Artykuły

Toksyczne substancje w domu. Szkodliwe materiały budowlane

Nasze domy powinny być trwałe i bezpieczne, a co za tym idzie – dobre, a przynajmniej obojętne dla zdrowia. Tego nie można jednak powiedzieć o wszystkich materiałach budowlanych dopuszczonych do powszechnego użytku. Niektóre z nich, mimo spełniania norm i przejścia odpowiednich testów, wydzielają substancje, które mogą wpływać na nasze samopoczucie.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Wiele wykorzystywanych w Polsce materiałów budowlanych może oddziaływać na nasze zdrowie — często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy! Z reguły na ich niekorzystne działanie narażeni są przede wszystkim alergicy, chociaż nie brakuje również osób bardziej wrażliwych na konkretne rodzaje chemikaliów.

W przypadkach niektórych produktów zagrożenie występuje jedynie w procesie budowy czy remontu, a sama ich codzienna eksploatacja nie jest groźna. Czy jest się zatem czym martwić? Materiały budowlane dostępne na naszym rynku muszą spełniać normy jakości i bezpieczeństwa użytkowania. Świadectwem ich spełniania jest znak „CE” (Conformite Européene). Oznaczone nim produkty przeszły właściwe analizy i badania. Część materiałów budowlanych posiadać może również ocenę techniczną, normę techniczną oraz deklarację właściwości użytkowych, opisującą m.in. typ produktu, system ocen i weryfikacji stałości ich właściwości, daty wydania norm, dane producenta itp.

Tak ścisły system kontroli jakości materiałów budowlanych nie oznacza jednak, że są one całkowicie wolne od szkodliwych substancji Zapewnia jednak, że ich stężenia są zgodne z wymogami, a co za tym idzie – obojętne dla organizmu i z reguły niegroźne. Tego samego nie można powiedzieć o materiałach niskiej jakości lub pochodzących z nieznanego źródła, dlatego tak istotne jest, by sprawdzać tworzywa, które kupujemy.

Gdzie występują szkodliwe substancje? Czytaj na następnej stronie » 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Toksyczne substancje w domu. Szkodliwe materiały budowlane"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.