Artykuły

Czyszczenie plam na kostce brukowej. Sprawdzone sposoby na olej, smar, farbę i inne zabrudzenia

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów do utwardzania powierzchni. Znajduje zastosowanie zarówno w miejscach użytku publicznego, jak i na posesjach prywatnych. Jej zewnętrzne zastosowanie wiąże się jednak z podatnością na zabrudzenia. Sprawdź, jak pozbyć się trudnych plam z powierzchni kostki brukowej.

Czyszczenie plam na kostce brukowej. Sprawdzone sposoby na olej, smar, farbę i inne zabrudzenia
Przed rozpoczęciem czyszczenia kostki brukowej należy przede wszystkim zadbać o dobór odpowiednich narzędzi. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści: 

W przypadku czyszczenia kostki brukowej równie ważne, co sposoby i narzędzia do likwidowania plam, jest dbanie o nawierzchnię. Dowiedz się, jaki rodzaj kostki posiadasz i po usunięciu zanieczyszczeń przygotuj ją na sezon wiosenny, korzystając z odpowiednich środków.

Czym najlepiej czyścić kostkę brukową?

Przed rozpoczęciem czyszczenia kostki brukowej należy przede wszystkim zadbać o dobór odpowiednich narzędzi. Do skutecznego sprzątania najlepiej wykorzystać:

  • szczotkę do czyszczenia kostki brukowej lub
  • myjkę ciśnieniową.

Szczotka do czyszczenia kostki brukowej posiada włosie z hartowanego metalu lub wytrzymałego plastiku. Jest to idealne narzędzie do mechanicznego usuwania niektórych zabrudzeń, ziemi czy też mchu, który zalega w szczelinach między kostkami. W niektórych modelach znajduje się również skrobak, który pozwala na precyzyjne likwidowanie małych i trudno usuwalnych elementów.

Myjka ciśnieniowa to również dobre urządzenie do czyszczenia kostki brukowej. W dodatku jest znacznie efektywniejsza niż narzędzia ręczne. Doprowadzana do myjki woda zostaje poddana zwiększeniu ciśnienia, a dzięki odpowiedniemu wężowi i pistoletowi spryskującemu, strumień wody można kierować w wybrane miejsce oraz mieć nad nim pełną kontrolę. Korzystając z myjki ciśnieniowej do czyszczenia kostki brukowej, można w łatwy i skuteczny sposób pozbyć się większości zabrudzeń. Dodatkowo, jeśli powierzchnia nie jest bardzo mocno zabrudzona, to w większości przypadków nie trzeba wykorzystywać specjalnych preparatów.

czyszczenie kstki brukowej Myjki wysokociśnieniowe są przydatne przy w czyszczeniu kostki brukowej, ponieważ odpowiednia temperatura i ciśnienie wody pomagają usunąć plamy szpecące nawierzchnię. Fot.123RF.com

Jak wyczyścić plamę z cementu na kostce brukowej?

W przypadku zabrudzenia kostki brukowej cementem najlepiej jest działać szybko. Jeśli plama jest jeszcze mokra, prawdopodobnie wystarczy zmyć ją wodą bez konieczności stosowania specjalnych preparatów. Gdy od momentu powstania plamy upłynęło już trochę czasu i na jej powierzchni pojawiły się grudki, sama woda może nie wystarczyć. Skorzystaj w takiej sytuacji ze szpachelki, którą usuniesz powstałe grudki, a następnie wyczyścić nawierzchnię.

Jeśli plama zaschła, konieczne będzie użycie specjalistycznych preparatów. Jego rodzaj należy dobrać na podstawie wielkości zabrudzenia, a także typu kostki brukowej, jaką posiadamy. Po wybraniu specyfiku dokładnie przeczytajmy instrukcję i postępujmy zgodnie z jej wskazówkami. Pamiętajmy, że nieprawidłowo dostosowane środki czyszczące mogą w skrajnych przypadkach nieodwracalnie uszkodzić kostkę brukową.

Jak wyczyścić plamę z farby na kostce brukowej?

Postępowanie w przypadku zanieczyszczenia kostki brukowej farbą, jest bardzo podobne, jak w przypadku zabrudzenia cementem, szczególnie jeśli chodzi o pierwsze kroki. Tu również czas ma kluczowe znaczenie, gdyż o wiele łatwiej jest zlikwidować plamę ze świeżej farby. W tym przypadku najlepiej wykorzystać myjkę ciśnieniową i skierować strumień wody bezpośrednio na zabrudzenie.

Jeśli plama zdążyła zaschnąć, możemy wykorzystać jeden z czterech sposobów:

  • ocet i soda oczyszczona,
  • olej lniany,
  • rozpuszczalnik,
  • piaskowanie.

Pierwszy z nich polega na dodaniu do octu spirytusowego sody oczyszczonej tak, by powstała mieszanka o konsystencji kremu. Nakładamy ją na plamę i zostawiamy na kilka minut. Taka mikstura powinna spowodować rozmiękczenie farby. Następnie za pomocą szpachelki i szczotki drucianej delikatnie usuwamy pozostałości plamy.

Podobnie wygląda czyszczenie kostki brukowej zanieczyszczonej farbą przy użyciu oleju lnianego. Na powierzchnię plamy nakładamy olej i pozostawiamy na maksymalnie pięć minut. Po tym czasie delikatnie likwidujemy pozostałości plamy, wykorzystując do tego celu szczotkę drucianą i szpachelkę.

