Artykuły

Miliony domów czeka na nowych właścicieli. Rozdają je za darmo

Co trzeba zrobić by dostać dom za darmo, a nawet z obietnicą dopłaty do jego urządzania? Właściwie – niewiele. Wystarczy znaleźć się w Japonii. Tak państwo borykające się z regresem demograficznym radzi sobie z nadwyżką nieruchomości mieszkalnych. Miliony opustoszałych domów czeka na nowych właścicieli.

REKLAMA

Akiya, czyli domy dusz

Jednym z problemów Japonii są niekorzystne zmiany demograficzne. Tamtejsze społeczeństwo starzeje się, maleje liczba urodzonych dzieci, a młodzież, jeśli ma taką możliwość, przeprowadza się ze wsi do wielkich metropolii, co skutkuje pustoszeniem wielu miejscowości. W niektórych wsiach wolnych nieruchomości jest już więcej niż zamieszkujących je ludzi. Takie opuszczone posiadłości miejscowi nazywają „akiya” – domami dusz.

Bank Akiya Nagano

Zgodnie z niektórymi statystykami, do 2040 roku ok. 900 miasteczek przestanie istnieć zupełnie; do 2033 roku co trzeci japoński dom będzie stał pusty. Opustoszałe gminy już teraz notują niższe przychody z podatków. Pustostany szpecą krajobraz, grożą zawaleniem lub bywają dewastowane przez chuliganów. Opuszczone ludzkie siedliska przyciągają też niebezpieczne szkodniki. Skala zjawiska jest na tyle duża, że lokalne władze postanowiły interweniować.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

kaczan

NADCHODZI TSUNAMI DEMOGRAFICZNE -CODZIENNIE W POLSCE UMIERA OK.1200 OSÓB .CODZIENNIE JEST WRZUCANYCH 500 MIESZKAŃ PUSTOSTANÓW NA RYNEK WTORNY .PLUS 300 MIESZKAŃ OD DEWELOPERÓW .CO BĘDZIE NA RYNKU JESLI BĘDZIE UMIERAĆ 2000 OSÓB DZIENNIE ZA 10 LAT ???

kaczan

. Wszelki agencje rządowe wręcz zarzekają się że idą wzrosty na rynku nieruchomości i inwestycja w nieruchomości jest najlepsza formą lokowania kapitału . 1) wahania cen dość dobrze pokrywają się z liczebnością populacji 25-26-latków. W 2008 roku było ich najwięcej prawie 700 000. Żaden późniejszy rocznik nie jest tak liczny - co więcej, za 10 lat 25-latków będzie ok. 2x mniej niż w 2008 roku - to oznacza duuużo mniejszy popyt na "pierwsze mieszkanie" - i to nie tylko chodzi o kupno, ale również o najem. 2) wahania cen są odwrotnie proporcjonalne do liczebności populacji 75-latków, bo śmiertelność i związane z tym "zwalnianie mieszkań" wpływa na podaż. w tym wieku umiera najwięcej osób - a pokolenie obecnych 75-latków jest o 15% mniej liczne, niż być powinno (II wojna światowa) - dlatego to pokolenie dotychczas zostawiało po sobie nienaturalnie mało mieszkań, co nie było w stanie zaspokoić nawet połowy potrzeb rynku. Młodzi ludzie bez mieszkań w spadku "po pradziadkach" szli na rynek pierwotny... Tuż po zakończeniu IIWŚ nastąpił potężny wyż demograficzny, ze szczytem w 1955 roku. Obecni 60-latkowie, to bardzo liczna grupa, będąca właścicielami sporej części rynku nieruchomości. To są ludzie dla których mieszkania (2 miliony) budował Gierek, to są też właściciele setek tysięcy PRLowskich "klocków" i willi z początków transformacji ustrojowej. 1) 2) Co będzie za 15 lat? Co się stanie z milionami mieszkań i domów, gdy zacznie umierać 800 000 starszych osób rocznie, a równocześnie będzie tylko 300 000 25-latków wchodzących w danym roku w dorosłość?

antypas

Japończyków mają zastąpić roboty to w czym problem? Ludzi i tak jest za dużo na świecie a szczególnie w azji.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Miliony domów czeka na nowych właścicieli. Rozdają je za darmo"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.