Urządzanie wnętrz

Co warto wiedzieć o płytach indukcyjnych?

Zamiast płyt gazowych coraz częściej w naszych kuchniach pojawiają się eleganckie i minimalistyczne płyty indukcyjne. Czy to zawsze dobry wybór i kto powinien ich unikać?

Co warto wiedzieć o płytach indukcyjnych?

fot. 123RF/PICSELL

Płyty indukcyjne zyskują na popularności. Ich przewagą nad kuchenkami gazowymi jest funkcjonalność, łatwość obsługi i utrzymania w czystości oraz bezpieczeństwo. Są częstym wyborem (wraz z płytami ceramicznymi) przede wszystkim w tych mieszkaniach, w których nie ma przyłączy gazowych.

Jak działa kuchenka indukcyjna?

Kuchenka indukcyjna oddaje ciepło w wyniku indukcji elektromagnetycznej. Pod szklano-ceramicznym blatem płyty indukcyjnej znajdują się spiralne zwoje wykonane z miedzianego drutu. Przepływający przez nie prąd wytwarza zmienne pole magnetyczne, które wzbudza prądy wirowe ogrzewające podstawę garnka. Ciepło wydziela się w wyniku przepływu prądów wirowych napotykających opór w postaci ferromagnetycznego naczynia. Innymi słowy, ciepło powstaje na skutek zamiany energii elektrycznej poprzez pole magnetyczne. Co istotne, ogrzewa się głównie naczynie i jego zwartość.

Zobacz więcej zdjęć

Co jest tańsze – kuchenka gazowa, czy indukcyjna

Mimo że cena gazu jest znacznie niższa, niż prądu (a ta w 2020 ma jeszcze bardziej wzrosnąć, przeczytaj jak zmniejszyć rachunek za prąd »), w praktyce za prace obu urządzeń zapłacimy podobną kwotę. Dlaczego tak się dzieje? W przypadku płyt gazowych zaledwie 50% energii cieplnej wygenerowanej przez spalanie gazu służy podgrzewaniu pożywienia. Reszta ciepła ulatnia się w powietrze. To oznacza, że do gotowania należy zużyć więcej gazu, niż prądu.

Kuchenki indukcyjne są energooszczędne, ponieważ ogrzewają przede wszystkim garnek, a nie powietrze obok czy sam blat kuchenki. Ten produkowany jest z materiałów o niskiej przewodności cieplnej, co również ogranicza straty energii. Dużą zaletą tego typu urządzeń jest to, że woda i potrawy podgrzewają się szybciej, co również w oczywisty sposób służy oszczędnościom.

Zobacz więcej zdjęć

Kuchnia gazowa jest jednak zdecydowanie tańsza w zakupie. Nie potrzebuje również zakupu dodatkowych, specjalnych garnków. Dla poprawnego działania płyt indukcyjnych niezbędne jest używanie odpowiednich naczyń – koniecznie wykonanych z tworzyw ferromagnetycznych, czyli takich, które przyciągną magnes. Istotne jest również, by średnica garnków odpowiadała wielkości pola grzewczego, a ich dno było płaskie i grube.

Zobacz więcej zdjęć

Czy kuchenki indukcyjne są bezpieczne dla ludzi?

Co do zasady kuchenki indukcyjne nie stanowią żadnego zagrożenia dla swoich użytkowników. Wytwarzane przez nie pole magnetyczne ma niską częstotliwość (25 kHz) i znajduje się zaledwie kilka centymetrów nad powierzchnią urządzenia – i nie dociera wyżej. Poza tym korzystamy z nich stosunkowo niedługo w ciągu dnia – ich używanie mogłoby się wiązać z zagrożeniem dopiero wówczas, gdybyśmy używali jej nieprzerwanie przez więcej niż 8 godzin w ciągu dnia przez dłuższy okres.

Zobacz więcej zdjęć

Grupą zagrożoną, która powinna zachować pewne środki ostrożności podczas używania płyt indukcyjnych, są osoby mające rozrusznik serca lub korzystające z aparatu słuchowego czy pompy insulinowej. Każdy producent stymulatorów i urządzeń medycznych ma inne zlecenia nt. środków bezpieczeństwa podejmowanych wobec tego typu AGD. Również producenci płyt indukcyjnych w instrukcjach obsługi tych sprzętów często umieszczają stosowne ostrzeżenia. Przyjmuje się jednak, że między posiadanym implantem a kuchenka indukcyjna należy zachować odległość min. 60 cm.

Zobacz więcej zdjęć

Kuchenka indukcyjna - kiedy zachować ostrożność

Na tym jednak środki ostrożności się nie kończą. Ze względu na działanie pola magnetycznego w pobliżu indukcyjnych płyt grzewczych nie należy zostawiać kart płatniczych, kredytowych, innych kart magnetycznych oraz nośników danych takich jak dyski twarde czy karty pamięci - można stracić z nich wszystkie dane. Należy również pamiętać, by na polach grzewczych nie kłaść metalowych przyrządów kuchennych – noży, widelców, łyżek, pokrywek, ponieważ mogą one nagrzać się do wysokich temperatur.

Deccoria.pl

Zobacz koniecznie: Mistrzowie budowlanki

Zobacz koniecznie: Wnętrzarskie porażki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.