Sposób na usunięcie zanieczyszczenia farbą z kostki brukowej przy wykorzystaniu rozpuszczalnika warto wykorzystać, gdy zawiodą powyższe dwa sposoby. Przed przystąpieniem do użycia rozpuszczalnika pamiętajmy o zabezpieczeniu naszego ciała i ubrań, a także przygotujmy wodę z detergentem. Rozpuszczalnikiem nasączamy materiał i dokładnie pocieramy plamę, aż zostanie usunięta. Po zakończeniu czyszczenia od razu przemywamy miejsce po plamie wodą z detergentem.

Ostatnim sposobem na usunięcie zanieczyszczeń z farby z kostki brukowej jest piaskowanie. W tym przypadku konieczne będzie jednak kupno specjalistycznego pistoletu i piasku, jednak taki sprzęt może być użyteczny również przy innych zabrudzeniach.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej? Wydasz 3,50 zł i kłopot z głowy

Jak wyczyścić plamy z oleju lub smaru na kostce brukowej?

Zabrudzenia spowodowane wylaniem się oleju silnikowego lub smaru na kostkę brukową to jedne z najczęstszych problemów jej użytkowników. W tym przypadku także kluczową rolę odgrywa czas. Świeże plamy często wystarczy jedynie przetrzeć lub usunąć z wykorzystaniem wody. Jeśli olej lub smar znajdował się dłużej na powierzchni kostki to najlepszym rozwiązaniem będzie myjka ciśnieniowa. Im więcej czasu upłynęło od zabrudzenia, tym bardziej wskazane będzie użycie specjalnego detergentu do myjki ciśnieniowej. Powyższe rozwiązania sprawdzą się w przypadku kostki brukowej impregnowanej.

Posiadacze kostki brukowej nieimpregnowanej mają utrudnione zadanie w przypadku usuwania zanieczyszczeń z oleju. W krótkim czasie po zauważeniu plamy można wykorzystać myjkę ciśnieniową z detergentem lub wysypać piasek, sorbent bądź trociny, które wchłoną olej, a następnie wyczyścić powierzchnię. Jeśli zabrudzenie dłużej znajduje się na kostce brukowej nieimpregnowanej, olej może przedostawać się w jej głąb, co znacznie utrudni czyszczenie. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie specjalnych preparatów do usuwania plam z oleju, które wykorzystują np. warsztaty samochodowe.

Jak wyczyścić tłuste plamy na kostce brukowej?

Kostka brukowa może również zostać zanieczyszczona tłuszczem, innym niż olej. Nawet jeśli będą to plamy z mniejszym potencjałem do wsiąkania w kostkę, warto działać jak najszybciej. Po zauważeniu świeżej tłustej plamy najlepiej jest zmyć ją gorącą wodą z dodatkiem detergentu (np. płynu do naczyń). Można również tak jak w przypadku oleju lub smaru, wykorzystać piasek. Posypujemy nim plamę, a po usunięciu piasku czyścimy powierzchnię myjką ciśnieniową.

W niektórych przypadkach nie jest możliwe usuwanie tłustych plam od razu po ich zauważeniu. Dzieje się tak choćby w miejscach zbiorowych grillowisk. Wtedy pozostaje wykorzystanie profesjonalnych preparatów i urządzeń, by usunąć tłuste plamy z powierzchni kostki brukowej. Warto również pamiętać o regularnym dbaniu o nawierzchnię.

Mycie i konserwacja kostki brukowej na wiosnę. Poradnik krok po kroku

Wiosna to kluczowy czas dla właścicieli podjazdów, ścieżek czy tarasów z kostki brukowej. To właśnie wtedy najlepiej jest przygotować nawierzchnię do sezonu w taki sposób, by była zadbana i dłużej spełniała swoje zadanie.

Pierwszym krokiem powinno być dokładne zamiecenie całej powierzchni. Dzięki temu wstępnie usuniemy takie zabrudzenia jak kurz, piasek i ziemia, a także liście, które mogą znaleźć się na podjeździe. Jeśli kostka brukowa nie jest zabrudzona (np. tłuste plamy, farba czy cement) to w niektórych przypadkach zamiatanie będzie wystarczającą czynnością przygotowującą nawierzchnię do sezonu.

W przypadku zabrudzeń na kostce, które nie wymagają wykorzystania specjalistycznych środków, lub po prostu chęci odświeżenia powierzchni, możemy użyć myjki ciśnieniowej. Woda pod ciśnieniem idealnie sprawdzi się do usunięcia resztek kurzu czy drobinek piasku i ziemi po zamiataniu. Dzięki myciu kostka brukowa zyska również świeższy wygląd.

Ważniejsze decyzje czekają osoby, które zdecydowały się na położenie kostki brukowej, która nie została zaimpregnowana fabrycznie. Przed sezonem warto rozważyć zabezpieczenie z wykorzystaniem dedykowanych środków, czyli impregnację kostki brukowej. Pomoże to uchronić nawierzchnię przed ewentualnymi plamami, których usunięcie może okazać się niemożliwe.

Ostatnim elementem konserwacji kostki brukowej na wiosnę jest uzupełnianie fug. Zastosowanie odpowiednich środków zależy w tej sytuacji od rodzaju wypełnienia spoin wykorzystanych przy fugowaniu nowej nawierzchni. Wykorzystuje się w tym celu dwa środki: piasek lub zaprawę do sztywnego wypełniania spoin.

Tak przygotowana nawierzchnia z kostki brukowej nie tylko będzie idealnie wyglądała na zbliżającą się wiosnę, ale również wytrzyma wiele kolejnych lat bez przebarwień i pęknięć.

Przeczytaj również: Czyszczenie kostki brukowej na wiosnę. Znów będzie jak nowa!

Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czyszczenie plam na kostce brukowej. Sprawdzone sposoby na olej, smar, farbę i inne zabrudzenia"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.