Artykuły

Ogrzewanie na podczerwień. Jak działa, ile kosztuje i czy warto w nie inwestować?

Ogrzewanie na podczerwień nie jest jeszcze tak popularne jak tradycyjne ogrzewanie. A szkoda, bo jest nie tylko wyjątkowo wygodne w użytkowaniu, lecz także w pełni bezpieczne dla naszego organizmu. Zastanawiasz się, czy inwestycja w ogrzewanie podczerwienią to dobry pomysł? Na czym polega to rozwiązanie i czy się opłaca? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Ogrzewanie na podczerwień. Jak działa, ile kosztuje i czy warto w nie inwestować?
Ogrzewanie na podczerwień jest jednym z wielu sposobów ogrzewania pomieszczeń. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co to jest ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień to innowacyjna metoda zapewnienia gospodarstwu domowemu ciepła. Krótko mówiąc, jest to ogrzewanie elektryczne, które działa podobnie jak słońce. Grzejnik wykorzystuje fale elektromagnetyczne, które oddziałują na otoczenie, w tym ściany, podłogę, sufit czy przedmioty. To sprawia, że ciepło jest absorbowane przez nie, a następnie oddawane do otoczenia. Taki rodzaj ogrzewania jest bardziej efektywny niż w przypadku tradycyjnych grzejników, gdyż ciepło rozprowadzane jest równomiernie w całym wnętrzu, co zapewnia znacznie lepszy komfort termiczny.   

Ogrzewanie na podczerwień – koszty

Czy ogrzewanie na podczerwień się opłaca? Zacznijmy przede wszystkim od kosztu instalacji. Ogrzewanie na podczerwień wymaga zakupienia odpowiednich urządzeń. Koszt paneli na podczerwień waha się od 700 do nawet 2000 zł. Pamiętaj, im wyższa temperatura pracy promienników, tym droższy materiał. Innym rozwiązaniem są folię grzewcze, które można montować w suficie, ścianach lub pod podłogą. Ich cena to około 100-200 zł za 1 m2. Szacuje się, że wykonanie w domu ogrzewania na podczerwień to koszt około 15 tys. zł za 100 m2 powierzchni użytkowej.

Przeczytaj również: Jak tanio ogrzać dom prądem? Poznaj sprawdzone rozwiązania

Czy ogrzewanie na podczerwień jest opłacalne?

Oczywiście pytanie nie jest łatwe. To, czy opłaca się ogrzewanie na podczerwień, zależy od ceny energii elektrycznej. Jednym inwestycja może przynieść z czasem oszczędności, podczas gdy inni mogą narzekać na wysokie rachunki. Natomiast w przypadku pozyskiwania prądu z własnych paneli fotowoltaicznych, można oszczędzić na kosztach ogrzewania. Warto jednak zaznaczyć, że w porównaniu do zwykłego ogrzewania elektrycznego oszczędność zużycia prądu wynosi około 30 proc. pod warunkiem że twój dom jest ocieplony zgodnie z obowiązującymi normami.

Indywidualne koszty eksploatacji są zależne od wielu czynników, m.in.:

 • ocieplenia budynku;

 • szczelności drzwi i okien;

 • termoizolacyjności materiałów użytych do wybudowania budynku;

 • metraż i wysokość domu lub mieszkania;

 • kondygnacji – w przypadku mieszkań w blokach;

 • indywidualnych preferencji dotyczących temperatury.

Ponadto koszt ogrzewania domu na podczerwień będzie też zależny od tego, jaką temperaturę we wnętrzu będą utrzymywali mieszkańcy. Każdy ma tutaj inne preferencje. Im wyższa temperatura utrzymywana wewnątrz, tym oczywiście większe koszty eksploatacji. Szacuje się, że roczny koszt ogrzewania pomieszczeń powinien zamknąć się w 3000 zł. Warto też zaznaczyć, że takie rozwiązanie jest szczególnie opłacalne jako dodatkowy lub przejściowy system grzewczy.   

Ogrzewanie na podczerwień – zalety i wady

Ogrzewanie podczerwienią niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród zalet możemy wyróżnić:

 • prosta instalacja;

 • wysoki komfort użytkowania;

 • długa żywotność i niska awaryjność;

 • rozwiązanie proekologiczne – na ogrzanie pomieszczeń nie zużywa się zbyt dużo energii;

 • zapobieganie pojawieniu się pleśni czy grzybów w pomieszczeniu;

 • szybkie nagrzewanie;

 • przyjemny klimat pomieszczenia;

 • mogą mieć walory estetyczne i być ozdobą każdego pomieszczenia.

ogrzewanie na podczerwień Stosowane w systemach ogrzewania fale podczerwone są całkowicie bezpieczne. Fot.123RF.com

Warto również zaznaczyć, że ogrzewanie domu na podczerwień jest idealnym rozwiązaniem dla alergików, gdyż w porównaniu do tradycyjnych grzejników prawie nie wzniecają kurzu. Ponadto taki rodzaj ogrzewania nie powoduje wysuszania powietrza, co z kolei jest pożądane dla osób cierpiących z powodu wysuszonych śluzówek. Promieniowania nie należy się bać, ponieważ od dawna jest używane szeroko w medycynie, głównie w rehabilitacji i fizjoterapii.

Niestety, mimo innowacyjności, ogrzewanie podczerwienią nie jest idealne, gdyż ma swoje słabe strony. Wadą takiego rozwiązania jest niemożność podgrzania wody, a to z kolei powoduje znalezienie drugiego źródła energii. Poza tym w przypadku źle ocieplonych pomieszczeń skuteczność oraz energooszczędność grzejników na podczerwień maleje. Optymalne działanie jest wtedy, kiedy nasz budynek jest właściwie ocieplony. Warto też uwzględnić wysokie koszty zakupu takiego rodzaju ogrzewania.   

Ile prądu zużywa ogrzewanie na podczerwień?

Pobór energii elektrycznej uzależniony jest od wyboru grzejnika na podczerwień. Mogą występować w mocach 350 W, 550 W, 750 W, 950 W. Ich moc dobieramy indywidualnie do każdego pomieszczenia, licząc w pierwszej kolejności kubaturę pomieszczenia, a później szacowane zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu. Pamiętaj, im wyższa jest wartość watów, tym większe zużycie prądu, ale jednocześnie większy zasięg ogrzewania.

Co ciekawe, ogrzewanie na podczerwień bardzo często jest nazywane ogrzewaniem bezobsługowym, gdyż nie wymaga działań ze strony mieszkańców. Sterowanie może odbywać się za pomocą termostatu, pilota lub spersonalizowanej aplikacji. Dzięki temu można zaprogramować czas, kiedy promienniki będą się włączać i wyłączać. Ponadto nieobecność mieszkańców oznacza brak włączania ogrzewania na podczerwień, a to z kolei przekłada się na niższe rachunki.  

Przeczytaj również: Jak najtaniej ogrzać dom w 2022 roku? Rodzaje ogrzewania, porady, przydatne informacje

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogrzewanie na podczerwień. Jak działa, ile kosztuje i czy warto w nie inwestować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.