakcję alergiczną. Do głównych alergenów zaliczają się tutaj m.in. substancje zapachowe, barwniki, konserwanty i ekstrakty roślinne. Objawy alergii na substancje zawarte w chemii gospodarczej i kosmetykach mogą być różne. Najczęściej są to wysypka na skórze, zaczerwienienie i pieczenie oczu, bóle głowy, duszność czy mdłości.

środki czyszczące Zawarte w detergenach  substancje chemiczne mogą wywołać reakcję alergiczną. Fot.123RF.com

Chcesz wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko alergii na chemię gospodarczą i kosmetyki? Przede wszystkim, należy zrezygnować z używania silnych detergentów. Tradycyjne środki do mycia i czyszczenia warto zastąpić produktami bazującymi na naturalnych składnikach, które są bezpieczne w użyciu. Podobnie jest z kosmetykami. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie preparatów dedykowanych skórze wrażliwej i skłonnej do alergii.

Psy dla alergików. Te rasy mają wyjątkową zaletę na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co nas może uczulać w domu? Lista jest długa"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.