Porady domowe

Trupia pleśń w domu jest bardzo szkodliwa. Jak skutecznie pozbyć się niebezpiecznej pleśni?

Na trupią pleśń, która rozwija się na rozkładających się ciałach, można natknąć się również we własnym domu. Zjawisko to przeraża tym bardziej, że na kontakt z niebezpieczną pleśnią najbardziej narażone są nasze dzieci. Wyjaśniamy, jak powstaje trupia pleśń i gdzie najczęściej się gromadzi. Podpowiadamy również, jak pozbyć się trupiej pleśni z domu.

Trupia pleśń w domu jest bardzo szkodliwa. Jak skutecznie pozbyć się niebezpiecznej pleśni?
Historia trupiej pleśni w Polsce wiążę się z tzw. klątwą Jagiellończyka Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści: 

Pleśń zagraża naszemu zdrowiu, więc trzymamy się z dala od przeterminowanych produktów. Nie wchodzimy również do zapleśniałych pomieszczeń, gdyż dobrze wiemy, że negatywnie wpływa to na naszą odporność, sprzyja infekcjom i alergiom. Najgroźniejszy wróg często czai się jednak w ukryciu i tak właśnie jest w przypadku trupiej pleśni, której ofiarą padają najmłodsi domownicy.

Rodzice nieświadomie narażają swoje dzieci, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia oraz potencjalnych skutków kontaktu z trupią pleśnią. Dlatego też tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać przeciwnika oraz z nim walczyć. Oto jak pozbyć się trupiej pleśni z domu.

Co to jest trupia pleśń?

Trupią pleśnią nazywane są niebezpieczne grzyby mogące wytwarzać mykotoksyny odpowiedzialne za wywoływanie różnego rodzaju chorób. Jak nietrudno się domyślić, określenie dla tego rodzaju pleśni wzięło się stąd, że można się na nią natknąć przede wszystkim w kryptach i grobowcach.

O trupiej pleśni głośno zrobiło się za sprawą tzw. klątwy Jagiellończyka, która na przełomie 1972 i 1973 roku dotknęła osoby, biorące czynny udział w pracach konserwatorskich w miejscu pochówku Kazimierza Jagiellończyka.

Po otwarciu grobowca i znajdującego się w nim sarkofagu nieświadomych niczego robotników zaatakowała „Aspergillus flavis”, czyli trupia pleśń. Skutki kontaktu z trupią pleśnią były wówczas tragiczne, gdyż w ciągu dekady od tego wydarzenia zmarło aż 15 osób, które zbliżyły się do grobowca.

Gdzie gromadzi się trupia pleśń w domu?

Trupia pleśń w domu podobnie jak zwyczajna pleśń pojawić się może przede wszystkim w miejscach wilgotnych, gdzie regularne sprzątanie jest utrudnione. Zwłaszcza możemy się z nią zetknąć w łazience, w której bawią często przed kąpielą bawią się maluchy.

Dlaczego to właśnie rodziny z dziećmi są najbardziej narażone na kontakt z trupią pleśnią? O tym, jak powstaje trupia pleśń, informujemy poniżej.

Przeczytaj również: Sprawdzone sposoby na pleśń na ścianie i suficie. Teraz jest dobry czas, by pozbyć się grzyba z domu

Pleśń na ścianach nie tylko brzydko wygląda, ale również jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Fot.123RF.com

Jak powstaje trupia pleśń w zabawkach dla dzieci?

W internecie zawrzało po tym, jak Sylwia Panek, znana również jako Mama Chemik, zamieściła na Instagramie zdjęcia trupiej pleśni w zabawkach dla dzieci, wspominając również, że stwarzają one zagrożenie dla zdrowia maluchów.

To prawda, że popularne kaczuszki do kąpieli oraz inne gumowe przedmioty, którymi nasze pociechy bawią się w wodzie, mogą być bardzo niebezpieczne. Nasz naskórek podczas mycia się złuszcza się pod wpływem tarcia gąbką, a martwa tkanka trafia do wody znajdującej się w wannie.

Podobnie jak włosy, które również przez niewielki otwór mogą trafić do środka piszczącej zabawki razem z wodą. Wszystkie te elementy po czasie ulegają rozkładowi. W zabawkach dla dzieci po powstaje więc trupia pleśń podobna do tej, która znajduje się w grobowcach, choć oczywiście w mniej zaawansowanym stadium rozwoju.

Trupia pleśń – szkodliwość. Poważne skutki kontaktu z trupią pleśnią

Przed chwilą zwróciliśmy uwagę na to, gdzie gromadzi się trupia pleśń w domu, jednak nie powiedzieliśmy jeszcze sobie szczegółowo o konkretnych przykładach jej szkodliwości. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich zagrożeń. Wiadomo jednak, że osoby, które mają częsty kontakt z trupią pleśnią:

  • Są bardziej narażone na alergie,
  • Uszkodzenia narządów wewnętrznych,
  • Choroby układu oddechowego,
  • Choroby układu nerwowego

Jak pozbyć się trupiej pleśni z domu? Najlepiej pozbyć się zabawek

Nikt chyba nie chce celowo wyhodować trupiej pleśni w swoim domu. Zwłaszcza, mając świadomość zagrożenia. Jeśli jednak zauważyliśmy, że ten problem nas dotyczy, trzeba działać jak najszybciej. Jak pozbyć się trupiej pleśni z domu?

Po założeniu rękawic ochronnych należy wyrzucić zabawki lub inne przedmioty zaatakowane przez pleśń. Nawet jeśli nasze dziecko bardzo lubi bawić się gumową kaczuszką, pozbądźmy się jej w trosce o jego zdrowie.

  • Kupujmy wyłącznie zabawki do kąpieli, niezawierające otworów, przez które do ich wnętrza może przedostawać się woda lub jak najczęściej wymieniajmy je na nowe.
  • Wyciskanie poszczególnych elementów nie będzie skuteczne, ponieważ nawet potem gumowe akcesoria wciąż są wilgotne, co stwarza świetne warunki do rozwoju pleśni.
  • Podklejanie dziurek także nie jest najlepszym pomysłem, gdyż w kontakcie z ciepłą wodą klej może być toksyczny.
  • Próba wpychania patyczka do środka zabawek, aby oczyścić je z jego pomocą, najprawdopodobniej również nie przyniesie spektakularnych efektów.

czysto w domu

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Trupia pleśń w domu jest bardzo szkodliwa. Jak skutecznie pozbyć się niebezpiecznej pleśni?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.