Artykuły

Domy modułowe – co trzeba o nich wiedzieć?

W Polsce tradycyjna budowa domu jest długotrwała i bardzo kosztochłonna. Alternatywą dla nich są domy modułowe – składane w wybranym miejscu z gotowych, fabrycznie wyprodukowanych komponentów. Ze względu na uproszczony proces budowy zdają się dobrym wyborem dla tych, którym zależy, by szybko wprowadzić się do swojego nowego domu.

REKLAMA

Do niedawna w technologii modułowej budowano jedynie proste obiekty, niewymagające przygotowania fundamentów. Oferta producentów zwiększa się jednak i coraz bardziej dostępne są projekty „pełnoprawnych” domów ocieplanych i całorocznych. 

Domy modułowe to konstrukcje powstające z kilku lub kilkunastu gotowych komponentów. Niemal 80% takiego budynku: jego szkielet, wnętrza, podstawowe instalacje (wodna i elektryczna) produkowane są wcześniej, w fabryce. Elementy tworzące budynek dowożone są na plac budowy, a następnie montowane i instalowane na przygotowanym fundamencie. Proces ten trwa nie więcej niż kilka dni.

Konieczność przetransportowania i złożenia komponentów wymaga, by kształty budynków były możliwie proste, dlatego najczęściej wykorzystuje się prostopadłościenne bryły, z prostym dachem płaskim lub skośnym. 

Zobacz więcej zdjęć

Wyróżnia się dwa rodzaje domów modułowych:

- Domy z keramzytobetonu, czyli ceramiki osadzonej w monolicie. To lekki, trwały i odporny na wilgoć materiał, spełniający wymogi budownictwa energooszczędnego. Wypełnia się nim stalową ramę, tworzącą szkielet budynku. Później konstrukcja ocieplana jest wełną mineralną. Ściany dodatkowo pokrywa się drewnem, tynkiem mineralnym lub akrylowym.

- Domy szkieletowe – są zwykle mniejsze i lżejsze od keramzytobetonowych. Ich konstrukcję nośną wykonuje się z drewna (ściany wypełnia się wełna mineralna) lub stali — wówczas ściany wypełniają płyty warstwowe izolowane pianką. 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Domy modułowe – co trzeba o nich wiedzieć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.