Artykuły

Tak dużego skoku podatku jeszcze nie było. Strach czekać na wyliczenia urzędu

Podatek od nieruchomości 2023 idzie mocno w górę. Jego wysokość ustala każda gmina, dlatego w różnych częściach Polski stawki podatku mogą znacząco się różnić. Ile wynosi podatek od nieruchomości 2023? Gdzie trzeba będzie zapłacić najwięcej, a gdzie stawki będą najniższe. Podpowiadamy!

Tak dużego skoku podatku jeszcze nie było. Strach czekać na wyliczenia urzędu
Od stycznia 2023 r. zmieniły się stawki podatku od nieruchomości. Fot.Arkadiusz Ziolek/Marek Bazak/East News
REKLAMA

Spis treści:

Podatek od nieruchomości to danina skarbowa obciążająca właścicieli oraz posiadaczy samoistnych większości nieruchomości. Przedmiotem opodatkowania mogą być grunty, budynki lub ich części, a także budowle, czyli obiekty niebędące budynkami lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wysokość podatku od nieruchomości co roku ustala indywidualnie każda gmina. Co ważne, stawki te nie mogą być wyższe od tych ustalonych przez Ministra Finansów na dany rok podatkowy.  

Ile wynosi podatek od nieruchomości 2023?

W 2023 roku właścicieli nieruchomości w Polsce czeka niemiła niespodzianka. Szykują się drakońskie podwyżki podatku od nieruchomości. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów wysokość daniny płaconej przez miliony mieszkańców naszego kraju wzrośnie nawet o 11,8 proc. To sprawia, że mamy do czynienia z najwyższą podwyższą podatku od nieruchomości od 25 lat! Wszystkiemu winna jest zeszłoroczna inflacja.

Przykładowo, za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacimy maksymalnie 1,16 zł (w 2022 roku było to 1,03 zł), zaś za pozostałe grunty – 0,61 zł. Jeśli chodzi o stawki maksymalne za budynki mieszkalne, za metr kwadratowy zapłacimy nie więcej niż 1 zł. W porównaniu do 2022 roku stawka ta wzrośnie o 11 gr. Natomiast w przypadku budynków związanych z działalnością gospodarczą nowy podatek od nieruchomości nie może przekroczyć 28,78 zł za metr kwadratowy, co w praktyce oznacza wzrost o 3 zł.     

podatek od nieruchomości 2023 Podatek od nieruchomości w 2023 roku skoczył o prawie 12 proc. Fot.Arkadiusz Ziolek/East News

Stawki podatku od nieruchomości w poszczególnych województwach

W ramach przypomnienia podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym. Wpływy z niego stanowią znaczący dochód dla budżetu gminy (15 proc. wszystkich dochodów). Niestety wszystkie miasta wojewódzkie zdecydowały się podnieść stawki podatków. Ponadto niektóre z nich stosować będą stawki maksymalne.

W 2023 roku najwyższy podatek od nieruchomości zapłacą mieszkańcy 9 miast, w których ustalono stawki maksymalne. Są to: Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok oraz Olsztyn.    

Są też miasta, których samorządy zdecydowały się na niższe stawki. Tutaj możemy wymienić Kraków, Kielce, Opole, Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę. Warto również zaznaczyć, że Zielona Góra jest jedynym miastem wojewódzkim, które zdecydowało się na obniżenie, a nie podwyżkę jednego z podatków od nieruchomości (w porównaniu z rokiem 2022). Chodzi tutaj o podatek od pozostałych budynków lub ich części, który wynosi 5,24 zł. Z kolei najmniej za nieruchomości mieszkalne, grunty oraz budynki związane z działalnością gospodarczą zapłacą mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego – kolejno 0,82 zł, 1,01 zł oraz 27,20 zł.       

Jak płacić podatek od nieruchomości?

Osoby fizyczne nie muszą samodzielnie wyliczać podatku od nieruchomości. Ten obowiązek leży po stronie gminy. To urzędy dostarczają właścicielom nieruchomości czy gruntów decyzje o wysokości podatku za dany rok. Następnie na ich podstawie dokonujemy płatności.  

Podatek od nieruchomości można zapłacić na kilka sposobów:

  • w kasie gminy,

  • przelewem na konto gminy,

  • u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta).

Istotnym udogodnieniem dla osób fizycznych jest rozłożenie podatku od nieruchomości na raty. Można go zapłacić w czterech ratach:

  • do 15 marca,

  • do 15 maja,

  • do 15 września,

  • do 15 listopada.

Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli kwota podatku od nieruchomości za dany rok jest mniejsza niż 100 zł, płatności nie można podzielić na raty. Całość należy zapłacić w terminie płatności pierwszej raty. Z kolei najszybszą i najlepszą formą opłaty podatku od nieruchomości jest przelew online.

Przeczytaj również: 

Meble, oświetlenie, AGD? Sprawdź, jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej 2022 i co odliczyć od podatku

Dofinansowanie do mieszkania 2023. Komu się należy, ile można dostać i kiedy złożyć wniosek?

Kontrole domów w 2023. Co sprawdzą urzędnicy, czy musisz ich wpuścić do domu?

Jak oszczędzać zimą na rachunkach? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

robert0312

Gdzie taka podwyżka 11,8% ? U mnie w gminie Zławieś Wielka podwyżka prawie 40% bez żadnych zmian w gruntach i budynkach. Czyli ktoś oszukuje .

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tak dużego skoku podatku jeszcze nie było. Strach czekać na wyliczenia urzędu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.