Artykuły

Czy można uniknąć kontroli abonamentu RTV? Oczywiście, ale jest jeden, kluczowy warunek

W całej Polsce trwają masowe kontrole abonamentu RTV. Poczta Polska wysyła kontrolerów, którzy mają sprawdzać, czy wszystkie osoby zarejestrowali telewizory i radioodbiorniki, a także czy płacą za nie abonament RTV. Jeśli nie, mogą się spodziewać wysokiej kary. Coraz więcej osób zastanawia się, czy można uniknąć wizyty kontrolera. Okazuje się, że tak. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.      

Czy można uniknąć kontroli abonamentu RTV? Oczywiście, ale jest jeden, kluczowy warunek
Sprawdź, czy da się uniknąć kontroli abonamentu RTV. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Kontrola abonamentu RTV – zasady

Każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, jest zobowiązany do płacenia abonamentu RTV, choć istnieją wyjątki od tej zasady. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych i innych podmiotów. Taki obowiązek wynika z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych. Od 2023 roku stawki uległy zmianie. Obecnie miesięczna opłata za używanie radioodbiornika to 8,70 zł. Z kolei za odbiornik telewizyjny lub radiowo-telewizyjny miesięcznie trzeba zapłacić 27,30 zł.

Poczta Polska została zobligowana do sprawdzania, czy Polacy zarejestrowali odbiorniki radiowe i telewizyjne, a także czy płacą za nie abonament RTV. Wbrew powszechnej opinii, kontrole nie przeprowadzają listonosze, a tylko pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, którzy posiadają do tego stosowne uprawnienia. Jeśli jednak kontroler stwierdzi obecność niezarejestrowanego odbiornika, należy spodziewać się kary w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej.    

kontrola abonamentu RTV Obowiązek płacenia abonamentu RTV ma każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Fot.123RF.com

Czy można uniknąć kontroli abonamentu RTV?

Należy przede wszystkim pamiętać, że pracownik przeprowadzający kontrolę abonamentu RTV powinien okazać upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie. Powinien też mieć przy sobie legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego musi też okazać swój dowód osobisty.

Czy musimy wpuścić kontrolera do naszego domu? Okazuje się, że nie ma takiego obowiązku, jest to bowiem jedynie rekomendacja urzędu. Nie ma przepisów, które mogłyby zmusić nas pod groźbą kary do puszczenia kontrolera. Ponadto nie ponosimy z tego tytułu żadnych konsekwencji. Gorzej jest, jeśli wpuścimy kontrolera i okaże się, że mamy niezarejestrowany odbiornik.   

Czy da się uniknąć wizyty kontrolera? W świetle prawa kontrola abonamentu RTV może odbyć się jedynie za naszą zgodą. Kluczowy jest jeden warunek – należy po prostu grzecznie odmówić wpuszczenia pracownika Poczty Polskiej do mieszkania w chwili, gdy ten zapuka do naszych drzwi. To oznacza, że mamy prawo kulturalnie nie wyrazić zgody na wejście kontrolera do naszego domostwa. Chyba że pracownik prowadzający kontrolę abonamentu RTV ma nakaz sądu lub prokuratury – wtedy nie możemy tak postąpić.  

Przeczytaj również: 

Listonosz sprawdzi, czy płacisz abonament RTV? Poczta Polska mówi wprost, jak będzie wyglądać kontrola

Kto nie musi mieć świadectwa energetycznego? Sprawdź, zanim zaczną się kontrole

Dopłata do dodatku elektrycznego 2023. Wypłata pieniędzy już niebawem, ale nie wszyscy dostaną

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy można uniknąć kontroli abonamentu RTV? Oczywiście, ale jest jeden, kluczowy warunek"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.