Artykuły

Kara za pompę ciepła lub klimatyzator? Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na montaż

Pompa ciepła i klimatyzator są urządzeniami, które zyskują na popularności w Polsce. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ich montaż może być dla nas początkiem wielu problemów związanych z hałasem, a co za tym idzie – konfliktu z sąsiadem. Ile decybeli wydaje pompa ciepła lub klimatyzator? Co zrobić, by uniknąć kary za zbyt głośną pompę ciepła lub klimatyzator? Sprawdzamy.

Kara za pompę ciepła lub klimatyzator? Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na montaż
W pewnych przypadkach posiadacz pompy ciepła lub klimatyzatora może sporo zapłacić, a nawet zostać skazanym na karę pozbawienia wolności. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ile decybeli wydaje pompa ciepła?

Wiele osób, które rozważają zakup tego urządzenia, zastanawia się, czy pompy ciepła są głośne. Od 2015 roku każda pompa ciepła zaopatrzona jest w etykietę energetyczną. Jednym z obowiązkowych parametrów, który musi być na niej umieszczony, jest moc akustyczna urządzenia (Lw wyrażana w decybelach - dB). Wartość ta podawana jest dla znamionowej mocy grzewczej, co oznacza, że hałas generowany przez pompę ciepła może różnić się dla różnych trybów pracy urządzenia.

Wśród modeli dostępnych na rynku są pompy ciepła, których moc akustyczna mieści się w granicach od 40 do 70 dB. Najbardziej ciche powietrzne pompy ciepła mogą uzyskiwać naprawdę niski poziom mocy akustycznej – poniżej nawet 40 dB. Są to głównie pompy ciepła typu Monoblok, które ustawia się wewnątrz budynku lub pompy typu SPLIT z obiegiem glikolowym. W tym przypadku sprężarka znajduje się w jednostce wewnętrznej, co ogranicza poziom hałasu pompy ciepła.

Przeczytaj również: Pompa ciepła powietrze-woda. Moc, cena i zasada działania pompy ciepła

ile  decybeli wydaje pompa ciepła Ile kosztuje pompa ciepła powietrze-woda? Jak działa i czy warto kupić? Fot.Adam Wysocki/East News

Ile decybeli wydaje klimatyzator?

Wybierając klimatyzator, podobnie jak w przypadku pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę jego ocenę akustyczną w decybelach. Głośność tego urządzenia w dużej mierze zależy od trybu pracy wentylatora, bowiem to najgłośniej pracująca część klimatyzatora. Z kolei w jednostce zewnętrznej najgłośniej pracuje sprężarka, dlatego ważne jest, by wybrać na tyle dogodne miejsce montażu, by emitowany dźwięk nie był słyszalny na przykład przez okno w sypialni i by nie przeszkadzał sąsiadom.

Na rynku dostępne są już klimatyzatory generujące hałas o wartości jedynie 20 dB, a nawet poniżej tej wartości, zachowujące przy tym dużą efektywność wykorzystania energii. Zdecydowanie głośniejsze są klimatyzatory monoblokowe, których wszystkie elementy mieszczą się w jednej obudowie. Tego typu urządzenia wydają hałas w granicach od 45 do 55 dB.

Kiedy może zostać nałożona kara za użytkowanie pompy ciepła lub klimatyzatora?

Użytkownicy pomp ciepła i klimatyzatorów, mieszkający w budynkach wielorodzinnych, muszą stosować się do norm hałasu wewnątrz budynków. Określone są one w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z 2002 r. z późniejszymi zmianami oraz polska norma PN 87/B-02151/02). Dla pomieszczeń mieszkalnych dopuszczalny poziom ten wynosi 30/40 dB (w nocy/w dzień) a dla sanitarnych – 40/45 dB (w nocy/w dzień).

Z kolei właściciele nieruchomości na terenach zabudowy jednorodzinnej zobowiązani są do zachowania na granicy działki hałasu, który nie przekracza 50 dB w ciągu dnia i 40 dB nocą. Określa to rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. nr 197, poz. 1172 i nr 232, poz. 1378 z 2011 r. z późniejszymi zmianami). Należy więc zwrócić uwagę na montaż pompy ciepła w odpowiedniej odległości od granicy działki.

Zbyt głośna pompa ciepła lub klimatyzator mogą być źródłem kłopotów. Kara za zakłócanie spokoju może okazać się dość kosztowna. Sąd może nałożyć na właściciela grzywnę w wysokości do 5000 złotych, a w skrajnych przypadkach zarządzić areszt do 30 dni.

Co zrobić, by uniknąć kary za użytkowanie pompy ciepła lub klimatyzatora?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zminimalizować lub całkowicie wykluczyć ryzyko związane z karą za zbyt głośną pracę pompy ciepła albo klimatyzatora. Na początku, wybierając odpowiednią lokalizację dla pompy ciepła, trzeba upewnić się, że urządzenie nie będzie stać bezpośrednio pod oknem sypialni lub pokoju dziennego, biorąc pod uwagę komfort nie tylko mieszkańców domu, ale także sąsiadów. Nieodpowiednie są również miejsca, w których dźwięk może odbijać się od ścian i innych przedmiotów.

Hałas generowany przez pompę ciepła lub klimatyzator będzie też mniej słyszalny, jeśli wyposażymy urządzenie w obudowę dźwiękochłonną oraz osłony stojące obok konstrukcji rozpraszającej fale dźwiękowe. Takie rozwiązanie może pozwolić zmniejszyć dźwięk pompy ciepła lub klimatyzatora nawet o ponad 10 dB.

Współczesne pompy ciepła o najniższych poziomach głośności posiadają parowniki o zwiększonych rozmiarach. Dzięki temu można obniżać prędkość przepływu powietrza i ograniczać szumy. Także wentylatory o dużej powierzchni i niskich obrotach będą tutaj wpływać na obniżenie głośności pracy.

Przeczytaj również: Czy pompa ciepła się psuje? Jaka jest żywotność i czy opłaca się instalować pompę ciepła?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.